Chiropraktyka lub inaczej kręgarstwo, to jedna z współczesnych terapii manualnych, której korzenie sięgają starożytności. Jej obecną formę stworzył w XIX wieku Amerykanin David Daniel Palmer.
Spis treści
Toggle1. Chiropraktyka – czym jest i kiedy pomaga?
Chiropraktyka pomaga w dolegliwościach bólowych poprzez poprawę stanu kręgosłupa. Terapia ta opiera się na przekonaniu, że za prawidłowe funkcjonowanie organizmu odpowiada dobrze funkcjonujący układ nerwowy. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa lub przesunięte kręgi mogą powodować ucisk na nerwy co może prowadzić do dolegliwości bólowych w plecach oraz niekiedy w innych częściach ciała. Poza bólami i problemami kostno-mięśniowymi, chiropraktyka może służyć pomocą również w migrenach, schorzeniach psychogennych lub innych problemach o podłożu nerwowym. Przed podjęciem terapii kręgarz najpierw dokładnie sprawdza postawę oraz stan pleców i karku. W prawidłowej ocenie stanu kręgosłupa pomaga zdjęcie RTG. Często problem z którym zgłasza się pacjent wymaga wielu wizyt i zabiegów. Współczesny styl życia i wynikające z niego długotrwałe przebywanie w postawie siedzącej bardzo niekorzystnie wpływa na kręgosłup. Powrót do zdrowia może być więc czasochłonny.
Dolegliwości w których ulgę może przynieść chiropraktyk:
- bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym
- bóle w odcinku piersiowym i lędźwiowym
- wady postawy
- migreny
- sztywność mięśni pleców i karku
- dolegliwości i napięcia wynikające z chronicznego stresu
Chiropraktyk poprzez nieinwazyjne zabiegi manualne pomaga pacjentowi w uzyskaniu odpowiedniej postawy i formy – manipuluje kręgosłupem przywracając kręgom prawidłowe ich umiejscowienie i ruchomość. Dzięki temu następuje powrót do naturalnego przepływu impulsów przez układ nerwowy. Według założeń chiropraktyki odpowiednio działający układ nerwowy odpowiada za prawidłowy stan zdrowia człowieka.
Dodatkowo, pacjent może otrzymać wytyczne dotyczące diety, ćwiczeń i utrzymywania prawidłowej postawy. Wyzdrowienie osiąga się nie tylko poprzez skutecznie wykonywane zabiegi, ale również przez trzymanie się zaleceń odnośnie stylu życia. Szczególnie ważne jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez chiropraktyka. Poza tym, w chiropraktyce wspomagająco można stosować ziołolecznictwo, bioenergoterapię, aromaterapię i akupunkturę. Aby zrelaksować mięśnie pacjenta przed zabiegiem często stosuje się masaż przy użyciu specjalnych maści i olejków.
2. Czy chiropraktyka jest bezpieczna?
Zabiegi chiropraktyki są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Jednak przed wizytą u chiropraktyka należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności.
Podczas wyboru terapeuty należy upewnić się, że jest to sprawdzony i odpowiednio przygotowany specjalista lub specjalistka. Często w poszukiwaniu ulgi w bólu można trafić na osobę źle przygotowaną lub niekompetentną, która może pogłębić istniejące już problemy. Współcześnie, dzięki internetowi bardzo szybko można sprawdzić reputację danego chiropraktyka lub gabinetu. Warto wybrać osobę lub miejsce z najlepszymi możliwymi opiniami.
W przypadku pacjentów po operacjach kręgosłupa, dzieci i osób po sześćdziesiątym roku życia wizytę u chiropraktyka należy skonsultować z lekarzem. W przypadku wizyty konsultacyjnej lub takiej w której wykonywane będą tylko lżejsze zabiegi nie ma żadnych przeciwwskazań.
3. Cena wizyty i refundacja
Ceny za wizytę u chiropraktyka mogą kształtować się średnio pomiędzy 80 a 120 zł. Z reguły pierwsza wizyta jest dłuższa i droższa ponieważ wymaga sprawdzenia stanu kręgosłupa i dokładnego zbadania dolegliwości. Następne wizyty są już mniej czasochłonne. W wielu przypadkach chiropraktyka jest najtańszą i często jedyną potrzebną formą leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Chiropraktyka jest formą medycyny naturalnej, a więc do jej wykonywania nie trzeba mieć ukończonych studiów medycznych(należy jednak ukończyć specjalistyczne kursy i szkolenia dla chiropraktyków!). Z tego powodu, ta forma terapii nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo to, wielu lekarzy oraz fizjoterapeutów obok tradycyjnych form rehabilitacji zajmuje się również chiropraktyką.
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]
[…] również Wizyta u kręgarza – co warto wiedzieć o […]