W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę ku naszemu wyglądowi zewnętrznemu. Ważne jest nie tylko to, czy ubieramy się stosownie do sytuacji i czy podążamy za trendami aktualnie obowiązującymi w modzie, ale także to, jak traktujemy nasze ciało. Zadbana, szczupła sylwetka może działać jak nasza wizytówka. Skoro potrafimy zadbać o siebie, z pewnością wykazujemy się odpowiedzialnością także w innych dziedzinach. Jednak osiągnięcie zdrowego wyglądu kojarzy się nam często z szeregiem wyrzeczeń, listą zakazów i nakazów oraz masą złego samopoczucia. Odchudzanie zdecydowanie nie powinno wyglądać w ten sposób.
Spis treści
ToggleWażne jest nastawienie
Nie powinniśmy podchodzić do diety ze złym nastawieniem. Jeżeli już na samym początku diety wróżymy sobie niepowodzenie, łatwo będzie się poddać w trakcie. Możemy pomyśleć o tym, dlaczego właściwie się na to decydujemy? Pomoże nam to myśleć o diecie odchudzającej nie w kontekście przykrego obowiązku, a czegoś, co może tak naprawdę ubogacić nasze życie. Dieta nie musi być ograniczeniem. Skupienie się na aspekcie życia związanym z odżywianiem może wnieść do naszego życia nowe doświadczenia. Nawet podczas odchudzania można poznawać nowe przepisy kulinarne, by urozmaicić sobie ten czas. Może to być świetna okazja, by spróbować czegoś nowego. Być może w naszej kulinarnej przestrzeni nigdy nie było miejsca na kuchnię sycylijską, indyjską, wegańską? Skoro tworzenie posiłków będzie wymagało od nas większej uwagi, dlaczego nie iść o krok dalej i nie zaserwować sobie odrobiny przyjemności z różnych zakątków świata? Wcale nie musi się to wiązać z większymi funduszami przeznaczonymi na jedzenie – obecnie wiele dobrych jakościowo produktów można kupić nawet w supermarketach.
Zadbaj o zdrowie
Dieta może stać się nowym, zdrowszym trybem życia. Hipokrates, nazywany ojcem medycyny, mawiał „Niech Twój pokarm będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Ponad dwa tysiące lat po jego śmierci, te słowa stają się szczególnie istotne. Ogromne znaczenie ma nie tylko to, ile jemy, ale także to, co jemy. Rzeczywistość życia w biegu, jaką kreuje społeczeństwo, nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Ulice pełne są restauracji serwujących tzw. fastfoody, które kuszą zapachami i kolorowym wyglądem. Śmieciowe jedzenie zawiera dużo prostych węglowodanów, soli i tłuszczu przy niewielkiej ilości witamin, mikro oraz makroelementów. Wiele z tych „pyszności” przybliża nas do otyłości i chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroby serca. Towarzyszy nam przeświadczenie, że zdrowe jedzenie, z nieprzetworzonych składników bez ulepszaczy i konserwantów, bywa często niesmaczne. Nic bardziej mylnego! Własnoręcznie, w zaciszu własnej kuchni, można przygotować wiele zdrowych odpowiedników popularnych przekąsek. Zadbanie o ciało i o to, czym je karmimy, niekoniecznie jest tożsame z nudą na kubkach smakowych.
Nie bój się zasięgnąć fachowej porady
Samodzielne przygotowanie jadłospisu może sprawiać trudności bez zaplecza pełnego wiedzy o odżywianiu. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który taką wiedzę posiada. Specjalista posłuży radą jak schudnąć zdrowo, jakich produktów należy unikać, podsunie ciekawe pomysły na przepisy, a co najważniejsze – ułoży dostosowany do naszych potrzeb, spersonalizowany plan działania i zadba o to, by odchudzanie nie było dla nas męczące.