Wpływ lasu i zieleni na zdrowie

Wpływ lasu i zieleni na zdrowie

Warto przeczytać

Nieoceniony jest wpływ zieleni na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wyjście na spacer do lasu może być najlepszym antydepresantem i remedium na zmęczenie fizyczne, a także psychiczne. Warto więc korzystać z dobrodziejstw, jakimi obdarza nas natura. Szczególnie że nie trzeba za to nic płacić.

Las daje zastrzyk pozytywnej energii – poprawia nastrój i częstuje świeżym powietrzem

W obecnych czasach w wielu miastach Polski można spotkać się ze szkodliwym dla zdrowia smogiem. Zanieczyszczenie środowiska skutkuje zmianami klimatycznymi, które coraz bardziej niepokoją. Trudno nie zgodzić się z faktem, że spacer zatłoczonymi chodnikami przy ruchliwych ulicach jest niezdrowy.

Najwięcej korzyści przynosi wędrowanie leśnymi traktami. Czystsze powietrze i oddalenie od zgiełku, dymu i spalin to tylko kilka z wielu zalet spędzania czasu w otoczeniu przyrody. W lesie ukoisz także swoje zmysły. Kontakt z przyrodą sprawi, że Twój organizm zacznie produkować więcej hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Jeśli zdecydujesz się na większy wysiłek fizyczny w lesie, np. ćwiczenia czy jogging, to po treningu poziom tych drogocennych neuroprzekaźników podniesie się jeszcze mocniej.

Las, który leczy – najlepszy salon SPA na świecie!

Co więcej, drzewa iglaste wydzielają cenne dla zdrowia człowieka olejki eteryczne. Nie bez przyczyny niektóre sanatoria i domy wczasowe umiejscowione są właśnie w okolicy lasów. Wdychanie świeżego, aromatycznego powietrza łagodzi na pewno stany depresyjne. Olejki wykazują również działanie antyseptyczne, antybakteryjne i odkażające.

20. minutowy pobyt w lesie to także szansa na mocne dotlenienie organizmu. Ten niedługi czas spaceru dostarcza tyle samo lub więcej tlenu co pobyt w komorze tlenowej! W lesie masz również za darmo terapię kolorami, czyli chromoterapię oraz muzykoterapię. Kojący szum drzew, śpiew ptaków, a w niektórych miejscach cichy i kojący szmer strumyka, to najpiękniejsze dla uszu dźwięki. Możesz też poczytać o wpływie niektórych rodzajów drzew na zdrowie człowieka. Nie każdy wie, że lipy są naturalnym remedium na układ naczyniowo-sercowy, a buki wzmacniają układ oddechowy. Jest to temat rzeka o wartkim nurcie. Warto się tą wiedzą zainteresować.

W trudnych czasach pandemii koronawirusa pomyśl o wakacjach na łonie natury!

Przez jakiś czas dostęp do lasów był zabroniony. Na szczęście trwało to krótko i już można korzystać z parków, bulwarów i innych terenów zielonych do woli. Zbliżające się wakacje w obecnej sytuacji stały się powodem do refleksji nad wyborem odpowiedniego miejsca na odpoczynek. Wybór rodzimych terenów jest jak najbardziej uzasadniony. Szczególnie preferowane są te miejsca, gdzie będzie można odpocząć z dala od zgiełku zatłoczonego miasta.

Może zdecydujesz się na malownicze Mazury? Mnóstwo terenów zielonych i akwenów wodnych to dla wielu turystów kusząca propozycja. Jeśli chcesz odpocząć w ciszy, wdychając zdrowe powietrze i ciesząc się urokami bajkowej krainy tysiąca jezior, ta opcja jest jak najbardziej dla Ciebie. O komfortowe noclegi na Mazurach nietrudno, dlatego wystarczy zrobić wcześniejszy research rynku turystycznego i wybrać odpowiednie dla siebie miejsce.

Jod, złoty piasek i szum morskich fal – czy można chcieć czegoś więcej?

Miło i zdrowo możesz spędzić czas także nad morzem. Długie spacery po plaży o wschodzie i zachodzie słońca, zwiedzanie pobliskich miejscowości i złoty, gorący piasek – to tylko kilka z wielu uroków nadmorskich miejscowości. Do tego trzeba dołączyć czynnik prozdrowotny, czyli nieocenione właściwości jodu. Możesz wybrać małą wyludnioną wioskę i zaszyć się w ciszy z dala od cywilizacji. Jeśli wolisz miejsca o większym natężeniu ruchu turystycznego, wybierz np. Gdańsk lub Sopot. Każde z nadmorskich miast i miasteczek ma unikalny mikroklimat, co również może determinować wyjazd do tej, a nie innej miejscowości.

Planując wyjazd nad morze, musisz o wiele wcześniej pomyśleć nad noclegiem. W czasie wzmożonego ruchu turystycznego znalezienie miejsca noclegowego „na już” jest czasami wręcz niemożliwe. Znajdź domek wypoczynkowy ulokowany w okolicy lasów lub pensjonat. Możliwości jest bardzo dużo. Zawsze możesz skorzystać z dedykowanych stron, np. takiej: https://www.e-wczasy.pl/, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji na komfortowe noclegi.

Z uroków lasu możesz korzystać wszędzie. Jeśli nawet zrezygnujesz z wakacyjnego wyjazdu, możesz czerpać garściami z dobrodziejstw, jakie oferuje natura. Wyjście na szlak spacerowy, wycieczka rowerowa leśnymi traktami czy piknik na trawie wśród drzew – to tylko kilka z wielu możliwości spędzenia wolnego czasu na łonie natury.