Twoje dziecko jest inne ma problemy ze snem i nie rozwija się tak jak rówieśnicy? To może być autyzm.

Twoje dziecko jest inne ma problemy ze snem i nie rozwija się tak jak rówieśnicy? To może być autyzm.

Mama i dziecko

Dziecko zachowuje się dziwnie? Nie bagatelizuj zachowania swojego dziecka. To może być autyzm. Czym jest i jak zdiagnozować zachowania ze spektrum Autyzmu u swojej pociechy?

Twoje dziecko jest inne ma problemy ze snem i nie rozwija się tak jak rówieśnicy? To może być autyzm.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak rozwija się twoje dziecko? Czy podejrzewałeś kiedyś u swojej pociechy jakiekolwiek zaburzenia rozwoju lub problemy ze snem? Jeśli kiedykolwiek zaobserwowałeś jakieś nieprawidłowości w zachowaniu czy też rozwoju dziecka to może być autyzm. Jeśli twój syn lub córka nadmiernie wykazuje zainteresowanie jedzeniem oraz charakteryzuje je ciągły apetyt to mogą być objawy autyzmu.

Autyzm jest chorobą, której niestety nie da się wyleczyć całkowicie ale można pracować nad tym żeby zmniejszyć zakres w jaki wchodzi spektrum autyzmu czyli zmniejszyć objawy występujące u danego dziecka. Z pewnością jest to stres zarówno dla matki jak i ojca w momencie kiedy dowiadujemy się się, że nasza pociecha ma objawy autyzmu a totalnym szokiem staje się diagnoza. Najgorsze słowa jakie możemy sobie wyobrazić jako rodzice to: ,,wasze dziecko ma autyzm’’. Jeśli wasze dziecko nie jest takie jak reszta otoczenia i znacząco odbiega od rówieśników prawdopodobnie są to objawy autyzmu. Jednak warto zdiagnozować z czego wynikają problemy ze snem u dziecka i inne niepokojące zaburzenia. Taka choroba jak autyzm może zaważyć o jego przyszłości dlatego kiedy zaobserwujemy powtarzające się objawy autyzmu jak np. ciągłe problemy ze snem, bardzo płytki sen, nadmierny apetyt oraz inne zaburzenia neurologiczne jak niechęć do zmian warto udać się do poradni neurologicznej.

Podejrzewamy zaburzenia ze spektrum autyzmu także kiedy dziecko nie lubi żadnych zabaw grupowych ani fizycznych. Niepokojącym dla rodzica sygnałem powinien być moment obserwacji kiedy widzimy, że dziecko nie lubi się zbytnio ruszać a woli siedzieć lub stać w miejscu mimo np. przebywania w pokoju pełnym zabawek. Autyzm nie jest prosty do zdiagnozowania dlatego zarówno rodzice jak i lekarze przez długi czas podejrzewają inne zaburzenia.

Takie dzieci mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi przy dłuższym marszu ponieważ jeśli nie lubią się ruszać mięśnie nie mają zbytniego pola do rozwoju dlatego charakterystycznym objawem jest również chwiejny krok. Autyzmem nazywamy zaburzenia ogólnorozwojowe a to znaczy, że dziecko nie rozwija się prawidłowo na wielu płaszczyznach jednocześnie. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy dziecko nie lubi zmian i wymaga stałych pór np. jedzenia, spania czyli tak zwanych rytualnych czynności, które następują jedno po drugim. O ile domownicy są w stanie dostosować się do funkcjonowania dziecka z autyzmem to taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przedszkolu czy też szkole. Weźmy pod uwagę, że jeśli dziecko nie lubi specjalnie nic innego niż jedzenie i odpoczywanie to będzie ciężko mu się odnaleźć w grupie, która liczy ponad 20 osób. Kwestie dotyczące tego czego dziecko nie lubi będą zawsze przeważały nad tym co chce i jest w stanie zrobić.

Należy także zauważyć, że dzieciaki ze spektrum autyzmu nie interesują się zabawą ani nie lubią się bawić zabawkami. Nie należy dzieci autystycznych rozpatrywać pod względem rówieśników, którym dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nigdy nie dorówna. Takie osoby bardzo często mają także inne towarzyszące chorobie zaburzenia np. zaburzenia lękowe, brak okazywania emocji lub nadmierne okazywanie złości i niechęci do wszystkiego co należy do nagminnych zachowań dzieci mających autyzm. Zdarzają się rodzice, którzy nie rozumieją dlaczego ich maluch nie okazuje smutku kiedy np. mama wychodzi a co gorsza nie cieszy się kiedy wraca. Dzieci autystyczne lubią być same, chętnie obserwują otoczenie z bezpiecznej odległości nie włączając się w żadne czynności i bunt przychodzi właśnie kiedy próbujemy zachęcić je do czegokolwiek co przeszkodziłoby im w spokojnym siedzeniu.

Dziecko autystyczne nie zbyt chętnie przebywa w otoczeniu nie radząc sobie między grupą ludzi. Przeszkadzają im także dźwięki a sygnalizują to częstym zatykaniem uszu. Objawy autyzmu są bardzo rozległe a brak okazywania przywiązania jest najczęstszą z nich podobnie jak problemy ze snem. Zaburzenia neurologiczne są charakterystyczne dla spektrum autyzmu dlatego mówi się, że autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka.

Kiedy dziecko nie lubi jak się do niego mówi patrząc mu w oczy należy udać się do neurologa dziecięcego skąd pewnie zostaniemy skierowani do specjalisty w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Pamiętajmy, że od podejrzenia do wystawienia orzeczenia jest długa droga dlatego warto udać się do specjalisty aby potwierdzić lub rozwiać swoje wątpliwości.

Artykuł powstał dzięki portalowi Tabletki na odchudzanie