lekarz, ginekolog, ciąża, zdrowie

W jaki sposób lekarz ginekolog sprawdza ciążę?

Zdrowie Zdrowie i medycyna Zdrowie i Uroda

Z chwilą, kiedy kobieta potwierdzi u lekarza ginekologa swój błogosławiony stan, może wejść pod jego profesjonalną opiekę. Nadzorowanie przebiegu ciąży gwarantuje bezpieczeństwo matce oraz dziecku, które jest jeszcze nienarodzone.


Jak ginekolog sprawdza ciążę?

Im szybciej będziesz pod opieką lekarza ginekologa tym lepiej. Poprzez to, jeśli podejrzewasz u siebie ciąże absolutnie nie zwlekaj z wizytą. Po potwierdzeniu ciąży – poprzez badanie USG – lekarz ginekolog wypisuje pacjentce skierowanie na dodatkowe badania. Wśród takich badań znajdziemy:
* oznaczenie czynnika Rh, które umożliwia wykluczyć u kobiety konflikt serologiczny,
* morfologia krwi oraz badanie moczu,
* stężenie glukozy we krwi,
* przeciwciała odpornościowe,
* cytologia,
* badanie czystości pochwy,
* badanie w kierunku toksoplazmozy,
* badanie w kierunku różyczki,
* badanie HIV oraz HCV,
* oznaczenie czynnika WR.

Podczas pierwszego trymestru ciąży ważne są systematyczne wizyty u lekarza oraz wszystkie badania, które pozwalają nam sprawdzić, czy aby na pewno zarodek rozwija się prawidłowo. Pośród tych, które mama musi obowiązkowo wykonać znajdują się:
* morfologia,
* badanie moczu,
* cytologia oraz badanie bakteriologiczne,
* badanie na przeciwciała anty-D.

Po skończeniu 20 tygodniu ciąży należy przeprowadzić testy czy nie występuje cukrzyca ciążowa, która jeśli jest nieleczona prowadzić może do uszkodzenia płodu. W sytuacji jej stwierdzenia matka musi być pod stałą opieką lekarza oraz diabetologa. Po 40 tygodniu ciąży mama musi dodatkowo wykonać badanie KTG. Przed wyznaczonym terminem porodu wykonuje się też jednorazowo badanie USG. Po 41 tygodniu ciąży matka może otrzymać skierowanie od lekarza do pozostania w szpitalu do rozwiązania.

zobacz koniecznie temat tabletki na powiększenie biustu