Niepłodność to coraz powszechniej występujący problem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Według statystyk przyjmuje się, że co piąta, regularnie współżyjąca para nie może mieć potomstwa. Niepłodność to problem, który dotyczy nie tylko kobiety, lecz również mężczyzn. By ustalić przyczyny niepłodności, konieczne jest dokładna diagnostyka kobiety, jak i badanie nasienia u mężczyzny.
Spis treści
ToggleBadanie nasienia – co należy wiedzieć przed wykonaniem seminogramu?
- Niepłodność poważny problem kobiet i mężczyzn
- Badanie niepłodności u mężczyzn – czym jest seminogram?
- Na czym polega badanie nasienia?
- Jak się przygotować do seminogramu?
Niepłodność – poważny problem współczesnego świata
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła niepłodność, jako chorobę społeczną, która dotyka od 10 do 18% populacji na całym świecie. W Polsce problem ten dotyczy około 1,5 miliona par, a liczba osób, cierpiących na niepłodność z roku na rok rośnie.
Czym dokładnie jest niepłodność? O niepłodności można mówić w sytuacji, gdy para przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie stara się o dziecko. W tym czasie nie mogą być stosowane żadne środki antykoncepcyjne. Niepłodność w odróżnieniu od bezpłodności jest problemem odwracalnym, który można skutecznie wyleczyć.
By dobrać odpowiednią terapię, niezbędna jest dokładna diagnostyka. U kobiet obejmuje między innymi badanie ginekologiczne oraz testy hormonalne, u mężczyzn podstawę stanowi badanie nasienia, uzupełnione również o testy hormonalne.
Seminogram – podstawowa diagnostyka niepłodności u mężczyzn
Badanie nasienia, czyli seminogram to podstawowa diagnostyka w kierunku ustalenia przyczyn niepłodności. Umożliwia ocenę plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Analiza ejakulatu obejmuje badanie ogólne oraz posiew. W badaniu ogólnym nasienia sprawdzana jest:
- Koncentracje plemników – zarówno całkowitą liczbę plemników w spermie podawaną w milionach, jak i ilość plemników w 1 ml nasienia;
- Ruchliwość plemników – czyli pokonywaną przez nich odległość;
- Budowę plemników – procentowa ilość plemników o prawidłowej budowie.
Posiew nasienia ma na celu wykrycie ewentualnych drobnoustrojów, które mogą być przyczyną stanów zapalnych u mężczyzny.
Wynik seminogramu obejmuje takie pozycje:
- Objętość ejakulatu (spermy)
- Całkowita liczba plemników w ejakulacie
- Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia)
- Ruchliwość (progresywne — ruch szybki, postępowy/nieprogresywne)
- Żywotność – (% plemników żywych)
- pH
Badanie nasienia https://www.dcg.wroclaw.pl/leczenie-nieplodnosci-wroclaw we Wrocławiu można wykonać w DCG Centrum Medycznym.
Jak przeprowadzane jest badanie nasienia?
Badanie nasienia musi być odpowiednio pobrane. Bardzo ważny jest czas dostarczenia materiału do badania. Nasienie jest poddawane analizie w określonym momencie, a dokładnie po jego upłynnieniu. Ejakulat zaraz po wytrysku zmienia się w lepką, galaretowatą ciecz, która w czasie około 40 minut się upłynnia. W tym właśnie momencie materiał powinien trafić do analizy. Dlatego materiał do badania pobierany jest na miejscu w specjalnych pomieszczeniach, gdzie panuje spokojna i intymna atmosfera. Pacjent poprzez masturbację doprowadza do wytrysku, a sperma trafia do szklanego, jałowego pojemnika.
Istnieje możliwość pobrania nasienia w domu. Wymaga to jednak wcześniejszej konsultacji z lekarzem i ustalenia wszystkich szczegółów. Spermę można wtedy pobrać również podczas stosunku, w tym jednak celu niezbędne jest skorzystanie, ze specjalnie stworzonych do tego celu prezerwatyw. W tym wypadku nasienie również w ciągu godziny powinno trafić do badania.
Przygotowanie do badania nasienia – co trzeba wiedzieć?
By badanie nasienia było miarodajne, należy się odpowiednio do niego przygotować.
- W ciągu 3-5 dni przed pobraniem ejakulatu należy zachować wstrzemięźliwość seksualną i powstrzymać się od wszelkich czynności seksualnych (również masturbacji). Do diagnostyki potrzebna jest wysoka koncentracja plemników. Badania wykazały zaś, że odstępy pomiędzy wytryskami krótsze niż 3 dni zmniejszają liczbę plemników.
- Nie spożywać alkoholu 5 dni przed badaniem.
- Osoby, które były poddane leczeniu antybiotykami, powinny odczekać minimum dwa tygodnie, zanim wykonają badanie.