Stal czy żeliwo – Zdecydowanie najczęstszymi tworzywami wykorzystywanymi w procesie produkcji korpusów obrabiarek skrawających do metali są stal oraz żeliwo. Szczególnie popularne jest żeliwo, choć jakość wyprodukowanych z niego korpusów pozostawia wiele do życzenia. Wynika to z kilku czynników oraz właściwości tego materiału.
Stal czy żeliwo
Warto mieć świadomość, że najlepszym materiałem, który doskonale sprawdza się w przypadku produkcji korpusów obrabiarek skrawających, jest granit. Maszyny z najwyższej półki wykonuje się właśnie z granitu, jednak często sprawia kłopoty podczas obróbki. Granit to tworzywo, które wyróżnia się odpowiednią sztywnością oraz odpornością na nawet najbardziej długotrwałą eksploatację, a jego rozszerzalność cieplna jest wyjątkowo niewielka. Niestety, trudności związane z samym procesem produkcji bardzo niekorzystnie wpływają na jego popularność.
Wymagania wobec korpusów obrabiarek
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego materiału, powinniśmy zdawać sobie sprawę, jakie czynniki warunkują odpowiednią jakość korpusu. Do najistotniejszych właściwości dobrej obrabiarki należy brak jakichkolwiek zmian w kształcie czy rozmiarze korpusu, na które wpływ może mieć jej intensywna eksploatacja. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wysoką sztywność obrabiarki – zarówno na sztywność statyczną, jak i dynamiczną. Parametr ten, jeśli oczywiście posiada właściwą wartość, pozwala znacznie zmniejszyć oddziaływanie wszelkich odkształceń na jakość oraz dokładność obróbki. Obrabiarka powinna też efektywnie tłumić drgania, wyróżniając się przy tym niewielkim ryzykiem odkształceń o charakterze termicznym. Istotnym wymogiem wobec obrabiarki wysokiej klasy jest jej ergonomiczność budowy, bowiem prostota obsługi czy przedmiotów podlegających procesowi obróbki ma nieoceniony wpływ na ewentualne zautomatyzowanie stanowiska. Rzecz jasna, obrabiarka musi spełniać powszechnie przyjęte wymagania BHP.
Żeliwo – zalety i wady popularnego materiału
Żeliwo jako materiał, z którego tworzy się korpusy obrabiarek skrawających, posiada jedną, niezwykle istotną zaletę. Walorami żeliwa są bowiem rewelacyjne właściwości odlewnicze, a także łatwość obróbki czy formowania. Niestety, w celu uzyskania odpowiedniej sztywności, podobnej jak w przypadku stali, korpus żeliwny powinien być ponad dwa razy większy pod względem masy, gdyż materiał ten jest znacznie słabszy i bardziej rozciągliwy (szczególnie w przypadku żeliwa szarego). Kolejną wadą żeliwa jest fakt, że korpusy obrabiarek skrawających wykonane z tego materiału mają tendencję do powstawanie odkształceń z powodu eksploatacji.
Stal lepiej sprawdza się w roli materiału do korpusów obrabiarek skrawających, jednak czas wyprodukowania takiego narzędzia ze stali jest zdecydowanie dłuższy, a co za tym idzie – cały proces jest bardziej kosztowny. Stworzenie stalowej konstrukcji to po prostu większy wydatek. Wpływa na to nie tylko czasochłonność procesu, ale również cena stali gatunkowych. Alternatywą dla żeliwa i stali może okazać się polimerobeton, czyli beton polimerowy – materiał wytrzymały, odporny oraz charakteryzujący się tym, że cement zastąpiono żywicą syntetyczną.
Za cenne wskazówki Stal czy żeliwo dziękujemy portalowi Autolabel.com.pl .