Zakwaszenie organizmu jest dość powszechnie występującym schorzeniem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Długotrwałe zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może doprowadzić do wielu poważnych następstw. Jakie są objawy zakwaszenia organizmu i jak sprawdzić, czy nie dotknął nas ten problem? (1)
Zakwaszenie organizmu – co to takiego?
Zakwaszenie organizmu jest wynikiem zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Do weryfikowania równowagi kwasowo-zasadowej służy pH. Prawidłowe pH powinno mieścić się w granicach pH 7,35-7,40.
Cały czas nasze ciało podlega atakom czynników zewnętrznych, które zaburzają homeostazę i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Mogą to być czynniki biologiczne, chemiczne, a także fizyczne. Długotrwałe zakwaszenie organizmu może prowadzić do poważnych chorób przewlekłych. (1)
Zakwaszenie organizmu – objawy
Istnieje szereg objawów, które mogą sugerować zakwaszenie organizmu. Do najczęstszych z nich zalicza się chroniczne zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także wypadanie włosów. Jednak należy mieć świadomość, że zakwaszeniu organizmu mogą towarzyszyć również takie objawy jak:
- osłabienie odporności,
- katar,
- suchość skóry,
- problemy żołądkowe,
- skurcze łydek,
- reumatyzm,
- bóle stawów,
- problemy z odchudzaniem.
Dlatego też rozpoznanie zakwaszenia organizmu nie jest proste. Aby jednoznacznie stwierdzić wytępianie tego przykrego schorzenia należy przeprowadzić odpowiednie testy oraz badania.
Zakwaszenie organizmu – test
Jeżeli podejrzewamy u siebie wystąpienie zakwaszenia organizmu. Samodzielnie możemy przeprowadzić test sprawdzający. Wystarczy kupić w aptece papierki lakmusowe i przeprowadzić dobowy test moczu.
Jak to zrobić? W określonych godzinach należy pobierać próbki moczu i przykładać do nich papierek lakmusowy. Należy zanotować poszczególne pomiary, a na koniec dnia zrobić na ich podstawie wykres. Jeśli zauważymy skoki pH, równowaga jest zachowana. Jeżeli z wykres ma tendencje rosnącą to wówczas możemy mieć do czynienia z zakwaszeniem organizmu.
Zakwaszenie organizmu – badania laboratoryjne
Pewność samodzielnie dokonanej diagnozy da nam badanie laboratoryjne. Aby potwierdzić zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej przeprowadzana się najczęściej gazometrię. W tym celu do badania pobiera się krew tętniczą, żylną, ewentualnie włośniczkową. (2)
Profilaktyka przy zakwaszeniu organizmu
Aby zmniejszyć zakwaszenie organizmu, potrzebne są zmiany w naszym dotychczasowym sposobie żywienia. Należy unikać przede wszystkim produktów, które zakwaszają organizm. Są to między innymi: czarna herbata, alkohol, cukier, słodycze, zboża, orzechy, mięso, wędliny, ryby, produkty mleczne, zboża. W ich miejsce w naszej diecie powinny pojawić się duże ilości owoców i warzyw (szpinak, sałata, szparagi, ziemniaki, banany, figi, maliny, cytryna, arbuzy, mango, gruszki, ananas, winogrona).
Więcej o zdrowiu i profilaktyce przeczytasz na adamed.expert.
Bibliografia:
- Frączek B. Co jeść po treningu? https://dieta.mp.pl/sport/128626,co-jesc-po-treningu,1 Data dostępu: 12.03.2018 r.
- Drabczyk R. Gazometria https://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/51978,gazometria Data dostępu: 12.03.2018 r.
Bardzo przydatny artykuł. Ja nawet nie wiem czy mam zakwaszony organizm, bo większość objawów opisanych wyżej mam cały czas i nie jestem w stanie się zorientować, czy to zakwaszenie.
A nawet jeśli dotknął to co mam zrobić? Jak to wyeliminować? Jest na to jakaś specjalna dieta? Większość ludzi bywa zmęczona i tyje, ale czy to zakwaszenie? W telewizji były kiedyś takie tabletki..