Niepokoi Cię promieniujący ból pleców? Sprawdź! Dowiedz się więcej na temat objawów oraz leczenia rwy kulszowej!
Rwa kulszowa? Działaj na gorąco!
Nagły i przeszywający ból kręgosłupa promieniujący na inne części ciała – brzmi znajomo? Silne dolegliwości bólowe mogą oznaczać rwę kulszową, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Przyczyn można dopatrywać się w przeciążeniu kręgosłupa, jego skrzywieniu, kontuzji czy nieprawidłowej budowie miednicy. Co jeszcze warto wiedzieć o rwie kulszowej? Jak leczyć to schorzenie?
Czym jest rwa kulszowa?
Rwą kulszową nazywamy zespół objawów wywołanych przez nerw kulszowy. Dolegliwość charakteryzuje silny ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, przez udo i łydkę aż do stopy. To częsta i bardzo bolesna dolegliwość uniemożliwiająca poruszanie, która może przydarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Niektórzy rwę kulszową nazywają zapaleniem korzonków (ponieważ jest wywołana na skutek ucisku korzeni nerwowych). Wyróżniamy kilka rodzajów schorzenia:
- ramienną – promieniującą od szyi do ramienia i aż do końca ręki,
- udową – ból przebiega od odcinka lędźwiowo-krzyżowego po przedniej ścianie nogi,
- kulszową – przejawiającą się bólem w lędźwiach i pośladkach, biegnącym wzdłuż całej nogi aż do dużego palucha u stopy.
Przyczyny i objawy rwy kulszowej
Przyczyn rwy kulszowej można wymienić wiele, jednak najczęściej występuje na skutek przeciążenia kręgosłupa – dotyczy to w szczególności osób pracujących fizycznie, przyjmujących złą postawę lub podejmujących zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Wówczas słabe mięśnie brzucha i pleców nie utrzymują odpowiednio kręgosłupa, a krążki międzykręgowe zaczynają się wybrzuszać. Rwa kulszowa powstaje, gdy dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa i uciskają nerwy. Może być to następstwem skrzywienia kręgosłupa, chorób zwyrodnieniowych, wypadnięcia dysku lub dyskopatii. Ucisku na nerw kulszowy doświadczają również oraz osoby z nadwagą, otyłością, lub obecnością stanu zapalnego.
Rwa kulszowa przeważnie atakuje nagle i bez wyraźnych symptomów. Wystarczy jeden gwałtowny ruch przy pochylaniu się, podnoszeniu ciężkich rzeczy, wstawaniu, aby doświadczyć rwącego, kłującego i ostrego bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Dolegliwość pojawia się przeważnie po jednej stronie ciała. Ból często nie pozwala wstać z łóżka, krzesła, a nawet się ruszać. Nasila się przy każdej próbie podjęcia jakiejkolwiek czynności – wówczas zwiększa się ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, co powoduje dodatkowy ucisk na nerw kulszowy. Ciało może być odrętwiałe, osłabione, pojawiają się zaburzenia czucia, pieczenie czy mrowienie.
Jak leczyć rwę kulszową?
W przypadku rwy kulszowej należy odciążyć kręgosłup, pozostając w łóżku w pozycji leżącej na boku, ze zgiętymi nogami w odcinkach kolanowym i biodrowym. Można również położyć się na plecach, a pod nogi podłożyć poduszki. Warto, aby chory utrzymywał tę pozycję na twardym łóżku. Przeważnie dolegliwości mijają po 2 dniach – w tym czasie warto rozgrzewać miejsca bólu poprzez przykładanie termoforu lub dzięki ciepłym kąpielom, jeżeli tylko stan na to pozwala. Leczenie ciepłem jest niezwykle skuteczne i daje ulgę w bólu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych preparatów z apteki.
Jednym z dostępnych jest krem rozgrzewający DIP HOT, który szybko przynosi ulgę w bólu. Zawiera olejek terpentynowy i eukaliptusowy, które działają na powierzchni skóry, rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając przepływ krwi w powierzchniowych i głębszych tkankach. DIP HOT zawiera również mentol, dający doskonały efekt rozgrzewający, oraz salicylian metylu, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Połączenie składników aktywnych znacząco przyspiesza proces gojenia i regeneracji – dlatego za pomocą kremu warto wykonywać masaż rozgrzewający. Zabiegi rehabilitacyjne, np. fizykoterapię, zaleca się przede wszystkim w przewlekłej fazie rwy kulszowej. Można sobie również pomóc, wykonując w domu ćwiczenia rozciągające na twardej powierzchni.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Hot
DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/001
Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony – krem, 1 gram kremu zawiera: 128 mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
W akapicie pt. Przyczyny i objawy rwy kulszowej: Rwa kulszowa przeważnie atakuje nagle i bez wyraźnych symptomów.