Dieta antycholesterolowa ma za zadanie uchronić nas przed miażdżycą, zawałem czy udarem – a więc konsekwencjami długotrwale podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Co jeść, aby nie dopuścić do rozwoju tych chorób? Sprawdź w artykule.
Jak wiadomo, rodzaj spożywanych pokarmów ma wpływ na nasze zdrowie. Jako jedną z pośrednich przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego wskazuje się zbyt wysoki cholesterol. Co jeść, aby unormować poziom LDL, czyli tzw. złego cholesterolu? Jaką dietę stosować?
Spis treści
ToggleCzynniki sprzyjające powstawaniu miażdżycy
Oprócz zbyt wysokiego LDL, zwanego złym cholesterolem, powstawanie blaszek miażdżycowych uzależnione jest m.in. od palenia tytoniu, stresu, wahań homocysteiny i glukozy we krwi, a także zbyt wysokiego stężenia żelaza. Czynniki ryzyka leżą także w diecie – w tym w spożywaniu pokarmów z nieprawidłową proporcją kwasów omega-6 do omega-3 oraz posiłków zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych, w tym najbardziej szkodliwych tłuszczów trans.
Do tłuszczów typu trans należy m.in. utwardzony olej palmowy, który jest powszechnie używany w przemyśle spożywczym. Spotkać go można w wyrobach cukierniczych, słonych przekąskach, a nawet w kostkach rosołowych.
Dieta na wysoki cholesterol
Aby zacząć efektywną walkę ze zbyt wysokim cholesterolem, należy sięgać po produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Warto przygotowywać posiłki samodzielnie i przede wszystkim zadbać o jakość używanych składników. Jakie substancje i produkty są szczególnie polecane osobom, u których stwierdzono zbyt wysoki cholesterol?
- Błonnik – badania wykazują, że spożywanie błonnika pokarmowego działa korzystnie na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Można go znaleźć w babce płesznik, siemieniu lnianym, płatkach owsianych, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy gumie guar.
- Soja – fitoestrogeny zawarte w ziarnach soi przy regularnym spożyciu potrafią obniżyć cholesterol o 7-10%.
- Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – ich wartościowym źródłem jest awokado.
- Produkty bogate w kwasy omega-3 – wykazują wiele dobroczynnych właściwości, m.in. wpływają na regulowanie cholesterolu. Szczególnie zalecane jest spożywanie olejów rybich i tłustych ryb morskich (makreli, śledzi, sardynek, łososia).
- Sterole i stanole – ich spożycie potrafi obniżyć cholesterol o 10-14%. Źródła tych substancji stanowią: margaryna, owoce i warzywa, kakao i czerwone wino, a także niektóre produkty mleczne.
normalne