Stomatolog - prywatnie czy na fundusz?

Stomatolog – prywatnie czy na fundusz?

Stomatologia

Polacy nie lubią zbyt często chodzić do lekarza, szczególnie dotyczy to młodych ludzi, którzy wzdrygają się przed badaniami profilaktycznymi.

 

Inaczej jest w przypadku dentysty, bolący ząb to bowiem nic przyjemnego, dlatego gdy tylko zacznie nam dokuczać, czym prędzej chcemy go wyleczyć. Jednak jaki gabinet stomatologiczny lepiej jest wybrać w takiej sytuacji, prywatny czy państwowy?

Publiczna przychodnia

Większość osób w naszym kraju jest objętych darmową opieką zdrowotną, dotyczy to zarówno dzieci i emerytów, jak i dorosłych, pracujących osób. Jednak ze względu na duże obłożenie chorych, aby dostać się do stomatologa musimy odczekać przynajmniej kilka tygodni – w zależności od miasta. W przypadku nagłego bólu zęba takie rozwiązanie nie będzie satysfakcjonujące, a nie zawsze uda nam się dostać do specjalisty poza kolejką. Należy również pamiętać, że zakres opieki stomatologicznej w ramach NFZ jest bardzo okrojony, z darmowych usług dostępna jest stomatologia zachowawcza, odkamienianie czy ekstarsja zęba. Z kolei za implanty zębów, które są bardzo kosztowne, każdy pacjent musi zapłacić już z własnej kieszeni.

Prywatna klinika

Ze względu na długie kolejki w publicznych przychodniach, niemalże w każdym mieście swój gabinet ma otwarty stomatolog leczący komercyjnie. Nic w tym dziwnego, w końcu prywatne gabinety są znacznie lepiej zaopatrzone niż te publiczne, dysponują bowiem znacznie większymi środkami. Oczywiście wybierając się do komercyjnego specjalisty musimy zapłacić za każdą procedurę, nie tylko za implanty stomatologiczne, ale też za samą kontrolę uzębienia czy leczenie zachowawcze. Na szczęście również w prywatnych gabinetach możemy liczyć na dofinansowanie z tytułu NFZ, należy tylko wybrać specjalistę, który ma podpisaną umowę z funduszem. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z ulgi, musimy jednak liczyć się z nieco dłuższym czasem oczekiwania na miejsce, na szczęście będzie to i tak krótszy termin niż w przypadku lecznicy publicznej. Poza tym dentysta komercyjny przeważnie oferuje swoim pacjentom płatność ratalną, dzięki czemu nie musimy od razu wypłacać kilkuset złotych. Jest to szczególnie praktyczne kiedy interesują nas implanty zębowe, zakładanie koronek czy licówek.