Przykurcz Dupuytrena to schorzenie, które może prowadzić do znacznego ograniczenia funkcji dłoni. Choć operacja, która jest zwykle koniecznością, wykonywana jest najczęściej w trybie planowym, czasem dochodzi do błędów lekarskich i wystąpienia powikłań. Wiąże się to przeważnie z nawrotem choroby. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze powikłania związane z leczeniem przykurczu Dupuytrena oraz, jakie działania powinien podjąć lekarz, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Spis treści
ToggleNajczęstsze powikłania związane z leczeniem przykurczu Dupuytrena
Przykurcz Dupuytrena to postępujące schorzenie w obrębie dłoni, które zazwyczaj nie wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. W związku z tym przebieg leczenia można dokładnie zaplanować i omówić z Pacjentem. Zdarza się jednak, że chirurg w ostatniej chwili zmienia zakres zabiegu, a co gorsza – nie informuje o tym Pacjenta. Niestety czasami rodzi to pewne problemy, na przykład wtedy, gdy zostanie zastosowana technika powszechnie nieużywana bądź nieakceptowana. Chodzi m.in. o usunięcie tylko jednego pasma ścięgnistego przy pomocy cięcia prostego na wczesnym etapie leczenia choroby Dupuytrena. Udaje się w ten sposób począrkowo odprowadzić przykurcz, ale w przypadku agresywnych zmian, zwłaszcza u młodych Pacjentów, na skutek takiego postępowania ryzyko miejscowej wznowy jest bardzo duże.
Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Matuszewski, podczas leczenia przykurczu Dupuytrena dłoń powinna zostać otwarta szerzej w celu skontrolowania rozcięgna dłoniowego, które w wielu przypadkach już zaczyna przerastać. Konieczne jest wówczas wykonanie zabiegu częściowej aponeurektomii, czyli wycięcia rozcięgna dłoniowego. Jeśli tak się nie stanie, to jest duże prawdopodobieństwo, że nawrót choroby nastąpi bardzo szybko.
Innym, poważnym powikłaniem jest uszkodzeniu nerwów palcowych podczas chirurgicznego leczenia przykurczu Dupuytrena. Po nawrocie choroby bardzo często dochodzi do objęcia nerwu blizną przykurczającą. Podczas reoperacji może się zdarzyć, że nerw ten zostanie uszkodzony przez chirurga.
Powikłania leczenia przykurczu Dupuytrena – zakres odpowiedzialności chirurga
Jeśli chirurg, np. z Model Med w Warszawie, zdecyduje się zastosować cięcia prostego w celu odprowadzenia przykurczu Dupuytrena, już na etapie tworzenia się blizny pooperacyjnej może dojść do ponownego przykurczu. Rozwój blizny charakterystycznej dla choroby Dupuytrena pogarsza tylko tę sytuację i powoduje nawrót objawów. Taka sytuacja często spotyka się z niezadowoleniem Pacjenta. W jakim zakresie chirurg odpowiada za nieudany zabieg? Jeżeli dochodzi do nawrotu przykurczu na skutek błędu technicznego (np. gdy lekarz wykonał on cięcie, które nie jest zalecane albo uznawane jest za nieprawidłowe), to powinien on ponieść za to odpowiedzialność. Jeśli natomiast proces chorobowy wznawia się w sąsiednich tkankach, to chirurg ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy wcześniej ustalił z Pacjentem wycięcie tych pasm, a w rzeczywistości tego nie zrobił.
Uszkodzenie nerwu objętego blizną podczas reoperacji nie jest uznawane za uchybienie chirurga. Jako błąd lekarski powinno być natomiast traktowane nierozpoznanie tego problemu i niedokonanie doraźnej rekonstrukcji, pozwalającej na regenerację nerwu po kilku czy kilkunastu tygodniach. Jeśli lekarz stwierdził uszkodzenie nerwu i dokonał rekonstrukcji, ale powrót czucia jest niepełny i wynik operacji nie jest satysfakcjonujący, to również nie zostanie to uznane za błąd.
Dziesięć artykułów o rozwoju naprawdę ujawnionym mi zespołom i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., Twoja analiza nauki jest naprawdę ciekawa i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., Twoje spojrzenie na kulturę jest naprawdę pomocne i na pewno podzielę się tym ze znajomymi ., Zawsze odbieram, gdy można się zapoznać z nowym artykułem o podróży i udostępnić na kolejne posty., Nie udostępniając tego przydatnego artykułu o hobby i na pewno będę wracał po więcej..