Sprzedaż auta dla wielu może wydawać się rzeczą trudną, skomplikowaną, wymagającą załatwienia dużej ilości formalności. Zapewne stawia przed nami wiele pytań. Począwszy od tego, gdzie i komu sprzedać auto, aż po jego wycenę. O ile cena poszczególnych modeli nowych aut, prosto z salonu nie jest kwestią sporną, to wycena używanego samochodu może przysporzyć wielu problemów.
Każdy, kto chce sprzedać auto, liczy przede wszystkim na jak największy, uczciwy zysk. Jednym z popularniejszych sposobów na sprzedaż samochodu, jest działanie na własną rękę. Jednak nierzadko jest to proces długotrwały, wymaga również profesjonalnej wiedzy, która pozwoli odpowiednio wycenić wartość auta, a także załatwić wszystkie formalności związane ze zmianą właściciela pojazdu. Nierzadko ogłoszenia sprzedaży aut od osób prywatnych, zalegają na stronach z anonsami przez długi czas, zanim ktoś się nimi zainteresuje.
Sprzedaż auta i co dalej?
Dlatego podjęcie współpracy z firmą zajmującą się skupem i sprzedażą aut może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dobrym wyborem z pewnością jest skup aut w Warszawie.
Kiedy już uda nam się znaleźć kupca na nasze auto, musimy pamiętać o ważnych formalnościach związanych ze sprzedażą. Nie wymagają one od nas dużego nakładu czasu i pieniędzy, a z pewnością zabezpieczą nas przed ewentualnymi problemami związanymi ze zmianą właściciela samochodu.
Podstawowym dokumentem, którego potrzebujemy do sprzedaży auta jest umowa z kupującym. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim to, kto co kupuje, od kogo i za jaką sumę. Ważne jest, aby dane osoby kupującej (imię, nazwisko, PESEL,) zgadzały się z danymi z jego dokumentu tożsamości. W umowie można również zawrzeć bardzo szczegółowy opis auta. Podstawą jest podanie modelu, roku produkcji, jednak należy również wspomnieć o jego ewentualnych wadach, ubytkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli umowa nie uściśli wszystkich mankamentów, które posiada pojazd w chwili sprzedaży, kupujący mógłby w późniejszym czasie zarzucić nam oszustwo. Należy również pamiętać o ustaleniu w niej kwestii podatku od czynności cywilnoprawnych. Najczęściej podatek ten płaci osoba kupująca, jednak można go rozłożyć na pół, lub zapłacić jako osoba sprzedająca. Po prawidłowym spisaniu umowy i złożeniu na niej podpisów zarówno sprzedającego, jak i kupującego, musimy zrobić jej kopie, tak aby każda ze stron posiadała swój własny egzemplarz.
Po sprzedaży samochodu, który dotychczas zarejestrowany był na naszą osobę, należy zawiadomić o tym urząd w terminie 30 dni. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nowy właściciel nie zarejestruje zakupionego pojazdu, wszystkie jego wykroczenia będą obciążały nasze konto.
Po uregulowaniu spraw związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym, nadchodzi czas na sprawy formalne w kolejnych instytucjach. Mowa tu o firmach ubezpieczeniowych. W przeszłości istniała możliwość odzyskania części składek polisy OC, dzisiaj jednak przechodzą one na nowego właściciela pojazdu. Dlatego, jako byli posiadacze sprzedanego auta, musimy dostarczyć dokumenty potwierdzające sprzedaż i zmianę właściciela samochodu. W takim dokumencie muszą znaleźć się dane zarówno starego, jak i nowego posiadacza pojazdu, imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL. Wszystkie te formalności najlepiej załatwić jak najszybciej po sprzedaży, unikniemy wtedy ewentualnych nieporozumień i kłopotów.
Sprzedaż auta na własną rękę, z pewnością nie jest, aż tak trudna jak może się wydawać. Jednak można zrobić to łatwiej i szybciej na przykład z pomocą skupu aut w Warszawie. Oddanie auta do komisu cieszącego się dobrą opinią, latami doświadczenia i zaufaniem wśród klientów gwarantuje nam szybkie znalezienie kupca i profesjonalną wycenę auta. Pomoże również w spisaniu umowy i załatwieniu innych koniecznych formalności.