Szkodliwe substancje w Twoim mieszkaniu – jak się przed nimi chronić?

Szkodliwe substancje w Twoim mieszkaniu – jak się przed nimi chronić?

Warto przeczytać

Dbasz o swoją dietę, odpowiednio się wysypiasz, ćwiczysz regularnie i uważasz, że prowadzisz zdrowy tryb życia? Gratulacje! Czy jednak pomyślałeś(-aś) o tym, co unosi się w powietrzu w Twoim mieszkaniu? Niestety z dużym prawdopodobieństwem może się w nim znajdować sporo szkodliwych substancji, które nie pozostają bez wpływu na samopoczucie, a długofalowo – także na zdrowie. Sprawdź, skąd się biorą i jak się przed nimi bronić.

Odpowiednio częste wietrzenie

Jednymi z bardziej szkodliwych substancji, które z pewnością znajdują się w Twoim mieszkaniu, a prawdopodobnie nawet o nich nie myślisz, są drobne roztocza, kurz i pyłki. Pojawiają się one wszędzie, gdzie żyje człowiek, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do chorób układu oddechowego. Z tego względu tak ważne jest to, aby odpowiednio często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Najlepiej robić to rano, zaraz po przebudzeniu. Wówczas zazwyczaj powietrze na zewnątrz ma najlepszą jakość. Jeśli tylko masz taką możliwość, nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wietrzyć kilka razy dziennie. Warto jedynie unikać godzin szczytu oraz okresu, w którym wiele osób pali w piecach, ponieważ wówczas zamiast świeżego powietrza, do Twojego mieszkania wpadnie smog.

Filtrowanie powietrza

Doskonałym uzupełnieniem częstego wietrzenia będzie wykorzystanie urządzeń filtrujących powietrze, takich jak oczyszczacze powietrza Dyson. Potrafią one doskonale wychwycić wszelkiego rodzaju pyły, kurze, bakterie i inne szkodliwe substancje, a następnie je zneutralizować. Jednocześnie nie wymagają poświęcania im czasu ani pamiętania o włączaniu. Mogą cały czas pracować w ciszy gdzieś pod ścianą w mieszkaniu i niemalże niezauważanie powodować, że powietrze w Twoim miejscu zamieszkania stanie się znacznie lepsze. Ponadto część takich urządzeń ma także funkcję nawilżania, co również będzie miało ogromny wpływ na jakość życia domowników oraz może zatrzymać rozwój wielu chorób.

Rośliny w Twoim mieszkaniu

W neutralizacji szkodliwych elementów z powietrza doskonale radzą sobie także niektóre rośliny doniczkowe. Część z nich nie tylko zwiększa poziom tlenu w mieszkaniu, ale także jest w stanie pochłonąć substancje, które nie sprzyjają ludzkiemu układowi oddechowemu. Przykładem może być chociażby paproć. Ta piękna roślina doskonale nadaje się do posadzenia w miejscach, w których trudno o czyste powietrze. Nie tylko pozbędzie się tego, co w nim zbędne, ale także dodatkowo je nawilży. A przy tym wszystkim będzie również pięknie wyglądać!

Unikanie silnych środków chemicznych

Szkodliwe substancje w Twoim mieszkaniu mogą się także pojawić na skutek używania silnych środków chemicznych, np. detergentów do mycia toalet. Choć tego nie widzisz, pozostają one w powietrzu i mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli więc jest to tylko możliwe, staraj się używać naturalnych produktów do sprzątania. Przykładowo do mycia prysznica nie musisz kupować dedykowanych sprayów, ponieważ równie dobrze sprawdzi się domowa pasta z sody oczyszczonej. Będzie to miało dobry wpływ nie tylko na Twój portfel, ale także zdrowie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments