Terapia online może być równie skuteczna, jak stacjonarna

Terapia online może być równie skuteczna, jak stacjonarna

Warto przeczytać

Terapia online staje się coraz popularniejszą metodą spotkań z psychoterapeutą, zwłaszcza w epoce covid-19. Czy jednak jest ona równie skuteczna jak terapia stacjonarna.

Zdobywająca szybko rosnącą popularność terapia online, tzn. psychoterapia przez Internet, pomimo typowych dla każdej nowości obaw pojawiających się w związku z jej stosowaniem za pośrednictwem narzędzi internetowych, wydaje się stanowić ciekawą alternatywę dla bardziej wymagającej czasowo i logistycznie psychoterapii stacjonarnej. Wiele osób zastanawia się czy faktycznie skuteczność terapii przez Internet może być porównywalna do tradycyjnej psychoterapii?

W dobie permanentnej komunikacji, jaką stał się XXI wiek, nie powinno dziwić, że zwłaszcza dla osób młodszych, oswojonych z nowoczesnymi formami komunikacji i traktującymi je jako naturalny sposób porozumiewania się czy pozostawania w kontakcie, psychoterapia online przestaje być kontrowersyjnym tematem. Dla osób, dla których korzystanie z narzędzi takich jak Skype jest tak naturalne, jak dla ich rodziców umawianie wizyt lekarskich przez telefon, psychoterapia online, zwłaszcza biorąc pod uwagę wciąż rosnącą jakość połączeń , a tym samym realności doświadczenia terapeutycznego, pozwala na bardzie ekonomiczne czasowo i wygodniejsze – co nie jest bez znaczenia – korzystanie z usług psychoterapeuty.

Czy terapia online jest dla każdego?

Oczywiście, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie; ogólnie rzecz ujmując jednak, nie ma jednoznacznych przesłanek wskazujących na niższą skuteczność terapii przez Internet. Terapia online na pewno sprawdza się w przypadku osób z mniejszych miejscowości, które mają utrudniony dostęp do psychoterapeutów. Podobnie ma się sprawa z emigrantami – bariera językowa powoduje, że często nie mogą korzystać z lokalnych terapeutów. Psychoterapia przez internet sprawdzi się też bardzo dobrze w przypadku osób z fobią społeczną – czasami jest to jedyna szansa, żeby taka osoba w ogóle podjęła leczenie.

Jeżeli zaś chodzi o przeciwwskazania – terapia online nie jest najlepszym wyborem dla osób w bardzo dużym kryzysie, z myślami samobójczymi lub próbami samobójczymi. W takich przypadkach najważniejszy jest jak najszybszy kontakt z psychiatrą lub psychoterapeutą stacjonarnym.