W przypadku jakichkolwiek dolegliwości ze strony tarczycy, zawsze warto skontaktować się z odpowiednim lekarzem. W chorobach związanych z tym gruczołem specjalizują się przede wszystkim tyreolodzy, którzy mogą badać np. guzki czy wole. Podstawę do diagnostyki stanowią zwykle wyniki testów na hormony tarczycy. W przypadku ich nieprawidłowości, pacjent jest w pierwszej kolejności kierowany zazwyczaj do endokrynologa.
Spis treści
ToggleZaburzenia tarczycy a wybór specjalisty
Endokrynologia skupia się na układzie endokrynnym, który obejmuje szereg gruczołów odpowiedzialnych za produkcję hormonów oraz związane z nimi procesy zachodzące w organizmie. Tyreologia z kolei jest skoncentrowana na chorobach tarczycy, takich jak guzki, wole, nowotwory, choroba Gravesa-Basedowa czy choroba Hashimoto. Schorzenia te przebiegają bezpośrednio z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Objawami sugerującymi pierwszy stan może być powiększone łaknienie i spadek masy ciała, uczucie zimna, nadmierna potliwość czy świąd skóry. Niedoczynność objawia się z kolei przybieraniem na wadze mimo apetytu, stanami depresyjnymi, arytmią, obniżonym metabolizmem oraz suchością skóry na kolanach i łokciach. W każdym z tym przypadków pomocny może się okazać e-endokrynolog, który przeprowadzi zdalną konsultację i wyda niezbędne zalecenia. W razie potrzeby wystawiona zostanie również szybka recepta online.
Badania zlecane przez lekarza od tarczycy
Diagnostyka schorzeń tarczycy bazuje na badaniu przedmiotowym, a także ustaleniu poziomu hormonów tarczycy w surowicy krwi. Lekarz może też zlecić określenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych, takich jak anty-TPO lub anty-TG. Na ich podstawie można ujawnić autoimmunologiczne choroby tarczycy. Jako badanie obrazowe uwidoczniające guzki stosuje się zwykle USG tarczycy, po którym nierzadko zlecana jest biopsja cienkoigłowa. Pacjenci z wolem tarczycowym często poddawani są scyntygrafii tarczycowej, która pozwala na uzyskanie pełnego obrazu gruczołu oraz potwierdzenie lub wykluczenie wola guzowego, zamostkowego czy rozwojowego. W przypadku zmian nowotworowych i nadmiernego rozrostu wola, lekarz może zlecić tyreoidektomię – usunięcie tarczycy.
Zalecenia do badania tarczycy
Specjalistyczne poradnie tyreologiczne funkcjonują głównie w największych miejscowościach, a przyjmujący w nich lekarze zajmują się przede wszystkim diagnostyką chorób tarczycy w zaawansowanym stadium. W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów jest endokrynolog online, który będzie w stanie rozpoznać wczesne objawy problemów z tym gruczołem. Niewłaściwa praca tarczycy często ujawnia się w sposób mało charakterystyczny, co utrudnia diagnostykę. Zaburzenia dają o sobie znać na znacznym etapie rozwoju, dlatego wiele dolegliwości tego gruczołu przypisuje się innym schorzeniom. W przypadku wątpliwości, lekarz pierwszego kontaktu może przekierować pacjenta właśnie do endokrynologa. W razie potrzeby zostanie przez niego wystawiona erecepta na niezbędne leki.
Podstawowe badania hormonów tarczycy
Specjalista badający tarczycę określa poziom jej hormonów w organizmie. Najbardziej podstawowy z nich to TSH, który stymuluje gruczoł do produkcji i uwalniania innych hormonów do krwi. Dochodzi wówczas do wytworzenia trójjodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Niewłaściwe wyniki badania poziomu TSH zwykle jednak nie wystarczają do postawienia ostatecznej diagnozy. Jeżeli uzyskane rezultaty testu wykraczają poza przyjęte normy, należy przede wszystkim wykonać dodatkowe badanie poziomu FT3 i FT4. Pierwszy z tych hormonów tarczycy kontroluje rozwój mózgu, mięśni, pracę serca czy układ pokarmowy, a także odpowiada za tempo metabolizmu. Jego wysoki poziom wskazuje na nadczynność tarczycy, porażenie tyreotoksyczne czy chorobę Gravesa-Basedoova. Niski poziom F3 może natomiast świadczyć o niedoczynności tarczycy. Badanie wykonuje się więc razem z pomiarem FT4, czyli aktywnej formy toyroksyny. Jej wysoki poziom może wskazywać na nadczynność gruczołu, a także być oznaką rozwoju choroby Hashimoto.