Stomatologia estetyczna – zadbaj o wygląd swojego uśmiechu!

Stomatologia estetyczna – zadbaj o wygląd swojego uśmiechu!

Zęby
W gabinetach stomatologicznych można nie tylko leczyć zęby, ale również dzięki stomatologii estetycznej można odmienić ich wygląd.

Stomatologia estetyczna – zadbaj o wygląd swojego uśmiechu!

Hollywoodzki uśmiech nigdy nie wychodzi z mody. Właśnie dlatego tak wiele osób dba o estetykę swoich zębów. W tym przypadku nie zawsze wystarczy jednak sama szczoteczka i pasta. Gdy celem są bardziej zauważalne zmiany, rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych usług stomatologicznych.

Stomatologia estetyczna – co to jest?

Stomatologia estetyczna jest dziedziną stomatologii, która skoncentrowana jest w szczególności na wyglądzie zębów – dzięki temu mogą być one nie tylko zdrowe, ale również mogą wyróżniać się wyjątkową estetyką.

Z usług można skorzystać aktualnie w wielu gabinetach stomatologicznych. Dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi, urządzeń oraz materiałów stomatolog jest w stanie nadać każdemu uśmiechowi piękny, przyciągający uwagę wygląd.

Wśród zabiegów poprawiających estetykę zębów znajdują się głównie:

  • wybielanie zębów
  • korekty i odbudowy kompozytowe oraz bonding
  • licówki porcelanowe

Dobór odpowiednich zabiegów stomatologii estetycznej bazuje na kondycji zębów oraz na oczekiwaniach pacjenta.

Wybielanie zębów

Najczęściej wybieranym zabiegiem w ramach stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Zabieg tego rodzaju prowadzony w gabinecie stomatologicznym jest znacznie skuteczniejszy niż ten wykonywany w domu, ponieważ stosuje się wtedy silniejsze preparaty dające szybsze, lepiej widoczne efekty.

Wybielanie zębów może odbywać się z wykorzystaniem nakładek, które dopasowane są do zgryzu pacjenta, albo też z użyciem specjalnej lampy wybielającej. Wybielanie lampą odbywa się w ciągu jednej wizyty w gabinecie, ale jest droższe niż metoda nakładkowa.

Korekty i odbudowy kompozytowe

Materiały kompozytowe mają szerokie zastosowanie w stomatologii. Służą nie tylko do odbudowy ubytków, ale również do prowadzenia korekt i odbudowy estetycznej. Stosuje się wtedy także tak zwany bonding.

Bonding to zabieg stosowany w stomatologii estetycznej, który rekomendowany jest dla pacjentów poszukujących sposobu na uzyskanie pięknego uśmiechu w krótkim czasie. Polega on na nałożeniu na ząb cienkiej warstwy kompozytu, bez potrzeby wcześniejszego szlifowania zęba lub jego korekty.

Kompozyty wykorzystywane są między innymi do zabiegów takich jak likwidacja diastemy (przerwy pomiędzy jedynkami), odbudowy uszczerbków w strukturze zębów, zmiany ich kształtu i wielkości.

Kompozyt stanowi alternatywę dla licówek porcelanowych. W porównaniu do porcelany materiały kompozytowe są tańsze, ale mniej wytrzymałe.

Licówki porcelanowe

Licówki to kolejna z popularnych metod poprawy wyglądu zębów w stomatologii estetycznej. Licówki to cienkie płatki porcelany – materiału ceramicznego, który wyróżnia się wysoką twardością, wytrzymałością i odpornością, a także łudząco przypomina naturalną strukturę zęba.

Najczęściej licówki porcelanowe stosowane są w przypadku zmiany kształtu oraz wielkości zębów, do korekty diastemy, a także pozwalają na zmianę barwy zębów, na przykład w przypadku hipoplazji szkliwa – występowania białych, żółtych lub brązowych plamek na zębach. Ponadto licówki polecane są także przy starciu zębów lub miejscowych ubytkach, na przykład po wypadkach.

Licówki ceramiczne stanowią skuteczny sposób na szybką poprawę wyglądu zębów na długi czas – w tym przypadku trzeba jednak przygotować się na większy wydatek niż przy materiałach kompozytowych.

Stomatologia estetyczna – gdzie można z niej skorzystać?

Aktualnie większość prywatnych gabinetów stomatologicznych oferuje usługi w zakresie stomatologii estetycznej. Niestety, nie możemy skorzystać z nich w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego też należy przygotować się na wydatek z własnej kieszeni.

Przed skorzystaniem z usług stomatologii estetycznej warto zapoznać się z opiniami na temat różnych gabinetów, aby wybrać taki, który oferuje obsługę na najwyższym poziomie. To gwarancja, że zabiegi będą wykonane profesjonalnie i kompleksowo i pozwolą na uzyskanie oczekiwanego rezultatu.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką Arte Clinic – Stomatologia i Medycyna Estetyczna.