Wazektomia - co to za zabieg i po co się go wykonuje?

Wazektomia – co to za zabieg i po co się go wykonuje?

Wazektomia jest zabiegiem, który polega na przecięciu nasieniowodów. Jest to forma antykoncepcji męskiej. Jej skuteczność szacuje się na 99%. Najczęściej wazektomii poddają się mężczyźni, którzy nie chcą lub nie powinni mieć więcej dzieci. W tym artykule spojrzymy szerzej na wspomniany zabieg.

Wazektomia – czym jest?

W kręgach medycznych wazektomia uchodzi za metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Mimo że w Polsce jest legalna, wokół niej narosło wiele kontrowersji. Biorą się one stąd, że sporo osób myli zabieg przecięcia nasieniowodów ze sterylizacją, której skutki są nieodwracalne. Tymczasem ta metoda antykoncepcji jest całkowicie odwracalna, często porównuje się ją do podwiązania jajników u kobiet.

Celem wazektomii jest czasowa niepłodność mężczyzny. Ten mikrochirurgiczny zabieg jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów antykoncepcji męskiej (skuteczność oszacowano na 99%).

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, które odpowiadają za transport plemników do ejakulatu. Po zabiegu mężczyzna może prowadzić normalne życie seksualne, tyle że w jego spermie nie ma już plemników. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że partnerka zajdzie w ciążę.

Ostatnio popularnym sposobem wykonywania wazektomii jest ten bez użycia skalpela.

Lekarz nie nacina skóry, natomiast używa specjalnego narzędzia. Z jego pomocą chwyta znieczuloną skórę na mosznie i rozdziela jej warstwy. Wykonuje przy tym około 6-milimetrowe dziurki, dzięki którym może sięgnąć do nasieniowodów. Zabieg nie wymaga zakładania szwów, ponieważ skóra samoistnie się zasklepia. Wazektomia nie pozostawia na ciele trwałych śladów – już po kilku dniach trudno się domyślić, że była wykonana.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jest on praktycznie bezbolesny.

Co po zabiegu?

Aby wazektomia przyniosła spodziewane rezultaty, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Mężczyzna musi powstrzymać się od stosunków płciowych do momentu całkowitego zagojenia rany po zabiegu. Zazwyczaj trwa to od 4 dni do 2 tygodni i jest uzależnione od wskazań lekarskich.

Po zabiegu wazektomii przez 2 tygodnie nie należy uprawiać sportów. Zalecane jest także stosowanie dotychczasowej antykoncepcji, ponieważ nasieniowody całkowicie oczyszczają się z plemników po około 3 miesiącach (lub 20 ejakulacjach).

Czy wazektomia wywołuje skutki uboczne?

Wazektomia jest na pewno skutecznym zabiegiem. Cały czas jednak prowadzone są badania potwierdzające jej bezpieczeństwo.

Plusem wazektomii jest to, że jest to zabieg całkowicie odwracalny, nie wpływa on negatywnie na poziom libido, więc można nadal prowadzić udane życie seksualne.

0 0 votes
Daj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Kategorie

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

seks-telefon.pl

Strona: seks-telefon.pl kategoria tematyczna: Erotyka „Seks-telefon.pl” to strona internetowa dedykowana miłośnikom erotyki i rozmów o seksie. Na naszej stronie znajdziesz wiele atrakcyjnych kobiet, które z

Czytaj więcej »

kaatalog-stron.pl

Strona: kaatalog-stron.pl kategoria tematyczna: Katalog „Kaatalog-stron.pl – Katalog witryn internetowych” Kaatalog-stron.pl to katalog stron internetowych, który umożliwia promocję Twojej witryny w Internecie. Dzięki naszej platformie

Czytaj więcej »

bajkidladziecionline.pl

Strona: bajkidladziecionline.pl kategoria tematyczna: Dzieci „Bajki dla dzieci online” to idealna strona dla rodziców i opiekunów, którzy poszukują wartościowych i edukacyjnych treści dla najmłodszych. Na

Czytaj więcej »

123szyjeszty.pl

Strona: 123szyjeszty.pl kategoria tematyczna: Moda i uroda 123szyjeszty.pl to strona internetowa, która skupia się na modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów, porad oraz

Czytaj więcej »

ubezpieczeniekoszalin.pl

Strona: ubezpieczeniekoszalin.pl kategoria tematyczna: Finanse Witaj na stronie internetowej ubezpieczeniekoszalin.pl, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu ubezpieczeń dla mieszkańców Koszalina i okolic. Znajdziesz tutaj szeroką

Czytaj więcej »

promator.pl

Strona: promator.pl kategoria tematyczna: Marketing Witaj na stronie internetowej promator.pl, gdzie znajdziesz kompleksowe rozwiązania z zakresu marketingu dla Twojego biznesu. Nasza firma oferuje szeroką gamę

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x