Testy koronawirus - dlaczego są tak istotne w diagnozowaniu przypadków zachorowania na COVID-19?

Testy koronawirus – dlaczego są tak istotne w diagnozowaniu przypadków zachorowania na COVID-19?

Warto przeczytać

Testy mają kluczowe znaczenie w diagnozowaniu przypadków zachorowania na COVID-19, ponieważ tylko na ich podstawie możliwe jest odróżnienie zakażonych od tych, którzy posiadają podobne objawy, ale mogące być wynikiem np. grypy lub innej choroby, nie mającej nic wspólnego z groźnym wirusem.

Obecnie do szpitala mogą trafić, jednak zarówno osoby chore jak i te z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dlatego istotne znaczenie ma wykonywanie jak największej liczby testów, także tych jakie oferuje hurtownia medyczna.

Testy koronawirus – charakterystyka

Testy na COVID-19 są dostępne w hurtowniach medycznych. To testy posiadające certyfikaty CE i raport z analizy stabilności. Opakowanie handlowe zawiera 25 sztuk testów, a do tego dołączona jest również instrukcja i diluent (1-2 sztuki na opakowanie). Karton transportowy zawiera 1500 sztuk.
Skuteczność testów polega na możliwości wykrycia przeciwciał IgM w okresie pojawienia się zakażenia – tj. od 4 do 12 dnia po kontakcie z wirusem. Ponadto przeciwciała IgG, wykrywane przez test, diagnozują obecność zakażenia powyżej 12 dni, co pozwala optymalnie określić czas inkubacji wirusa.
W zakresie skuteczności działania testów wskazuje się na 100% wiarygodność, a fałszywie dodatnie wyniki nie pojawiają się. Czułość testów wynosi 97%, zaś fałszywie ujemne wyniki – 2,4%.
Producenci wskazują ponadto, że możliwości produkcyjne wynoszą obecnie 1,2 mln/tygodniowo, a dostawa trwa od 7 do 10 dni.

Znaczenie diagnostyki SARS-CoV-2 w przeciwdziałaniu pandemii wirusa

Testy, dostępne obecnie na rynku to jedyne i najistotniejsze narzędzie pozwalające na wczesne wykrywanie przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Odpowiednie typowanie osób, które miały kontakt z chorymi lub nosicielami na kluczowe znaczenia jeśli chodzi o przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa na całym świecie, w tym również w Polsce. Wyniki testów są na tyle szybko dostępne, by móc wdrożyć postępowanie mające na celu odizolowanie osób potencjalnie chorych lub mających kontakt z zakażonymi i nosicielami, co sprzyja powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa.