Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Polecne i promocje

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, która powoduje drętwienie dłoni i palców, przez co potrafi bardzo utrudnić codziennie funkcjonowanie. Następuje w momencie ucisku na nerw pośrodkowy nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka

Najliczniejszą grupą chorych na zespół cieśni nadgarstka są osoby pracujące w biurze, które często muszą używać myszki komputerowej. Przez brak odpowiedniej podkładki, która utrzymuje naturalne położenie dłoni dochodzi do ucisku nerwu, który zaczyna objawiać się drętwieniem rąk i palców, a z czasem przeradza się w ból o bardzo dużym natężeniu. Inną przyczyną powstawania choroby jest nadmierne gromadzenie się płynu zapalnego powstającego podczas reumatoidalnego zapalenia stawów. Kolejnymi przyczynami mogą być również cukrzyca, otyłość, hemofilia czy choroby endokrynologiczne. Czasem jest je jednak bardzo trudno określić.

Po pojawieniu się pierwszych objawów należy udać się do lekarza, który zastosuje na sam początek leczenie poprzez rehabilitację. Jeśli nie przyniesie ona poprawy zastosowane zostanie leczenie farmakologiczne. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że jest ono również nieskuteczne, pacjent zostanie zapisany na endoskopowe leczenie cieśni nadgarstka, czyli mało inwazyjny zabieg chirurgiczny. Oczywiście są również inne metody operacyjne leczenia jednak, zdecydowanie endoskopowe leczenie cieśni nadgarstka jest najlepszym rozwiązaniem. Polega ono na jednym lub dwóch nacięciach na stronie dłoniowej nadgarstka. Chirurg podczas zabiegu wprowadza endoskop oraz mikro-narzędzia, którymi przecina więzadło, odblokowując tym samym nerw pośrodkowy. Nacięcia nie są duże, mają około jednego centymetra. Blizny zatem nie są duże i szybko się goją. Pacjent jeszcze tego samego dnia jest zwalniany do domu. Rehabilitacja trwa zazwyczaj około miesiąca. Pierwsze delikatne ruchy ręką można wykonywać już po kilku dniach. Jeśli jest to dłoń dominującą, pełną sprawność osiąga się po około 3 – 4 tygodniach. Jeśli natomiast nie jest, sprawność w niej można odzyskać już po około 14 dniach.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka warto przeprowadzić w renomowanej klinice, której specjaliści specjalizują się właśnie w leczeniu tego schorzenia. Zachęcamy do wizyty w https://handproject.pl/, która mieści się w Gdańsku, a zabieg wykonuje specjalista z wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą w temacie.