Wraz z nadejściem upalnych dni wielu z nas pragnie cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV i brak odpowiedniego zabezpieczenia skóry może prowadzić do bolesnych poparzeń słonecznych. Dowiedz się, jak rozpoznać poparzenie słoneczne, jak udzielić pierwszej pomocy i co zrobić, aby w przyszłości nie doszło do podobnej sytuacji.
Jak rozpoznać poparzenie słoneczne?
Poparzenie słoneczne jest rodzajem oparzenia termicznego, które występuje na skutek działania wysokiej temperatury promieniowania UV. Objawia się miejscowymi zmianami skórnymi, takimi jak rumień i zaczerwienienie. Często towarzyszy temu uczucie pieczenia i swędzenia. Skóra w miejscu oparzenia staje się bardzo delikatna i wrażliwa.
Co na poparzenia słoneczne? Czy domowe sposoby na poparzenia słoneczne są skuteczne?
Jeśli przygotowujesz się do wakacyjnego wyjazdu i chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie w razie poparzenia, pamiętaj o najważniejszych kwestiach:
- Kluczowe dla zdrowia i kondycji skóry jest pierwsze 48 godzin od oparzenia. Jest to okres ratunkowy, w którego trakcie musisz podjąć odpowiednie działania.
- Pierwszą pomoc dostosuj do rozległości i głębokości oparzenia. Jeśli poparzenie objęło dużą część skóry, jest głębokie, a przy tym bardzo boli, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Z lekarzem warto się także skonsultować, jeśli silnemu poparzeniu słonecznemu uległo dziecko. Wsparcie od pediatry może okazać się nieocenione.
- Jeśli masz do czynienia z poparzeniem I stopnia, zastosuj zasadę 3×15 minut. Przez minimum 15 minut chłódź oparzoną skórę bieżącą wodą o temperaturze około 15 stopni z odległości 15 cm. W ten sposób zmniejszysz obrzęk i złagodzisz ból.
- Zamiast tłustych kremów na poparzenia słoneczne stosuj specjalne hydrożele. Ich zadaniem jest obniżenie temperatury z gorącej skóry (działają niczym woda).
Co z domowymi sposobami na poparzenia słoneczne? Jak się okazuje, wykorzystywanie powszechnie polecanych przy oparzeniach produktów może tylko zwiększać problem. Dlatego unikaj stosowania np. kompresów, lodu i pianek pod ciśnieniem – mogą one powodować wtórne uszkodzenia tkanek. Natomiast produkty takie jak maślanka czy jogurt zaostrzają tylko stan zapalny.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli dlaczego warto uważać na poparzenia słoneczne?
Przy zachowaniu kilku prostych zasad, łatwo zminimalizujesz ryzyko wystąpienia oparzeń:
- Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach największego promieniowania UV (między 10 a 16).
- Stosuj kremy z filtrem UV o odpowiednim SPF, a jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz, pamiętaj o ponownym nałożeniu filtrów.
- Regularnie nawadniaj organizm, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji.
- Spędzaj czas w cieniu, szczególnie w najgorętsze dni.
- W podróżnej apteczne schowaj hydrożel i żel na swędzenie (przyda się szczególnie dzieciom, którym trudno powstrzymać się przed drapaniem swędzącej skóry).
Zachowanie ostrożności w stosunku do ekspozycji na słońce ma kluczowe znaczenie dla Twojej skóry i zdrowia. Poparzenia słoneczne przyczyniają się do przyspieszonego starzenia się skóry, przez co staje się ona bardziej podatna utratę sprężystości. Co więcej, nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko wystąpienia udaru słonecznego, a także nowotworów skóry, w tym czerniaka.
Więcej porad zdrowotnych dotyczących nie tylko skóry znajdziesz na stronie Zdrowa Ona. Dzięki nim zadbasz o siebie i swoich najbliższych nie tylko latem, ale też przez cały rok.
Źródła:
Frish D. Postępowanie w przypadku oparzenia – czy robimy to dobrze? Online: https://mgr.farm/aktualnosci/postepowanie-w-przypadku-oparzenia-czy-robimy-to-dobrze/. Dostęp: 31.07.2023.
Oparzenia słoneczne, czyli jak pomóc dziecku w czasie wakacji? – case study. Online: https://mgr.farm/nauka/oparzenia-sloneczne-czyli-jak-pomoc-dziecku-w-czasie-wakacji-case-study/. Dostęp: 31.07.2023.
Oparzenia słoneczne. Jak przeciwdziałać? Online: https://www.gov.pl/web/gis/oparzenia-sloneczne-jak-przeciwdzialac. Dostęp: 31.07.2023.