Zima w pełni, a wraz z nią zmienna aura, sprzyjająca rozwojowi infekcji dróg oddechowych, do których dodatkowo predysponują skłonności do alergii, choroba refluksowa czy zanieczyszczenie środowiska (SMOG!!!)
Ziołowa terapia dla nadwyrężonych strun głosowych.
Zima w pełni, a wraz z nią zmienna aura, sprzyjająca rozwojowi infekcji dróg oddechowych, do których dodatkowo predysponują skłonności do alergii, choroba refluksowa czy zanieczyszczenie środowiska (SMOG!!!)
Schorzenia górnych dróg oddechowych, bardzo często dotyczą nauczycieli, pracowników służby zdrowia. Sprzyja im ciągłe nadużywanie strun głosowych, narażenie na kontakt z infekcjami wirusowymi „przynoszonymi przez uczniów, pacjentów” z którymi przebywają przez wiele godzin w jednym pomieszczeniu.
Gdy czujemy drapanie w gardle czy mamy nawracającą chrypkę warto zacząć od nawilżania gardła. Możemy użyć do tego kilku sprawdzonych ziół. Lniane siemię, całe nasiona!!!, z którego sporządzamy macerat (tzn. po opłukaniu, zalewamy wodą w temperaturze pokojowej) można popijać lub płukać nim gardło kilka razy dziennie. Ulgę przynoszą też preparaty do ssania zawierające porost islandzki czy korzeń prawoślazu. Gardło można też płukać odwarami z liścia szałwii czy koszyczków rumianku (jeżeli nie jesteśmy na nie uczuleni!!!). Bardzo dobre efekty dają też inhalacje z ziół np. z kwiatów rumianku, Dla „zabieganych” pomocne będą aerozole zawierające roztwory soli, w tym morskiej, wyciągi ziołowe czy witaminy A i E. Polecam jednak napary wykonane samodzielnie.
Czy kaszel suchy wymaga innych ziół?
Jeżeli pojawi się suchy kaszel można pić odwar z ziela majeranku, syrop z korzenia prawoślazu, liścia babki lancetowatej czy kwiatu dziewanny. Naturalnymi środkami na mokry kaszel są napary czy syropy z tymianku, nasion anyżu oraz kwiatów czarnego bzu. Pomagają one rozrzedzić wydzielinę, ułatwiając tym samym jej usuwanie i łagodząc kaszel.
Pamiętajmy, że środki zawierające śluzy utrudniają wchłanianie innych leków, witamin i działają lekko przeczyszczająco, dlatego należy stosując je zawsze to mieć na uwadze. Stosując środki ziołowe, w razie niepokojących objawów zawsze należy skontaktować się z fachowym personelem medycznym.
Joanna Ewich – Wasilewska, nauczycielka w szkole medycznej – Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku Al. Hallera 17, czyli w tzw. MEDYKU, gdzie kształci się młodzież na kierunkach: opiekun medyczny, technik masażysta, technik farmaceutyczny, higienistka stomatologiczna czy technik usług kosmetycznych.