Weterynarz – Pierwsza wizyta kontrolna ze świeżo kupionym lub zaadoptowanym zwierzakiem zawsze bywa stresująca zarówno dla właściciela, jak i dla jego pupila. Zdenerwowanie może w takiej sytuacji potęgować również to, że nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usług danego gabinetu weterynaryjnego. Niektórzy szukają weterynarza, gdyż zawiedli się na dotychczasowym.
Weterynarz – jak wybrać właściwie lekarza
Poszukiwania mogą być szybkie – magia Internetu – ale bez głębszej refleksji i planu mogą okazać się mało owocne. Jak więc podejść do sprawy odpowiedzialnie i kompleksowo? Chętnie wam to wyjaśnimy i omówimy w dalszej części tego artykułu.
Renoma weterynarza
By zostać weterynarzem trzeba skończyć odpowiednie studia na kierunku weterynaryjnym oraz odbyć obowiązkową praktykę w zawodzie. By zostać dobrym weterynarzem trzeba natomiast mieć dyplom uczelni wyższej oraz ciągle rozwijać się w swoim fachu. Zdobywanie certyfikatów oraz branie udziału w szkoleniach i różnych projektach działa zdecydowanie na korzyść weterynarza. Dlaczego? Niemal na pewno potwierdza bowiem, że zawód ten wynika nie tylko z wykształcenia, ale również z pasji, a to w opiece nad zwierzętami jest niezwykle istotne. Wszystko to można sprawdzić w Internecie – nazwisko weterynarza wpisane w przeglądarkę powie nam wiele o jego przeszłości oraz pomoże znaleźć opinie innych właścicieli zwierząt, którzy zdecydowali się mu zaufać przed nami. Im większe powiązanie ze szlachetnymi inicjatywami tym lepiej (to znak, że nasz pupil, niezależnie od gatunku i liczby nóg, będzie bezpieczny podczas wizyty czy leczenia).
Lista możliwości
Na podstawie poszukiwań ogólnych można wytypować kilka nazwisk, które cieszą się największym zaufaniem, dobrą opinią i renomą. Jednak co dalej? W tym momencie rozpoczyna się proces zawężania oferty, a można to zrobić kolejno poprzez:
– odrzucenie lecznic, które znajdują się zbyt daleko od naszego miejsca zamieszkania,
– uwzględnienie opinii znajomych (jeśli takowe się pojawiły i są wiarygodne),
– sprawdzenie specjalizacji weterynarza (gdy jesteśmy właścicielami kota, psa, czy królika to nie jest to tak istotne, ale już goszcząc pod dachem bardziej egzotyczne gatunki warto zadbać o ten element),
– wyselekcjonowanie maksymalnie 3 gabinetów weterynaryjnych i umówienie się w nich na wizytę kontrolną.
Podczas wizyty kontrolnej
Wiele informacji na temat weterynarza oraz jego podejścia do zwierząt, możemy uzyskać jedynie podczas wizyty kontrolnej. By nie była to stracona inwestycja warto się dobrze do niej przygotować. Najbardziej satysfakcjonujące efekty i wiedzę zyskać można dzięki:
– ocenie, w jaki sposób weterynarz udziela ci informacji, o które pytasz,
– wiedzy dotyczącej sprzętu, którym dysponuje gabinet weterynaryjny,
– zakresu badań, które jesteśmy w stanie wykonać w danej lecznicy,
– świadczeniu przez weterynarza wizyt domowych lub niestandardowych godzin przyjęć zwierząt w nagłych wypadkach,
– przejrzystości systemu rezerwowania wizyty oraz ewentualnej płatności za nią (wysokość rachunku też jest ważna),
– obserwacji relacji zwierzęcia i weterynarza (jak odnosi się do naszego pupila, czy jest delikatny, czy potrafi uspokoić zestresowane zwierze itd.),
– oznakom strachu lub niepokoju ze strony zwierzaka, podczas badania (nie warto tu jednak przesadzać z wagą tychże obserwacji, gdyż pierwsza wizyta może być po prostu dużym źródłem stresu dla każdego zwierzaka).
Więcej porad znajdziesz na Zoologiczny.Sklep.pl