Stulejka to częsty problem, z jakim zgłaszają się mężczyźni do gabinetu urologicznego. Nie każdy pan jest w stanie jednak samodzielnie zauważyć u siebie to schorzenie i podjąć odpowiednie kroki w celu jego wyleczenia. Warto zatem dowiedzieć się z poniższej treści, czym jest stulejka i w jaki sposób się ją leczy.
Stulejka — co to za schorzenie? Kiedy konieczna jest konsultacja urologiczna?
Stulejka to wada anatomiczna w budowie napletka. Polega ona na zbyt wąskim otworze ujścia napletka, który uniemożliwia całkowite odsłonięcie żołędzia. Może się także wiązać z tym, że wędzidełko jest zbyt krótkie. U małych chłopców do drugiego roku życia jest to zjawisko naturalne i nie wymaga leczenia. Jeżeli jednak żołądź prącia po ukończeniu tego wieku, jak i w wieku dorosłym nie odsłania się całkowicie, wtedy należy skontaktować się z lekarzem, jakim jest urolog.
Stulejka może być wadą wrodzoną, niezależną od czynników zewnętrznych, lub pojawić się w wyniku stanów zapalnych układu moczowego, urazów mechanicznych, przebytych zabiegów operacyjnych lub w przebiegu innych schorzeń, takich jak wodniak jądra.
Podstawowymi objawami oprócz nieodsłaniania się żołędzia prącia w trakcie stosunku i czynności higienicznych, są
stany zapalne prącia, ból, świąd i pieczenie
. Poza tym mogą wystąpić:
- problemy z osiągnięciem satysfakcjonującego wzwodu,
- stany zapalne u partnerek seksualnych,
- obniżenie poczucia własnej wartości;
Konsultacja urologiczna jest konieczna, by prawidłowo postawić diagnozę wskazującą na stulejkę. W tym celu warto zajrzeć na
i umówić się na pierwszą wizytę. Urolog dokona dokładnego wywiadu podmiotowego i przedmiotowego oraz ustali dalszą drogę leczenia.
Jak wygląda konsultacja urologiczna przy podejrzeniu stulejki?
Warto w razie jakiegokolwiek niepokoju zgłosić się do
urolog toruń
, by móc dokładnie się zbadać. Lekarz urolog oprócz szczegółowego wywiadu przeprowadza również USG jąder, by kompleksowo sprawdzić, czy nie doszło do rozprzestrzeniania się stanów zapalnych. Dodatkowo wykonywane jest szczegółowe badanie USG układu moczowego, które pozwala określić, czy przyczyną stulejki nie są zaburzenia pracy nerek, pęcherza, czy moczowodów.
Podczas badania urolog toruń stwierdza również, jak bardzo zaawansowana jest stulejka, a ta może być:
- częściowa — przy niepełnej możliwości odsłonięcia żołędzia,
- całkowita — w przypadku, gdy żołądź wcale nie odsłania się podczas próby zdjęcia napletka;
W zależności od stopnia stulejki podejmuje się odpowiednio zaawansowane kroki chirurgiczno-urologiczne.
Jakie są metody leczenia stulejki?
Leczenie stulejki zazwyczaj opiera się na prostym i krótkim zabiegu, który daje szybki i trwały efekt. W zależności od oceny urologa w trakcie zabiegu dokonuje się nacięcia napletka tak, by poszerzyć jego ujście, lub usuwa się jego część. Urolog może również zdecydować, naciąć wędzidełko lub usunąć cały napletek. Taki rodzaj plastyki urologicznej przywraca zdrowie i komfort życia.
Zabiegowa metoda leczenia jest krótka i przebiega w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie ma konieczności hospitalizacji.
Należy pamiętać, że nieleczona
stulejka może prowadzić do poważnych powikłań takich jak stany zapalne pęcherza moczowego, a nawet skutkować niewydolnością nerek
. Stulejka uniemożliwia również właściwą higienę, przez co pojawiają się nawracające stany zapalne prącia, których konsekwencją może być impotencja.
W przypadku podejrzewania u siebie stulejki nie warto czekać, ale zajrzeć na stronę www.citomed.pl i umówić się na pierwszą wizytę u urologa.