Użytkowanie soczewek kontaktowych – jakich groźnych nawyków się wystrzegać?

Użytkowanie soczewek kontaktowych – jakich groźnych nawyków się wystrzegać?

Polecne i promocje

Oferują niebywałą wygodę, możliwość komfortowego uprawiania aktywności fizycznej i naturalny wygląd. Soczewki kontaktowe, bo o nich mowa, stają się coraz popularniejsze. Jednak ich niewłaściwe użytkowanie nie tylko negatywnie wpływa na komfort noszenia, ale i szkodzi oczom. Jakich błędów w korzystaniu ze szkieł kontaktowych powinniśmy się szczególnie wystrzegać?

Użytkowanie soczewek kontaktowych – jakich groźnych nawyków się wystrzegać?

  1. Samodzielny dobór soczewek kontaktowych

Dobierając szkła kontaktowe po raz pierwszy, należy skonsultować się ze specjalistą – okulistą lub optometrystą. Zbada on nasz wzrok i ustali ewentualna jego wadęoraz określi, które z dostępnych na rynku rozwiązań będzie odpowiadało rodzajowi posiadanej wady oraz indywidualnym preferencjom względem m.in. czasu noszenia soczewek kontaktowych.

Dobieranie pierwszych szkieł kontaktowych na własną rękę jest niebezpieczne. Może bowiem prowadzić do uszkodzenia rogówki. Nie zapomnijmy także o regularnym przeprowadzaniu wizyt kontrolnych.

  1. Spanie w soczewkach kontaktowych

To jeden z najbardziej niebezpiecznych złych nawyków. Może bowiem prowadzić do różnego rodzaju infekcji rogówki oraz podrażnienia i przesuszenia gałki ocznej. Należy więc bezwzględnie unikać snu w szkłach kontaktowych, chyba że zakupiliśmy specjalne soczewki kontaktowe typu dzień/noc. Wówczas możemy w nich spać.

A co z krótką popołudniową drzemką? Czy nosząc szkła kontaktowe, możemy sobie na nią pozwolić? Tak, o ile tuż po przebudzeniu zdejmiemy soczewki i przemyjemy je płynem do ich dezynfekcji. W ten sposób pozbędziemy się powstałych w trakcie snu osadów.

  1. Nieprzestrzeganie terminu wymiany soczewek kontaktowych

 

Biorąc pod uwagę czas noszenia, na rynku dostępne są różne rodzaje szkieł kontaktowych, o czym przekonuje oferta Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe. Wybierać możemy m.in. spośród soczewek jednodniowych, dwutygodniowych czy też miesięcznych. Wydawałoby się więc, że każdy znajdzie rozwiązanie idealnie skrojone na miarę swoich potrzeb. Tymczasem jednym z najpowszechniejszych błędów wśród użytkowników szkieł kontaktowych jest nieprzestrzeganie terminu ich wymiany i np. noszenie soczewek jednodniowych przez kilka dni.

Jest to niezwykle niebezpieczne. Może bowiem prowadzić do podrażnień rogówki oka, a nawet jej uszkodzenia. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór szkieł kontaktowych względem preferowanego czasu noszenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
Daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments