Połóg – Najcięższym okresem dla kobiety po urodzeniu dziecka jest czas nazywany połogiem. Najcięższym, ponieważ wszystkie zmiany anatomiczne, morfologiczne i czynnościowe zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży zaczynają się gwałtownie cofać, aby doprowadzić do stanu sprzed ciąży. Z reguły połóg dzielony jest na trzy okresy: bezpośredni ( czyli pierwsze 24 godziny po porodzie ), wczesny ( czyli pierwszy tydzień po porodzie ) oraz późny ( czyli dalszy okres do sześciu tygodni po porodzie ).
Połóg – wszystko czego możesz się po nim spodziewać.
Pierwszym objawem połogu jaki odczujesz będzie nieustający ból brzucha, który będzie Ci towarzyszył nawet kilkanaście dni. Za jego występowanie odpowiedzialna jest oczywiście mocno obkurczająca się macica, która na chwilę przed porodem mogła ważyć nawet 1.5 kilograma, a teraz powraca do swojej naturalnej wagi czyli około 50 gram. Zmniejszanie się macicy następuje przez wywoływanie jej skurczy, którym zazwyczaj towarzyszy ból brzucha oraz silne krwawienie. Mimo, iż jest to zdecydowanie nieprzyjemny proces odczuwanie bólu w okresie połogu jest oznaką prawidłowego powrotu organizmu do normalności.
Połóg – kobieta
Następnym przykrym następstwem połogu są tak zwane odchody połogowe, czyli krwista wydzielina z dróg rodnych produkowana podczas czyszczenia się macicy, u niektórych kobiet podczas tego procesu pojawiają się również skrzepy, więc nie stresuj się jeśli je u siebie zobaczysz. Po około 7 dniach wydzielina zmienia barwę na różową, a następnie brązowieje by po około 5-6 tygodniach zniknąć całkowicie, ważne jest abyś odpowiednio zadbała o higienę w tym okresie. Najlepsze do tego będą bawełniane podpaski lub wkładki, które powinnaś zmieniać jak najczęściej.
Połóg ciąża
Często pojawiającą się przypadłością podczas połogu są również trudności w oddawaniu moczu szczególnie na 24 godziny po porodzie – w tym okresie zwiększa się ilość oddawanego moczu nawet do 2.5 litra. Największą trudnością podczas oddawania moczu jest towarzyszący temu ból związany z obolałym po porodzie kroczem. Bardzo ważne jest, abyś z powodu strachu nie wstrzymywała moczu i chodziła do toalety najczęściej jak to możliwe.
W ten sposób ustrzeżesz się przed infekcją pęcherza i nerek oraz zapobiegniesz zastojom żylnym w miednicy mniejszej.
Oprócz dolegliwości związanych z drogami rodnymi powinnaś zwrócić także szczególną uwagę na swoje piersi, które czeka teraz nie lada wyzwanie, czyli wykarmienie nowego członka rodziny. W okresie połogu Twoje piersi zapewne będą nadmiernie bolące oraz nabrzmiałe, głównie z powodu produkującej się w nich siary. Niestety ten okres możesz tylko i wyłącznie przetrwać, jeśli ból z tym związany jest nie do wytrzymania możesz używać laktatora i odciągać jej nadmiar, jednak tylko do momentu odczucia ulgi, nie więcej.
Oprócz nadmiernej produkcji siary około sześć dni po porodzie dochodzi do tak zwanego ”nawału mlecznego”, Twój organizm zaczyna produkować wtedy znacznie więcej pokarmu niż potrzebujesz dlatego jego nadmiar również możesz odciągać laktatorem, aby przynieść obolałym piersiom nieco ulgi. Ważna jest także ciągła kontrola stanu Twoich piersi, ponieważ zalegający w nich pokarm może doprowadzić do bolesnego zastoju. Oprócz odciągania nadmiaru pokarmu laktatorem ulgę mogą przynieść również okłady ze schłodzonych liści kapusty, które możesz nakładać sobie na piersi.
W późniejszych tygodniach połogu niektóre kobiety skarżą się na wysiłkowe nietrzymanie moczu, polegające głównie na ”popuszczaniu” moczu na przykład podczas kichnięcia. Dolegliwość ta związana jest z poporodowym uszkodzeniem mięśni miednicy mniejszej i rozciągnięciem pęcherza moczowego. Aby zapobiec występowaniu takich objawów powinnaś jak najczęściej ćwiczyć mięśnie Kegla. Oprócz tego bardzo często kobiety w okresie połogu zgłaszają częste bóle głowy, nieustanne zmęczenie, słabe i łamliwe paznokcie oraz włosy – występowanie takich objawów najczęściej wynika z niedoboru żelaza z czym powinnaś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który wykona dalsze badania.
U kobiet rodzących przez cesarskie cięcie okres połogu i jego dolegliwości przebiegają nieco inaczej. Szczególnie ważne jest, abyś wstała z łóżka najszybciej jak to możliwe, ponieważ ruch pomoże zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym, które są częstym powikłaniem po cesarskim cięciu. Szczególną uwagę powinnaś również zwrócić na występowanie takich objawów jak: gorączka, nasilające się z dnia na dzień krwawienie, pieczenie przy oddawaniu moczu, wydobywająca się z rany po cesarskim cięciu ropa, opuchnięte nogi, zawroty głowy, mroczki przed oczami, duszności lub kołatanie serca. Jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z tych objawów natychmiast powinnaś zgłosić się z tym do lekarza pierwszego kontaktu. Oprócz tego powinnaś dodatkowo obserwować swoje odchody połogowe, które powinny być mniej obfite niż przy naturalnym porodzie.
Jeśli dojdzie do ich przedwczesnego zaniku koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ niezbędna może okazać się kuracja lekami obkurczającymi macicę.
Oprócz jasnych dolegliwości fizycznych wiele świeżo upieczonych matek cierpi na dolegliwości psychiczne. Zamiast cieszyć się z bycia mamą odczuwają strach, niepokój i bezradność. Nowe obowiązki oraz zachwiania hormonalne mające miejsce po porodzie sprawiają, że wiele kobiet nie chce zaadaptować się w nowej roli. Takie i wiele innych uczuć świadczą o wystąpieniu u kobiety klasycznego baby blues, na które skarży się znaczna część mam. Pamiętaj, że jeśli taki stan psychiczny towarzyszy Ci zbyt długo warto jest skonsultować swoje rozterki z psychologiem, ponieważ oprócz baby blues może świadczyć to o wystąpieniu u Ciebie depresji poporodowej.
Wszelkie dolegliwości połogowe powinny mijać mniej więcej po sześciu tygodniach od porodu. Po tym okresie powinnaś udać się do swojego ginekologa na wizytę kontrolną, aby określił on czy zmiany zachodzące w ostatnich tygodniach w Twoim organizmie są prawidłowe. Taka wizyta jest bardzo ważna, szczególnie jeśli chciałabyś rozpocząć na nowo współżycie z partnerem.
Ja jeszcze nie rodziłam, nie jestem w ciąży i nie zamierzam w niej być ale artykuł godny przeczytania. Każda kobieta powinna przecież wiedzieć, o najważnieszym okresie swojego życia z nowo narodzonym dzieckiem.