Refrakcyjna wymiana soczewki jest skuteczną alternatywą dla laserowej korekcji wzroku u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia laserowego z powodu znacznego uszkodzenia wzroku, ścieńczenia rogówki czy też zespołu suchego oka. Jest t zabieg okulistyczny przeznaczony dla pacjentów powyżej 40 roku życia z zaburzeniami wzroku, jak np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Jednocześnie niektóre z osób cierpią na problemy ze starczowzrocznością i okularami do czytania. Dla nich procedura ta nazywana jest wymianą soczewki starczowzrocznej lub refrakcyjną wymianą soczewki (RLE).
Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to zabieg polegający na zastąpieniu naturalnej soczewki oka sztuczną soczewką wykonaną z pewnego rodzaju implantu, silikonu lub specjalnie wykonanego materiału (zwykle hydrofobowego akrylu). Sztuczna soczewka wewnątrz gałkowa stanowi trwały zamiennik naturalnej soczewki i może służyć na całe życie.
Technika chirurgiczna RLE jest odmianą standardowej operacji usunięcia zaćmy, ale skutecznie koryguje wady wpływające na jakość widzenia, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm i inne problemy. Procedura refrakcyjnej wymiany soczewki jest praktycznie identyczna z operacją zaćmy. Różnica polega na tym, że w RLE soczewka zastąpiona przez zaćmę jest przezroczysta, a nie mętna.
Co ciekawe, koncepcja wymiany soczewek przezroczystych sięga XVIII wieku, kiedy to Abbé Desonceaux wykonał pierwszą taką operację we Francji w 1776 roku. Dziś, dzięki ogromnemu rozwojowi okulistyki, ta operacja jest szansą dla niemal każdego, kto chce uniezależnić się od okularów i soczewek kontaktowych.
Jak przebiega RLE?
Jest to bezpieczny oraz bezbolesny zabieg, który jest coraz częściej stosowany. Podczas operacji wykonuje się znieczulenie miejscowe – lekarz aplikuje na operowane oko specjalne krople. Większość zabiegów jest obecnie wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia, dzięki czemu pacjenci mogą bezpiecznie wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.
Wymiana soczewki dokonywana jest w taki sam sposób, jak w przypadku leczenia zaćmy. Profesjonaliści wykorzystują ultradźwiękową fakoemulsyfikację do usunięcia naturalnej soczewki. Następnie w miejsce starej soczewki wkłada się nową soczewkę wewnątrz gałkową. Soczewkę wymienia się przez bardzo małe nacięcie (około 2,2 mm), które goi się samoistnie. Podczas tego zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem.
Dlaczego warto zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewki?
Największą zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrz gałkowej jest to, że efekty są odczuwalne natychmiast po zabiegu. Ponadto pozostają na całe życie i gwarantują ochronę przed rozwojem zaćmy. Soczewka naturalna starzeje się wraz z upływającym czasem. Wymiana na sztuczną zatrzymuje to zjawisko i koryguje wadę wzroku. Dla pacjentów oznacza to pożegnanie się z okularami i soczewkami kontaktowymi oraz znaczną poprawę jakości życia. Warto również podkreślić, że zmiana soczewek refrakcyjnych jest całkowicie bezpieczna. Czas wykonania zabiegu jest krótki, a cała procedura medyczna wykonywana jest w ciągu jednego dnia. Oznacza to, że pacjenci mogą wrócić do domu tego samego dnia po spędzeniu kilku godzin w klinice. Wszystko to sprawia, że refrakcyjna wymiana soczewki jest doskonałą alternatywą dla laserowej korekcji wzroku.
Wielu pacjentów decydujących się na wymianę refrakcyjnej soczewki wewnątrz gałkowej jest bardzo zadowolonych. Zwracają głównie uwagę na natychmiastowy efekt leczenia i krótki okres rekonwalescencji. Podkreślają również, że rozstanie się z okularami i soczewkami kontaktowymi znacznie poprawiło ich codzienny komfort, co wyraźnie pokazuje, że warto zdecydować się na taki zabieg.