Wszystko co należy wiedzieć o połogu – jak przebiega i w jaki sposób można się do niego przygotować? Informacje na temat tego, jak wygląda połóg i w jaki sposób przebiega. Informacje dla przyszłych mam, w jaki sposób mogą przygotować się do połogu i jak można przetrwać ten trudny okres.
Wszystko co należy wiedzieć o połogu
W natłoku przygotowań do powitania na świecie maluszka, przyszła mama zapomina, że od razu po porodzie ciało nie wraca do dawnej formy. Nadchodzi wtedy czas połogu – nie jest tak wyczekiwany jak zakończenie ciąży, jednak każda młoda mama musi się z nim zmierzyć. Jedna kobieta znosi ten czas lepiej, inna gorzej. Jest to kilka tygodni, podczas których rozpoczyna się intensywna regeneracja kobiecego organizmu i przygotowanie go do wzmożonego wysiłku, jakim będzie wychowywanie maluszka. Warto wiedzieć czym jest połóg i w jaki sposób przebiega.
Połóg – czym właściwie jest?
Połogiem jest nazywany czas 6 tygodni od dnia porodu. Jest to okres umowny, ponieważ organizmy kobiece regenerują się w odmiennym czasie. W okresie połogu rozpoczynają się intensywne przemiany fizyczne, ale również psychiczne, dlatego kobieta wymaga wsparcia ze strony rodziny i pomocy w pierwszych tygodniach po pojawieniu się maluszka w domu. Wiele młodych mam wspomina okres połogu bardzo negatywnie, chcąc wymazać ten czas z pamięci. To w jaki sposób przechodzimy połóg, zależy od kobiecego organizmu. Pojawiają się jednak objawy, które towarzyszą każdej kobiecie i niestety, nie da się ich pozbyć – czas połogu po prostu trzeba przeczekać z myślą o tym, że z każdym dniem będzie lepiej.
Pierwsze dni po porodzie – co przynoszą młodej mamie?
Ból brzucha – poród to ogromny wysiłek, którego musi się podjąć każda przyszła mama. Bóle brzucha w okresie połogu to rzecz normalna, pojawiająca się zarówno u kobiet rodzących siłami natury jak i u kobiet po cesarskim cięciu. Kiedy macica wykona swoje zadanie, zaczyna się obkurczać i wracać do naturalnej wielkości, ale to wymaga czasu. Narząd nadal pracuje i wykonuje skurcze, które są bolesne. Najsilniejsze skurcze macicy odczuwalne są w pierwszych dniach od porodu – wynika to z tego, że macica oczyszcza się z resztek pozostałych po porodzie. Może nie brzmi to dobrze, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w okresie połogu macica wydala tzw. odchody połogowe, czyli resztki krwi i wyściółki macicy. Po kilku dniach krwawienie staje się mniej obfite, wydzielina zmienia barwę na brązową i ustaje po około 3-5 tygodni od porodu.
Problemy z oddawaniem moczu – mogą pojawiać się w przypadku porodu naturalnego, a w szczególności jeśli doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza. Obręb dróg rodnych kobiety jest bardzo obolały, dlatego można obserwować trudności z oddawaniem moczu lub stolca. Na szczęście w przeciągu kilku dni te objawy zaczynają powoli ustępować, jednak pierwsze dni po porodzie okazują się najbardziej bolesne. Mimo wszystko, młoda mama powinna odwiedzać ubikację regularne i na pewno oddać mocz w 6-8 godzin po porodzie, W ten sposób można ostrzegać się infekcji pęcherza i nerek.
Obolałe piersi – po narodzinach dziecka kobieta może odczuwać, że jej piersi są obolałe i opuchnięte. W końcu hormony szaleją, a młoda mama ma za zadanie wykarmić swoją pociechę. W piersiach gromadzi się pokarm, dlatego ulgę przynosi karmienie piersią lub odciąganie mleka. Najgorsze są pierwsze doby po porodzie, z czasem organizm kobiety normuje poziom produkowanego mleka, a piersi są coraz mniej wrażliwe,
Uczucie znużenia, bolesność ciała – mniej mówi się o tym, że kobieta w okresie połogu odczuwa silne zmęczenie, szczególnie w pierwszych dniach od porodu. Urodzenie dziecka to ogromny wysiłek, a do tego maluchem trzeba się zająć! Rodzina kobiety powinna pamiętać, że młodą mamę trzeba maksymalnie odciążyć. Odczuwa ona bowiem senność i znużenie, powinna sporo odpoczywać. Do 6 tygodni po porodzie zabronione jest również dźwiganie. Młoda mama może odczuwać bolesność mięśni, tkliwość całego ciała, bóle ramion czy kręgosłupa. To normalne zjawisko, na które trzeba się przygotować.
Jak należy przygotować się do połogu?
Kobiety przygotowują się do ciąży i porodu, dlatego nie powinny zapominać również o okresie połogu. Warto zebrać informacje na temat połogu, aby można było się do niego odpowiednio przygotować. W okresie ciąży poleca się wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i podejmować aktywność fizyczną, które pozwolą na szybki powrót do dawnej formy i złagodzą poporodowe dolegliwości. Dobrym pomysłem jest również zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie ciężarna może poznać zasady pielęgnacji swojego ciała po porodzie i zalecenia, jakie powinna wykonywać po narodzeniu dziecka.
Jak przetrwać okres połogu?
Połóg mimo iż nie jest miłym doświadczeniem, jest bez porównania lżejszy niż sam poród. Nasilone objawy bólowe towarzyszą zwykle kobiecie podczas pierwszych dni od porodu, po czym zaczynają słabnąć. Podczas zajmowania się dzieckiem wiele kobiet zapomina o dyskomforcie czy bólu. Połóg to czas na regenerację organizmu, jednak nie wyklucza normalnego funkcjonowania – trzeba jedynie ograniczyć domowe obowiązki, odpoczywać, nie przeciążać się. Przeżywanie porodu zależy w dużej mierze od organizmu i jego odporności, a także od tego jak przebiegał poród. W przypadku cesarskiego cięcia objawy połogu są słabsze, jednak problemem okazuje się duża, gojąca się blizna. W okresie połogu konieczne jest zachowanie zasad wzmożonej higieny i częste przemywanie ran. Trzeba zacisnąć zęby i przetrwać ten okres, jeśli się da korzystając z pomocy bliskich. Warto zaangażować męża i babcie, by odciążyły mamę, pozwolili jej odpocząć chociaż godzinę w ciągu dnia. Domowe obowiązki warto wykonywać gdy dziecko śpi – w takich momentach młoda mama może znaleźć czas dla siebie – wystarczy dobra organizacja czasu i chęci!
Artykuł powstał dzięki portalowi tabletki Cellactiv