PIT 2019

Rozliczanie PIT 2019 online

Warto przeczytać

Kiedyś każdy musiał rozliczyć popularnego Pit-a w formie papierowej. Wiele osób miało z tym dużo problemów i zlecało najczęściej wykonania rozliczenia podatkowego bardziej doświadczonym osobom. Dzisiaj pit 2019 na szczęście możemy wypełnić przez pit online . Dzięki temu rozliczenie zrobimy w domu ( unikniemy kolejek w urzędach ), a przyjazne człowiekowi dostępne programy komputerowe pełne są podpowiedzi i instrukcji jak poprawnie wypełnić twój epit . Jednym z najpopularniejszych portali, gdzie można samemu się rozliczyć z urzędem podatkowym są epity .

 

Rozliczanie PIT 2019 online

Znajdziemy na stronie liczne porady oraz artykuły, które opisują zasady rozliczania pit 2019 w danym roku podatkowym. Są też opisane wszystkie rodzaje ulg z wyraźnym zaznaczeniem kto może z nich skorzystać w pit 2019 .

 

W celu rozpoczęcia procesu rozliczenia podatkowego, musimy posiadać PIT-11. Jest to druk, który zawiera informację o naszych przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Taki dokument powinien dostarczyć nam każdy zakład pracy w którym pracowaliśmy w danym roku podatkowym. Nasza deklarację podatkową możemy złożyć sami lub ze współmałżonkiem. Na początku procesu rozliczania program sam nas zapyta, który sposób wybieramy. Dalej wypełnienie pit online jest dziecinnie proste. Wystarczy przepisać wszystkie potrzebne rubryki z PIT-11 na PIT-37. W programie możemy wybrać czy chcemy zrobić to w widoku formularza jak w wersji papierowej czy w formie zwykłej. Jeżeli składamy deklarację ze współmałżonkiem czynność przepisywania wartości z PIT-11 na PIT-37 musimy powtórzyć dla drugiej osoby.

Na koniec program podliczy nam sumę dochodów dla obydwu osób i podzieli na dwa. Dzięki temu dochód na jedną osobę będzie mniejszy i uzyskamy możliwość przeskoku z drugiego na pierwszy próg podatkowy i finalnie zapłacimy mniejszy podatek. Kiedy zakończymy wypełnianie deklaracji, będziemy mogli spróbować odliczyć potencjalne ulgi. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją programu, który opisze nam z których możemy w danym roku skorzystać. Dalej istnieje możliwość przekazania 1 procentu na cele charytatywne. Możemy wybrać więc interesującą nas instytucję lub cel i przekazać nasz podatek. Kiedy już zakończymy te wszystkie czynności, możemy przejść do zakończenia składania deklaracji i jej wysyłki do urzędu skarbowego. Najpierw musimy podać adres naszego urzędu skarbowego i podać numer konta bankowego, na który wpłynie potencjalny zwrot podatku.

Kiedy dojdziemy już do wysyłki naszej deklaracji, będziemy musieli potwierdzić, że faktycznie jesteśmy osobami za które się podajemy. W tym celu program poprosi nas o wpisane dochodu z rozliczenia podatkowego z poprzedniego roku. W przypadku pozytywnej weryfikacji, twój epit automatycznie wysyłany jest na podany wcześniej adres urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Potwierdzenie odnośnie wysłania deklaracji otrzymamy na adres e-mail. Drugą wiadomością jaką powinniśmy dostać to jest UPO – czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Sygnałem dla nas, że wszystko przebiegło pomyślne, a twój epit został odebrany jest status naszej deklaracji. Jeżeli status jest z kodem 200, to wszystko jest w porządku, każdy inny kod oznacza wystąpienie jakiegoś błędu i musimy sprawdzić co poszło nie po naszej myśli.

Bardzo ważnym jeszcze aspektem dla wielu z nas jest zwrot podatku. Termin zwrotu jest podzielony na kilka grup. Pierwszymi osobami, które otrzymają zwrot to te, które złożyły poprawnie wypełnioną deklarację do 17.02.2020 roku. Wtedy pieniądze powinniśmy otrzymać na konto bankowe do 1 Kwietnia. Jeżeli jednak złożymy deklarację przez epity , to zwrot otrzymamy po 45 dniach od momentu wysłania deklaracji. Druga grupa osób to ta która przesłała swojego Pit-a między 17.02.2020, a 30.04.2020 roku. Pieniądze otrzymamy do 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji, ale jeżeli zrobimy to poprzez epity to jedynie po 45 dniach. Ostatnia grupa osób to taka, która złożyła deklarację po 30.04.2020 roku. Zwrot trzymamy do 3 miesięcy ale nie później niż do 01.07.2020 roku bez względu na to czy wypełniamy pit online .