Skóra niemowlęcia z atopowym zapaleniem skóry, czyli AZS. Objawy atopowego zapalenia skóry, czyli AZS, często pojawia się już w trzecim, czwartym miesiącu życia dziecka. Na policzkach, w zgięciach łokci i kolan, na nadgarstkach, czasem też na szyi albo tułowiu skóra staje się sucha i czerwona.
Skóra niemowlęcia
Pojawia się stan zapalny i grudki wysiękowe, które łatwo pękają, tworząc nadżerki. Maluch nie przestaje się drapać, bo zapalne miejsca bardzo swędzą.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry.
Nieprawidłowe funkcjonowanie skóry ma podłoże genetyczne. Atopia często idzie w parze z alergią, na przykład pokarmową, choć lekarze przyznają, że czynników jest więcej, na przykład między innymi stres.
Skóra niemowlęcia z atopowym zapaleniem skóry, czyli AZS.
Podrażnienie może wywołać na przykład szorstka metka przy koszulce, barwnik użyty do produkcji ubranka, nie wspominając już o źle wypłukanym proszku do prania. Atopia nasila się również pod wpływem potu czy kąpieli w samej wodzie.
Mydła, nawet te przeznaczone dla niemowląt, zmywają ze skóry naturalną warstwę ochronną. Zdrowym dzieciom to nie zaszkodzi, bo u nich powłoka wodno- tłuszczowa szybko się odbudowuje. Maluszek z atopią jednak może mieć z tym kłopot. Do pielęgnacji jego skóry lepsze będą emolienty, czyli preparaty, które chronią przed utratą wody z naskórka. Pamiętaj też o żelaznych zasadach kąpieli, czyli mycie nie powinno trwać dłużej niż dziesięć minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37 stopni Celsjusza. Od razu po wyjęciu dziecka z wanny delikatnie osusz jego skórę (przyciskaj ręcznik miejsce po miejscu, nie trzyj!) i jak najszybciej wsmaruj nawilżający preparat. Pośpiech jest wskazany, bo nałożone na wilgotną skórę kosmetyki zapobiegają przesuszeniom.
Maluszkowi z atopowym zapaleniem skóry nie wystarczy jedna dawka balsamu czy emulsji dziennie. Smarowanie trzeba powtarzać kilka razy w ciągu doby. Ile dokładnie? Wszystko zależy od stanu skóry malucha. Są dzieci z ciężką postacią AZS, które należy smarować dosłownie co godzinę- na szczęście to wyjątki. Zwykle wystarczy nawilżać skórę dwa- trzy razy dziennie: rano, po południu i wieczorem po myciu.
U zdrowego dziecka komórki stają stykają się ze sobą ściśle jak cegły w murze. Inaczej jest u atopika: w jego skórze luki między „cegiełkami” są tak duże, że łatwo wnikają przez nie bakterie, grzyby) też na przykład środki chemiczne), które wywołują stan zapalny. Na domiar złego, chore na AZS dziecko ciągle się drapie i łatwo kaleczy się paznokciami, otwierając wrota zarazkom. Aby tego uniknąć, często obcinaj paznokcie malucha, a w razie potrzeby zakładaj mu na noc cienkie bawełniane rękawiczki albo zszyj rękawki piżamek.
Niewyspanie się, a co za tym idzie: rozdrażnienie i brak sił, to częsty problem małych atopików. Nocą zwykle świąd się nasila i chory maluch budzi się częściej niż jego rówieśnicy. Może też przez sen rozdrapywać atopowe zmiany, czego skutkiem mogą być bolesne, sączące się rany. Aby mu pomóc, pilnuj temperatury w sypialni (20- 21 stopni Celsjusza). Nie opatulaj dziecka zbyt ciepło- kiedy skóra jest odrobinę chłodniejsza, świąd może nieco się zmniejszyć.
Jeśli lekarz stwierdzi stan zapalny skóry, może przepisać maści sterydowe. Przyniosą poprawę, a stosowane tylko przez kilka dni nie będą miały skutków ubocznych. Pomocna może też być maść z antybiotykiem- zapobiegnie zakażeniu bakteryjnemu. Pamiętaj jednak, że stosowanie maści sterydowych albo antybiotykowych bez zgody dermatologa prowadzi do trwałych uszkodzeń skóry. To samo dotyczy nowoczesnych maści oraz kremów przeciwzapalnych (na przykład Elidel i Protopic). Chociaż są bezpieczniejsze niż sterydy, należy je stosować jedynie na zalecenie dermatologa.
Według badań aż 70 procent dzieci z atopowym zapaleniem skóry przed ukończeniem piątego roku życia wchodzi w okres remisji, czyli w bezobjawowy etap choroby. Trzeba jednak nadal chronić je przed czynnikami uczulającymi, na przykład detergentami, ponieważ pod ich wpływem nawet u dorosłych atopików może wystąpić wyprysk atopowy. Osoby, które w dzieciństwie miały AZS, powinny stale używać łagodnych kosmetyków, a także korzystać ze specjalnych, najlepiej naturalnych, środków czystości.
Jak uniknąć alergii?
Trudno stwierdzić, co jest przyczyną atopowego zapalenia skóry. Na pewno między innymi geny: ryzyko wystąpienia AZS u dziecka, którego jedno z rodziców jest alergikiem, wynosi 30 procent, jeśli i mama i tata cierpią na tę chorobę- wzrasta aż do 60- 70 procent! Najskuteczniejszą bronią przeciwko AZS jest mleko matki. Staraj się przez pierwsze pół roku karmić wyłącznie piersią, dzięki temu malec uniknie alergizujących produktów. Pamiętaj, że na skład kobiecego mleka ma wpływ dieta matki, dlatego przez kilka tygodni po porodzie powstrzymaj się od jedzenia czekolady, cytrusów, pomidorów czy truskawek. Dopiero gdy maluch skończy sześć miesięcy, możesz zacząć wprowadzać nowe pokarmy, rób to jednak ostrożnie- podawaj dziecku najwyżej jedną nowość na kilka dni i obserwuj, czy nie pojawiają się na jego skórze zmiany.