Nazwa zapalenie przydatków opisuje chorobę polegającą na powstaniu stanu zapalnego w obrębie jajników i jajowodów. Choroba ta może mieć wiele różnego rodzaju objawów. Na początku jednak nie muszą one od razu wskazywać na powstanie problemu ginekologicznego. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega zapalenie przydatków, jakie mogą być przyczyny i objawy choroby, na czym polega jej leczenie oraz w jaki sposób można jej zapobiegać.
Spis treści
ToggleJakie są przyczyny powstawania zapalenia przydatków?
Do powstania zapalenie przydatków najczęściej dochodzi na drodze wstępującej. To oznacza, że żeby doszło do powstania stanu zapalnego jajników i jajowodów, najpierw stan zapalny musi prowadzić od pochwy, przez szyjkę macicy i dotrzeć do jajowodów i jajników. Zapalenie przenosi się więc z błony śluzowej jamy macicy, przez błonę śluzową jajowodów, aż do jamy macicy, a stąd jajników. W dalszej perspektywie nieleczone lub zbyt późno zdiagnozowane zapalenie przydatków może dotrzeć także do otrzewnej miednicy, czyli błony, która wyściela od wewnątrz miednicę.
Do zapalenia przydatków może jednak również dojść przez naczynia chłonne, najczęściej wtedy, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty np. podczas miesiączki lub połogu oraz na skutek porodu, poronienia lub stosowania wkładek wewnątrzmacicznych. Do powstania zapalenia przydatków najczęściej dochodzi na skutek działania bakterii, przede wszystkim gronkowców, paciorkowców czy chlamydii. Do powstania stanu zapalanego może także dojść drogą zstępującą, czyli gdy drobnoustroje powodujące stan zapalny docierają do jajowodów i jajników z krwią lub z limfą z istniejących w innym miejscach ognisk zapalnych.
Objawy zapalenia przydatków
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Początkowe objawy zapalenia przydatków niekoniecznie muszą wskazywać na powstanie problemu zdrowotnego związanego z żeńskimi organami płciowymi. Pierwszymi objawami tego typu stanów zapalnych mogą być bowiem np. bóle głowy, gorączka oraz silne bóle brzucha. W następnym etapie pacjentka może też zacząć odczuwać w trakcie i tuż po zakończeniu miesiączki silniejsze bóle w okolicach jajników. Jeżeli zapaleniu przydatków towarzyszy także stan zapalny błony śluzowej macicy, choroba może także skutkować bardziej obfitym krwawieniem miesiączkowym oraz plamieniami międzymiesiączkowymi.
Wskazane przez naszą rozmówczynię objawy zapalenia przydatków nie są jednak jedynymi, jakie mogą towarzyszyć tej chorobie. U niektórych pacjentek w wyniku stanu zapalnego jajowodów i jajników dochodzi także m.in. do powstania zaparć lub biegunki, do odczuwania bólu pęcherza oraz do powstania kolki jelitowej.
Diagnostyka zapalenia przydatków
Do rozpoznania zapalenia przydatków dochodzi podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. Jeżeli podejrzewa się u siebie powstanie tego typu problemu, na pewno warto jest się umówić na wizytę kontrolną w gabinecie. Diagnoza choroby jest możliwa poprzez wykonanie badania USG ginekologicznego, pobrania wymazu z szyjki macicy oraz przeprowadzenie morfologii z OB (odczyn Biernackiego) I leukocytami.
Na czym polega leczenie zapalenia przydatków?
Leczenie zapalenia przydatków zazwyczaj jest prowadzone z zastosowaniem leków przeciwzapalnych, antybiotyków oraz ewentualnie niesterydowych leków przeciwbólowych. W przypadku występowania u pacjentki silnych dolegliwości bólowych, leczenie może być prowadzone w szpitalu, a leki być podawane dożylnie w celu przyspieszenia i zwiększenia ich działania.
Oprócz stosowania przepisanych środków farmakologicznych podczas leczenia zapalenia przydatków pacjentki powinny również nieco zmienić prowadzony tryb życia. Podstawowym elementem będzie zmiana diety i spożywanie podczas leczenia wyłącznie produktów lekkostrawnych, które złagodzą ewentualne negatywne skutki antybiotykoterapii. W trakcie leczenia powinno się także pić większe ilości wody oraz dbać o swoją higienę intymną, żeby uniemożliwić bakteriom dalszy rozwój. Konieczne jest również chronienie swoich okolic intymnych przed wyziębieniem.
a jakie odomiany