Połóg

Połóg – Pierwsze dni po porodzie

Połóg – Pierwsze dni po porodzie, dolegliwości poporodowe, depresja poporodowa, powikłania w połogu, krwawienie po porodzie, dieta karmaiącej mamy.

Połóg – Pierwsze dni po porodzie

Pierwsze dni po porodzie.
Każda kobieta po porodzie czuje się nie komfortowo, szczególnie różnorodne dolegliwości towarzyszą kobietom, które pierwszy raz rodziły. Bardzo często kobiety te nie mają pojęcia, jak wygląda pielęgnacja niemowlęcia. Bardzo często młodej mamie po porodzie doskwiera ból, zmęczenie, osłabienie oraz różnego rodzaju dolegliwości poporodowe. Bywa tak, że czasami nie mają siły zająć się swoim dzieckiem, które od momentu, kiedy przyszło na świat, potrzebuje cały czas opieki. W takiej sytuacji zawsze chętnie służą pomocą lekarze oraz położne. Pokazują, jak prawidłowo należy przewinąć niemowlak, jak należy je nakarmić piersią oraz jak prawidłowo należy trzymać dziecko. Są to naprawdę bardzo ważne czynności, których kobieta uczy się od samego początku. Dla wielu kobiet ciężkie do nauczenia jest przewijanie dziecka ,natomiast z biegiem czasu nabierają wprawy i robią to szybko i bezbłędnie.

Wczesny połóg.
Poród nie kończy się zaraz po tym, jak kobieta urodzi dziecko, musi się jeszcze zmagać z urodzeniem łożyska. Jeżeli kobieta podczas porodu pękła lub jej krocze zostało nacięte, to w takiej sytuacji należy zszyć jej krocze. Zaraz po urodzeniu przez cały czas, który kobieta spędzi w szpitalu oboje zarówno matka, jak i dziecko są pod ścisłą obserwacją lekarzy oraz położników. Jest to właśnie czas połogu dla kobiety. Kobieta jest pod baczną obserwacją ginekologa, natomiast dzieckiem zajmuje się neonatolog, którego zadaniem jest zwarzenie oraz zmierzenie maluszka. Badane są również jego odruchy i ocenia go według skali Apgar. Dziecko otrzymuje od położnej bransoletkę, na której jest napisane nazwisko matki, po czym jest owijane i kładzione przy swojej mamie.

Podczas połogu macica się oczyszcza oraz obkurcza. Masa macicy się zmniejsza, zwiększa się napięcie mięśni brzucha, zmniejsza się uwodnienie organizmu. Waga macicy po porodzie wynosi 1 kg, natomiast kiedy dojdzie do zakończenia in owulacji, waży ona 60 g. Ginekolodzy oraz położnicy bacznie obserwują kobietę w szpitalu czy macica się prawidłowo zmniejsza. Jest to naprawdę bardzo ważne. Kobieta leżąca w szpitalu zaraz po porodzie jest badana poprzez naciskanie na brzuch, badanie to ma na celu zbadanie dna macicy. Jeżeli macica zbyt wolno się obkurcza, jest to negatywny sygnał dla lekarzy, ponieważ w takim przypadku kobieta może mieć zakażenie.

Każda kobieta po porodzie nie powinna być zaskoczona różnymi odchodami połogowymi. Jest to zupełnie normalnie zjawisko oraz pozytywne, ponieważ oznacza to, że macica się oczyszcza. Do odchodów połogowych zalicza się cząstki, które są złuszczone oraz resztki śluzówki macicy. Podczas pobytu w szpitalu następuje u kobiety gojenie się ran poporodowych oraz jeżeli miała ona miejsce, to goi się także nacięcie krocza lub jego pęknięcie. Rana zarówno po pęknięciu, jak i po nacięciu jest natychmiast zszywana po porodzie. Błona śluzowa macicy odbudowuje się, ale nie od razu dopiero wtedy, kiedy macica się oczyści z resztek tkankowych, które pozostają w macicy po ciąży. Warto wiedzieć, że wszystkie te pozostałości się rozkładają oraz wydalają w postaci odchodów połogowych.

Jeżeli stan zdrowia zarówno matki, jak i dziecka jest stabilny, to od razu po porodzie trafiają na salę poporodową. Najbliżsi mogą odwiedzać tylko w określonych godzinach. Bardzo ważne jest to, by kobieta po porodzie jak najwięcej odpoczywała i nabierała sił. Dlatego też, kiedy na sali poporodowej znajduje się kilka kobiet, nie powinno przebywać na tej sami zbyt wiele osób odwiedzających. Warto zapewnić zmęczonym mamą jak najwięcej spokoju. Nie wskazane jest to, by do szpitala przychodziły dzieci poniżej 12 roku życia. Wiele szpitali wprowadziło właśnie taki zakaz, dzięki niemu noworodek jest chroniony przed różnymi chorobami dziecięcymi.
Pobyt w szpitalu po porodzie.

Kobiety po porodzie przebywają w szpitalu od trzech do pięciu dni. W wielu szpitalach noworodek od samego początku jest przy mamie. Zarówno lekarze, jak i położne zawsze chętnie służą pomocą. Jest to bardzo ważny czas zarówno dla mamy, jak i taty, ponieważ mają możliwość pobycia ze swoim maluchem oraz mogą się o wszystko zapytać położnej, która dokładnie wytłumaczy, jak należy karmić, pielęgnować maluszka, jak wygląda prawidłowa kąpiel itp. Rodzice powinni ten czas wykorzystać jak najlepiej, ponieważ w każdej chwili są dostępne położne, które we wszystkim mogą pomóc oraz nauczyć.

Bardzo często kobiety mimo tego, że widzą, że z ich dzieckiem jest wszystko w porządku, to martwią się o nie. Dlatego też zarówno mamy, jak i tatusiowie mogą o wszystko pytać. Warto zadawać pytania o szczepienia, o stan swojego dziecka, o wynik badań i inne zapewne taka rozmowa uspokoi młodą mamę. Tatusiowie również powinni brać aktywny udział.

Wywiad taki pozwala na to, że przyszli rodzice są bardziej doświadczeni oraz spokojniejsi. Dużo łatwiej jest im się zajmować swoim własnym maluszkiem. Tak naprawdę wszystko przyjdzie z czasem, wszystkiego uczy życie, bo nawet najlepsze kursy nie nauczą wszystkiego. Nigdy pod żadnym względem nie należy panikować.

Karmienie piersią dziecka
W trakcie ciąży jajniki miały duży odpoczynek, ponieważ nie produkowały pęcherzyków oraz nie musiały wydzielać hormonów płciowych. Dzięki temu, że kobiety decydują się na karmienie piersią, okres ten dla jajników jest znacznie wydłużony, czasami nawet do 12 miesięcy, ponieważ bywa tak, że kobieta karmi rok. Oczywiście karmienie musi być częste oraz regularne. Jajniki z czasem powracają do swojego funkcjonowania, objawem jest to, że występuje miesiączka u kobiet, a mianowicie krwawienie. Nie ma 100% pewności, że kobieta, która karmi jest niepłodna. Wiele matek decyduje się na karmienie swoich maluszków mlekiem modyfikowanym, dlatego też miesiączka u nich pojawia się znacznie szybciej, nawet po 5-6 tygodniach.

Bardzo ważna u kobiet jest także laktacja. Ważną informacją dla kobiet jest to, że aby one miały mleko w swoich piersiach, to powinny często karmić swoje maluchy, natomiast kiedy nie mogą przez pewien czas karmić, powinny ściągać mleko.

Dolegliwości poporodowe
Kobiety po porodzie bardzo często są zmęczone, osłabione czy obolałe. Jest to spowodowane tym, że podczas porodu dochodzi do pęknięcia krocza lub krocze jest nacinane. Po porodzie macica musi się skurczyć, co również jest niekomfortowe dla kobiety. Do dolegliwości poporodowych zaliczane są także bóle piersi oraz ogólne zmęczenie organizmu. Zmęczenie kobiety jest spowodowane tym, że zarówno w dzień, jak i w nocy musi zajmować się swoim dzieckiem, które trzeba nakarmić, przewinąć czy po prostu czasami przytulić. Bardzo ważna oraz przydatna w tym czasie jest pomoc najbliższej rodziny.

Ból macicy po porodzie.
Jak już wiadomo, po porodzie macica musi się obkurczyć. Macica może obkurczać się nawet kilka tygodni. Kobiety po porodzie bardzo często odczuwają bóle w okolicach podbrzusza. Nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to zupełnie normalny stan. W tym stanie często pomagają różnego rodzaju domowe sposoby, które pozwalają na lepsze funkcjonowanie kobiety. Ból podbrzusza można zniwelować, pijąc dużą ilość wody, oprócz tego należy oddawać dużą ilość moczu i często. Kobieta powinna często oddawać mocz, ponieważ spowoduje to obkurczenie macicy. U kobiet, u których ból jest naprawdę silny, można zastosować łagodne środki przeciwbólowe, np. paracetamol, wskazane jest również leżenie na brzuchu.

Bóle krocza i bóle piersi po porodzie.
Bardzo często doskwiera kobiecie ból krocza, który jest niesamowicie niekomfortowy dla kobiety. Ból ten występuje równie, wtedy kiedy doszło do nacięcia krocza lub kiedy podczas porodu pękło ono. Bywa tak, że ból jest naprawdę bardzo silny i kobieta nie może sobie z nim poradzić w takiej sytuacji warto zastosować naturalną metodę łagodzenia bólu, która polega na tym, że przykłada woreczek z lodem po 24 godzinach po porodzie, dzięki temu zmniejszy się obrzęk oraz ukrwienie. Wskazana jest również ciepła kąpiel. Można również korzystać z innych środków przeciwbólowych, a mianowicie należą do nich: środki znieczulające w aerozolach, chłodzenie, okłady i wykonywanie ćwiczeń mięśni krocza.

Bardzo często kobieta odczuwa silny ból, kiedy oddaje mocz. Miejsce krocza, które zostało nacięte lub samo pękło, jest podrażniane przez składniki, które znajdują się w moczu. Kobiety mają również problem z wypróżnieniem się, nie mogą wydalić stolca. Bardzo często problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas nawet przez 4 czy 5 dni. W takiej sytuacji należy pić dużo wody oraz spożywać dużo błonnika.

To, że występują bóle piersi u kobiet, nie powinno nikogo dziwić, ponieważ jest to zupełnie normalne. Ból piersi pojawia się jednakowo u kobiet, które karmią piersią oraz u kobiet, które karmią butelką. Kobiety, które podjęły decyzję na karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym, to u takich kobiet dochodzi do zastoju mleka, co powoduje, ogromny ból w piersiach. Niestety ból ten nie mija od razu, może trwać on nawet kilka dni. Kojące w bólu są zimne okłady oraz specjalnie dobrane biustonosze.

Inne dolegliwości po porodzie
Bardzo niekomfortowe dla kobiety są odchody połogowe. Odchody te uwalniają się przez cztery tygodnie, występują w postaci dużych krwawień. Z czasem zmienia się również ich kolor, na początku mają kolor czerwony, natomiast później barwa zmienia się w różowy oraz w brązowy. Na sam koniec przyjmuje barwę bezbarwną. Jeżeli odchody połogowe u kobiety mają nieprzyjemny zapach i są gęste lub niesamowicie wodniste to w takim przypadku zalecane jest, by używały podpasek.

Kobietom, które nie karmią piersią, dużo szybciej po porodzie przychodzi miesiączka, nawet już po sześciu lub ośmiu tygodniach. W przypadku kobiet karmiących miesiączka pojawia się dużo później. Bywa tak, że pierwsza miesiączka przyjdzie dopiero, wtedy gdy dziecko zostanie odstawione od piersi. Połóg to tak naprawdę bardzo trudny czas dla każdej kobiety. Zmaga się ona z różnego rodzaju bólami oraz dolegliwościami poporodowymi.

Kobieta powinna się zacząć martwić, kiedy zaczną występować u niej takie objawy jak:
– silne krwawienia z pochwy,
– kiedy to wydzielina z pochwy posiada nieprzyjemny zapach, jest gęsta lub bardzo wodnista,
– nie należy bagatelizować temperatury ciała o 38,5 stopni Celsjusza,
– nie należy bagatelizować bólów piersi,
– niepokojące są również pojawiające się dreszcze u kobiety,
– niekomfortowy oraz niebezpieczny może być również ból podczas oddawania moczu,
– silne bóle podbrzusza lub pleców,
– niepokojące mogą być także różnego rodzaju obrzęki nóg oraz zaczerwienione, oraz obolałe nogi.

Jeżeli, towarzyszy kobiecie, chociażby jedna z powyższych dolegliwości niezwłocznie powinna udać się do lekarza.

Depresja poporodowa przyczyny, baby blues, hormony, objawy, jak sobie radzić, leczenie
Coraz to więcej kobiet zmaga się z depresją poporodową, objawia się ona często płaczem, drażliwością oraz niepokojem. Z czasem objawy te ustępują. Kiedy kobietę dotyka depresja poporodowa to niestety, ale jest ona dużo mniej aktywna niż do tej pory, jest przygnębiona, ma dużo gorszy nastrój, wszystkie te czynniki wpływają na to, że kobieta nie potrafi, a nawet nie może odpowiednio zajmować się swoim dzieckiem.

Depresja poporodowa przyczyny
Około 12% matek dotyka problem depresji poporodowej. W takim przypadku bardzo ważne jest to, by kobieta skorzystała z pomocy specjalistów. Niesamowicie ważne w takiej sytuacji jest pomoc oraz wsparcie najbliższych. Jeżeli dochodzi do spadku hormonów płciowych w organizmie, to dochodzi właśnie do wystąpienia depresji. Powoduje ona różnego rodzaju zachwiania emocjonalne u kobiety, staje się ona dużo bardziej nerwowa.

Kobieta podczas ciąży miała bardzo wysoki poziom takich hormonów jak progesteron, estrogeny, oraz kortyzol. Po porodzie poziom tych hormonów diametralnie spada, co jest właśnie, między innymi, przyczyną depresji. Kobietę dopada smutek na piąty tydzień połogu, ponieważ spada poziom hormonów, które zostały wyżej wymienione. Stan smutku poporodowego nie powinien trwać dłużej niż 10 dni, jeżeli jednak stan ma takie miejsce, to kobieta nie powinna z tym zwlekać. Niezwłocznie powinna udać się do lekarza, który pomoże jej z tym problemem oraz ,oraz pomoże w tym, by nie doszło do jej rozwoju.

Depresja poporodowa najczęściej dotyka te kobiety, które mają różnego rodzaju problemy małżeńskie, nie mają odpowiedniego wsparcia ze strony najbliższych. Tak naprawdę dosłownie każda kobieta jest narażona na depresję poporodową. Bardzo często mamy mają zbyt dużo problemów oraz zbyt dużo obowiązków, zostają z tym zupełnie same i po prostu nie radzą sobie z tym. Dlatego też te wszystkie czynniki bardzo często powodują depresję poporodową. Należy pamiętać, że należy wspierać młodą matkę.

Depresja poporodowa baby blues
Bardzo często podczas połogu u kobiet występują zaburzenia nastroju. Występują one przez pierwsze sześć dni po porodzie. Depresja poporodowa dotyka bardzo duży procent kobiet, bo aż 70-80%. Jest to tzw., syndrom baby bluse. Właśnie tego rodzaju depresja występuje u kobiet ze względu na napotykający ją stres. Kobiecie towarzyszą różnego rodzaju stresy. Pierwszy stres jest związany z porodem. Kolejne stresy towarzyszą jej podczas zajmowaniem się dzieckiem. Jej to dla niej ogromne wyzwanie, jakim jest rola matki. Przechodzi również ona przez stres, który wynika z bólu poporodowego, jest obolała. Wszystkie te czynniki powodują depresję poporodową baby bluse.

Rzadko, ale również występują różnego rodzaju myśli u kobiety, które są związane z samobójstwem. Bywa tak, że występują u kobiety impulsy oraz myśli, które są związane z przemocą wobec własnego dziecka. Czasami depresja jest tak silna, że matka w ogóle nie interesuje się swoim własnym dzieckiem. Są zdenerwowane tym, że ciągle jej dziecko płacze. Często również porównują swoje dzieci z dziećmi innych matek. Są przekonane, że jej dziecko jest dużo gorsze, że mniej śpi, jest bardziej niespokojne.

Kobiety, które cierpią na depresję poporodową, często określają swój poród w negatywny sposób. Bardzo często jest to dla nich ogromna trauma, opowiadają o nim z niechęcią. Często nie chcą mieć również już więcej dzieci. Bardzo często depresja poporodowa charakteryzuje się tym, że kobieta jest płaczliwa, przygnębiona, smutna oraz zmęczona. Bardzo częsta wpada w różnego rodzaju panikę, boi się, nie chce wychodzić z domu, zamyka się przed światem w swoich czterech ścianach.

Kobiecie, której towarzyszy depresja poporodowa towarzyszy nieudolność oraz nieodpowiedzialność w zajmowaniu się swoim własnym dzieckiem. Kobieta czuje się nieatrakcyjna. Bardzo często czuje się samotna, opuszczona oraz niezrozumiana. Nie potrafi okazywać tych pozytywnych emocji oraz uczuć swoim bliskim.

Bardzo ważne jest to, by dokonać oceny stanu psychicznego u kobiety w ciągu trzech miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Jest to czas, kiedy ryzyko pojawienia się tych zaburzeń jest największe.

Depresja poporodowa hormony
Ciąża jest to coś nowego dla każdej kobiety. Kobieta nie jest już sama. Nosi w sobie nowe życie, za które jest odpowiedzialna. Ważne jest to, by odpowiednio je karmiła oraz chroniła. Kiedy nadchodzi etap narodzin, jest to etap ogromnego stresu dla kobiety, który jest związany z porodem oraz samym przyjściem na świat nowego człowieka. Stres ten jest związany z wieloma czynnikami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Kobieta już od samego początku żyje w ogromnym stresie. Denerwuje się i martwi czy aby na pewno będzie dobrą matką. Boi się o zdrowie oraz życie swojego dziecka. Zachodzą również ogromne zmiany w jej ciele oraz organizmie. Kobieta po ciąży bardzo pragnie czuć się nadal atrakcyjnie i bardzo często chce jak najszybciej wrócić do swojej dawnej formy. Oprócz tego uczy się od nowa żyć bez płodu, który się w niej znajdował. Przez to pojawiają się różnego rodzaju stresy, które wynikają z psychiki kobiety. Jest to czas, kiedy kobieta ma wiele problemów, które są związane z naturą emocjonalną.

Ogromną rolę na organizm matki mają hormony. To właśnie dzięki nim każda kobieta stara się przygotować na przyjście na świat swojego dziecka. Hormony te również przygotowują przyszłą mamę na to, że zajdą w jej ciele ogromne zmiany. Po porodzie hormony dalej odgrywają ogromną rolę na psychikę kobiety. Po porodzie przez około 2 tygodnie bardzo często kobieta ma dużo gorsze samopoczucie, ma wahania nastrojów, są niepewne. Często bywają rozdrażnione oraz zagubione. Potrzebują wtedy pomocy oraz wsparcia ze strony najbliższych. Są bardzo często zmęczone, przez to, że są przytłoczone różnego rodzaju obowiązkami, z którymi tak naprawdę muszą się same zmagać.

Jeżeli trwa to u kobiety od 2 do 6 tygodni to jest to baby bluse lub zaliczyć to można do przygnębienia poporodowego. Objawy są łagodne, nie trzeba ich leczyć, ponieważ samoistnie ustępują. Wszystko dzieje się to za sprawą hormonów. Wszystkie te zachowania, które występują u matki, nie są niebezpieczne ani dla matki, ani dla dziecka. Kiedy mija 6 tygodni, to zazwyczaj wszystko wraca do normy.

Bywa tak, że kobieta po porodzie ma dużo gorsze zaburzenia psychiczne. Są one podobne do wyżej wymienionych objawów, ale niestety są one zdecydowanie silniejsze. Nie przechodzą one samoistnie, wymagają leczenia u specjalistów. Bardzo często nieleczona depresja poporodowa rozwija się i to zarówno na niekorzyść matki, jak i dziecka.

Depresja poporodowa  objawy.
Objawy depresji po porodzie można podzielić na 4 grupy – poznawcze, emocjonalne, motywacyjne i somatyczne.
Kobieta mająca depresję poporodową charakteryzuje się tym, że jest:
– dużo bardziej płaczliwa,
– chodzi smutna,
– jej nastrój jest znacznie obniżony,
– ma na swój temat bardzo niską samoocenę, ponieważ nie czuje się już jak do tej pory atrakcyjna,
– jest wiecznie zmęczona, przytłoczona obowiązkami, z którymi została zupełnie sama,
– charakteryzuje się biernością oraz apatią,
– jest spowolniona psychomotoryczne,
– posiada różnego rodzaju stany lękowe,
– mówi o sobie, że jest beznadziejna zarówno jako kobieta, jak i matka,
– nie ma w sobie energii, brak jej motywacji do jakiegokolwiek działania,
– nie chce podejmować decyzji,
– ma problemy z zapamiętaniem najprostszych rzeczy,
– towarzyszą jej różnego rodzaju nastroje,
– raz jest senna, a za chwilę nie może kompletnie zasnąć,
– występuje u niej brak apetytu oraz zbyt nadmierny apetyt,
– kompletnie nie jest zainteresowana współżyciem, znacznie spadło u niej libido,
– jest bezsilna,
– towarzyszą jej bóle głowy, bóle brzucha,
– bóle klatki piersiowej,
– oraz bóle w innych lokalizacjach czasami nawet bez większej przyczyny.

Bardzo często młode matki mówią na swój temat, że są złymi matkami. Mimo tego, że nie mają powodów, by tak mówić. Jedne matki są aż za bardzo związane ze swoim dzieckiem i martwią się o nie dosłownie na każdym kroku, inne zaś w ogóle nie czują więzi ze swoim dzieckiem, są im obojętne. Ważne jest by kobieta w takich przypadkach udałą się do lekarza specjalisty, który pomoże jej w pokonaniu jej problemów.

Niektóre kobiety dotyka psychoza poporodowa. Jej objawy, to: nielogiczne, nieuporządkowane i natrętne myśli, bezsenność, brak apetytu, okresy manii, halucynacje, myśli samobójcze. Niezwłocznie w takim przypadku należy się udać do lekarza.

Młoda matka powinna zwrócić uwagę czy aby nie występują u niej taki symptomy jak:
– brak radości z urodzenia dziecka,
– młoda mama nie jest np. kompletnie zainteresowana tym, by zająć się swoim dzieckiem, otoczyć je opieką i miłością,
– niepokojące jest, kiedy kobieta wręcz unika kontaktu ze swoim własnym dzieckiem,
– kiedy to kobieta nie radzi sobie z obowiązkami,
– niebezpieczne jest dla dziecka, to kiedy własna matka chce wyrządzić mu krzywdę,
– kiedy jej nastrój jest znacznie obniżony,
– kiedy czuje się bezwartościowa i niedoceniona

Depresja poporodowa jak sobie radzić?
W celu złagodzenia objawów depresji poporodowej można spróbować kilku sposobów:
– bardzo ważne jest to, by każda kobieta znalazła czas tylko i wyłącznie dla siebie, mimo tego, że obowiązków jest bardzo dużo, warto by kobieta wygospodarowała nawet te pół godziny np. na przeczytanie swojej ulubionej książki, wzięcie relaksacyjnej kąpieli. Na pewno pozytywnie wpłynie to na jej samopoczucie.

– każda kobieta powinna mimo wszystko być aktywna. Ważne są spacery, wpływają one pozytywnie na zdrowie, zapewniają lepszy sen, dodają energii.
– mimo ogromnej ilości obowiązków każda kobieta powinna ,myśleć pozytywnie. Kiedy będzie chodziła wiecznie zmartwiona oraz przygnębiona wpłynie to tylko negatywnie na jej nastrój, oraz samopoczucie.
– W przypadku jakichkolwiek problemów nie należy zamykać się na świat. Warto szukać pomocy oraz wsparcia u innych. Warto porozmawiać z zaufaną osobą. Czasami tak zwykła szczera rozmowa tak naprawdę bardzo wiele daje, ponieważ można uwolnić swoje emocje obawy oraz wątpliwości.

Bywa tak, że nie zawsze pomoże to kobiecie. Dlatego też warto udać się do lekarza specjalisty. Warto podjąć walkę z depresją poporodową, ponieważ bardzo często kobieta odzyskuje pewność siebie, energię oraz silną wolę.

Depresja poporodowa leczenie
Istnieje możliwość leczenia przeciwdepresyjnego. Przyjmowana są leki, ale w niewielkich dawkach. Wszystkie leki powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza. Nie należy bez konsultacji z lekarzem przerywać ich przyjmowania, ponieważ może nastąpić nawrót choroby.
Wszystkie leki, które bierze kobieta dostają się do jej mleka,ale jeżeli są one brane w małej dawce, nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Leki powinny być jak najmniej inwazyjne.
Dostępna jest także psychoterapia. Kobiety mają możliwość korzystania zarówno z terapii indywidualnej, jak i grupowej.

Bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodziny oraz najbliższych. Kobieta po porodzie ma wiele obowiązków, z którymi tak naprawdę musi się zupełnie sama zmagać. Dochodzi do tego osłabienie oraz zmęczenie po porodzie. Kobieta mająca depresję poporodową powinna mieć zapewniony, spokój, odpoczynek, regularne posiłki, powinna pić dużą ilość wody.

Wskazówki dla kobiet mających depresję poporodową:
– kobieta powinna jak najwięcej wypoczywać,
– w każdych możliwych momentach np. podczas snu dziecka warto ucinać sobie nawet najkrótsze drzemki,
– bardzo ważne w tym czasie jest wsparcie partnera, kobieta musi mieć czas również dla siebie, dlatego też powinien się wybrać na spacer z dzieckiem, a młoda mama powinna w tym czasie wypocząć,
– żadna kobieta z depresją poporodową nie powinna się tego wstydzić, ponieważ zmaga się z nią wiele kobiet, dlatego też,powinna udać się, na terapię do grup wsparcia.

Jeżeli psychoterapeuta oraz grupy wsparcia będą naprawdę dobre, to kobieta ma ogromne szanse, by wyjść z depresji poporodowej. Ważne by otoczenie reagowało, nie zostawiało matki z tym samej. Depresja poporodowa może mieć równego rodzaju zaburzenia, są one łagodne, a także silne. Bardzo ważne jest to, by stan kobiety był kontrolowany, ponieważ niestety, ale ten stan może doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania kobiety.

Lekarz psychiatra jest od tego, by dokonać diagnozy depresji poporodowej. Jeżeli przez kilka dni, a nawet kilka tygodni kobieta ma niepokojące zachowania, niezwłocznie powinna się w takiej sytuacji udać do lekarza i podjąć leczenie w tym kierunku.

Każda matka, która cierpi na depresję poporodową stanowi zagrożenie dla swojego dziecka. Nie należy w taki stanie zostawiać kobiety samej, ponieważ może to się odbić na nieprawidłowym rozwoju oraz funkcjonowaniu dziecka.

Ważne jest to, by kobieta podjęła leczenie, ponieważ każda terapia daje możliwość złagodzenia objawów. Oprócz tego młoda mam bez problemu będzie mogła powrócić w pełni do roli matki. Kiedy depresja nie jest leczona to niestety, ale może dojść do tego, że całkowicie odrzuci od siebie swoje dziecko. W późniejszym czasie bardzo ciężko będzie można to wszystko odbudować. Dlatego kontakt z lekarzem oraz odpowiednie leczenie dają kobiecie chorej na depresję poporodową szanse na to aby czuła się szczęśliwa oraz spełniona jako matka.

Powikłania w połogu
Około sześciu tygodni trwa połóg po porodzie. Bywa on nieraz naprawdę bardzo uciążliwy dla mamy. Zajmuje jej cały czas. Bardzo często kobieta ma złe samopoczucie oraz złą kondycję. Po porodzie nie zawsze wraca wszystko do normy. Kobieta nie zawsze wygląda tak, jakby chciała. Towarzyszą jej różnego rodzaju dolegliwoci.

Oto kilka dolegliwości poporodowych, których kobieta nie powinna bagatelizować, powinna natychmiast podczas ich wystąpienia udać się do lekarza.

Krwawienie po porodzie
Podczas połogu kobieta dochodzi do siebie zaraz po porodzie. Zupełnie naturalną rzeczą podczas połogu jest to, że macica kobiety oczyszcza się z odpadów połogowych. Odpady te są podobne do krwi. Odpady te uwalniają się z macicy przez dziesięć dni, czasem trwa to krócej a czasami dłużej. Początkowo odpady te mają barwę czerwoną, a później przybierają barwę żółtą. Pod koniec połogu zazwyczaj ustępują wszelkie dolegliwości. Jeżeli w trakcie porodu zamiast ustępującego krwawienia nasila się ono niezwłocznie, w takim przypadku kobieta powinna udać się do lekarza. Niepokojący jest również zapach odchodów, jest on brzydki, do tego występuje czerwona wydzielina, oraz kobieta ma gorączkę lub stan podgorączkowy. Taki stan jest niezwykle niebezpieczny. Konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Oprócz tego samopoczucie kobiety jest dużo gorsze. Odczuwa ból w dolnej części brzucha oraz odczuwa ból podczas oddawania moczu.

Zarówno ciąża, jak i poród niosą ze sobą wiele zmian w życiu kobiety. Zmienia się jej ciao. Częstym przypadkiem podczas porodu jest pęknięcie krocza lub jego nacięcie. Szwy, które są założone, są ciągnące oraz wytwarzają ból u kobiety. Jest to bardzo nieprzyjemne oraz niekomfortowe dla kobiety. Ciężko jest kobiecie nawet po prostu normalnie funkcjonować. Bywa tak, że rana po porodzie nie chce się goić, robi się coraz bardziej czerwona oraz puchnie w takim przypadku, również należy zgłosić się do lekarza. Nie można również bagatelizować tego, kiedy wystąpi gorączka po porodzie, wydzielina z rany oraz wytwarza ona niesamowity ból. Również konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa.

Depresja poporodowa
Kobieta podczas ciąży, jak i zaraz po porodzie charakteryzuje się tym, że ma rozmaite nastroje. Raz jest uśmiechnięta, a po chwili staje się smutna oraz rozdrażniona. Jest to zupełnie normalne, że młoda mama, która jest przytłoczona masą obowiązków, jest smutna oraz przygnębiona. Na jej zachowanie oraz nastrój wpływają hormony. Kiedy kobieta jest smutna i przygnębiona, nie cieszy się z narodzin swojego dziecka, mogą to być pierwsze objawy depresji poporodowej. Depresja poporodowa bardzo często objawia się tym, że kobieta ma już dosyć swojego wiecznie płaczącego dziecka. Taka depresja często nosi nazwę baby bluse. Jeżeli mimo kilku tygodni objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry lub psychologa. Po porodzie wiele matek mówi o sobie, że się do niczego nie nadają, są przekonane, że nie mają w sobie instynktu macierzyńskiego, nie chcą lub nie potrafią zajmować się swoimi dziećmi. Takie zachowanie również może oznaczać depresję poporodową. Kobiety bardzo by chciały wrócić po porodzie do swojej wagi oraz atrakcyjności po porodzie. Niestety od razu nie jest to możliwe i to również ich bardzo przytłacza, gdyż uważają się właśnie za nieatrakcyjne oraz kompletnie bezwartościowe. Kobieta powinna skorzystać z opieki lekarskiej, kiedy nie chce się zajmować własnym dzieckiem.

Problemy z piersiami po porodzie
Jak wiadomo zupełnie naturalnym zjawiskiem, że zaraz po porodzie piersi kobiety są wypełnione pokarmem dla dziecka. Są one dużo większe oraz nabrzmiałe. Skóra jest dużo bardziej napięta. Bywa tak, że kobieta po porodzie dostaje gorączki, dreszczy oraz bólów mięśni. Konieczna w takim przypadku jest wizyta u lekarza. Po porodzie kobiety otrzymują nawet zapalenia piersi, aby zwalczyć tę dolegliwość, stosuje się antybiotyk. Należy pamiętać, że każda kobieta jest inna i każda ma inny organizm, dlatego też po porodzie jednym kobietą bardzo dokucza ból piersi, a innym kobietom w ogóle nic nie dokucza, czują się dobrze. Jeżeli kobieta ma problem z odciąganiem pokarmu, a do tego odczuwa ogromny ból w piersiach, warto na ten temat skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub położną. Kiedy dojdzie do zapalenia piersi, nie należy tego w żaden sposób bagatelizować, jest to poważne, a zarazem bardzo bolesne i jest konieczne w leczeniu.

Krwawienie po porodzie.
Krwawienie po porodzie jest zawsze i jest to zupełnie naturalnie. Bez względu czy był to poród naturalny, czy cesarskie cięcie. Krwawienie występuje, ponieważ goi się rana. Zazwyczaj rana poporodowa goi się przez około trzy tygodnie i tyle też trwa krwawienie z macicy, ponieważ się ona obkurcza.

Przyczyny krwawienia po porodzie
Ważną informacją dla każdej kobiety jest to, że po porodzie występuje dużo bardziej obfite krwawienie, niż występuje ono podczas miesiączki. Macica się oczyszcza, także mogą pojawić się różnego rodzaju skrzepy krwi. Z dnia na dzień obfitość krwi będzie się zmniejszała. Zupełnie naturalnym zjawiskiem jest to, że podczas chodzenia oraz kiedy kobieta stawia pierwsze kroki, po prostu spływa jej krew. Spowodowane jest to tym, że jest ona nagromadzona w pochwie. Nie są zalecane w tym czasie tampony. Nogą one doprowadzić do infekcji oraz podrażnienia pochwy. W takim przypadku kobieta powinna stosować duże podpaski, podpaski urologiczne lub pieluchy dla dorosłych. Oczywiście z dnia na dzień krwawienie staje się coraz to mniejsze. Na koniec występuje już tylko plamienie, którego barwa jest zmieniona oraz ilość krwi jest o wiele mniejsza. Kolor krwi po porodzie zmienia się, na samym początku ma kolor jaskrawy o barwie czerwonej, potem jest brązowy a na końcu żółty. Takie oznaki są jak najbardziej prawidłowe, ponieważ kobieta może być zupełnie spokojna ze względu na to, że macica się oczyszcza oraz goi.

Kiedy kobieta karmi piersią, wzrasta także stężenie oksytocyny, które powodują skurcze macicy. Karmienie piersią bardzo często jest przyczyną wszelkich dolegliwości na przykład brzucha. Kiedy minie tydzień dokuczliwe dotychczas dolegliwości powinny stać się coraz to mniej dokuczliwe.

Jak powinna wyglądać krew wydostająca się z dróg rodnych?
Jak najbardziej normalnym zjawiskiem jest, kiedy znajdują się we krwi fragmenty złuszczającej się tkanki macicy oraz śluz. Po pewnym czasie kolor wydzieliny powinien się zmienić na przezroczysty. Niepokojące jest, to kiedy odchody popołogowe mają nieprzyjemny zapach.

Krwawienie poporodowe może być wywołane między innymi takimi czynnikami jak:
– kiedy dojdzie do pęknięcia lub nacięcia krocza po porodzie,
– występują rany szyjki,
– niebezpieczne jest, kiedy mamy do czynienia z problemami. Które są związane z krzepnięciem krwi,
– oraz kiedy dojdzie do pęknięcia macicy i krwawienie do wnętrza mięśnia macicznego.
Kiedy krwawienie po porodzie powinno niepokoić?
Kiedy krwawienie po porodzie naprawdę staje się obfite i uciążliwe dla kobiety, ponieważ musi zmieniać podpaski dużo częściej niż dwie godziny, to niezwłocznie w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Bardzo często tak obfite krwawienia mogą doprowadzić do krwotoków. Dlatego bardzo ważne jest to, by lekarz w odpowiednim czasie odpowiednio zaradził temu.

Konieczna jest wizyta u lekarza, jeżeli:
– wystąpiła gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
– kiedy zaraz po porodzie doszło do zatrzymania krwawienia,
– Kiedy podczas krwawienia występują ogromne dolegliwości związane z bólem brzucha,
– kiedy odchody, które uwalniają się z macicy, mają nieprzyjemny zapach,
– kiedy zamiast wydzielającej się krwi wydzielają się skrzepy.

Co to jest krwotok poporodowy?
Niewielki procent mam dotyka krwotok poporodowy, ponieważ zaledwie 5%. W przeciągu pierwszej doby kobieta jest właśnie dużo bardziej narażona na wystąpienie krwotoku poporodowego. Krwotok poporodowy może wystąpić, kiedy ciąża była mnoga, dziecko miało dużą masę ciała, wystąpiło wielowodzie. Kiedy poród trwał naprawdę długo, a łożysko przodowało. Kiedy łożysko się zbyt wcześnie oddzieliło. Krwotok poporodowy następuje głównie, kiedy dojdzie do zaburzeń czynności skurczowej mięśnia macicy. Pojawić się on może również w takim przypadku, kiedy w macicy występują fragmenty łożyska oraz kiedy dojdzie do uraz, oraz zaburzenia krzepnięcia.

Higiena w czasie połogu.
Aby ciało kobiety doszło do normy, potrzebuje na to tak około 6-8 tygodni. Bardzo ważne jest to, by podczas połogu kobieta dbała o swoją higienę. Jeżeli kobieta zaniedba ją niestety, ale mogą się pojawić różnego rodzaju nieprzyjemne powikłania. Należy po prostu jak najczęściej myć krocze zawsze, wtedy kiedy podpaska jest zmieniana, warto korzystać z chłonnych podkładów higienicznych, które są przeznaczone dla kobiet i dostępne są w każdej aptece. Są idealne dla kobiet, które zaraz po porodzie bardzo obficie krwawią.

Zaleca się również stosowanie szarego mydła lub płynów do higieny intymnej o neutralnym pH. Dostępne są również dla kobiety w każdej aptece specjalne środki antyseptyczne o działaniu przeciwzapalnym, które należy rozpuścić w przegotowanej wodzie. Póki krwawienie nie ustąpi, należy brać, tylko prysznic, nie wolno brać kąpieli w wannie. Krwotok może właśnie wystąpić podczas brania ciepłej kąpieli. Dlatego też zalecany jest prysznic lub po prostu można się odświeżyć w bidecie, lub w misce z ciepłą wodą, którą należy przegotować.

Bardzo ważne jest, by odpowiednio podmywać okolice intymne od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Nie należy wykonywać tej czynności w odwrotny sposób. Bardzo ważne jest także osuszanie krocza, należy używać do tego jednorazowych ręczników. Nie należy pocierać ręcznikiem a tylko delikatnie przykładać w celu osuszenia. Bardzo ważne jest to, by kobieta nosiła odpowiednią bieliznę, nie może ona uciskać. Majtki powinny być przewiewne oraz bawełniane. Warto również jak najwięcej wietrzyć krocze, również sprzyja to szybszemu kojeniu się krocza. Należy zdjąć bieliznę, położyć się podkładając pod pupę podpaski o dużym rozmiarze. Warto wietrzyć krocze nawet kilka razy dziennie.

Kiedy ilość krwi po porodzie nie jest zbyt obfita, może być ona zupełnie spokojna. Oczywiście jest to dla niej pewien dyskomfort i uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Natomiast kiedy dochodzi do zbyt obfitego krwawienia, niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa. Krwotok poporodowy może być niesamowicie niebezpieczny, dla kobiety dlatego też nie należy go bagatelizować.

Dieta matki karmiącej jadłospis, suplementy diety
Oczywiście mleko matki jest najlepsze dla noworodka. Wypijają go przez cały dzień około 850 ml. Bardzo ważne jest to, by kobieta karmiąca piersią przestrzegała diety. Dieta powinna być w taki sposób dobrana, że zarówno będzie ona zaspokajała potrzeby matki, jak i dziecka. Absolutnie kobieta karmiąca nie może doprowadzić do niedożywienia, ponieważ niestety, ale dojdzie do utraty pokarmu. Kobieta podczas karmienia piersią niestety, ale musi unikać pewnych produktów.

Dieta matki karmiącej jadłospis
Kobieta karmiąca piersią powinna zjadać pięć posiłków dziennie. Organizm powinien mieć dostarczane około 500-1000 kcal w przeciągu całego dnia.

W ciągu doby matka karmiąca powinna spożywać:
– różnego rodzaju produkty zbożowe w około 80-9 porcjach,
– bardzo ważne są warzywa oraz owoce, warzyw powinna zjadać w 5-6 porcjach owoców troszkę mniej, ponieważ powinno ich być 4-5 porcji,
– ważne jest mleko oraz produkty mleczne powinna matka spożywać ich 5 porcji,
– ryby, drób, jaja, wędliny i inne produkty białkowe powinna spożywać ich od 1,5 do 2 porcji oraz,
– ważne są także tłuszcze, powinny być zjadane przez kobietę w 3-4 porcjach.

Za główne źródło energii odpowiadają węglowodany złożone, znaleźć je można w: kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej czy kaszy jaglanej. Znajdują się także w chlebie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, ciemnym makaronie oraz w brązowym ryżu.

Każda kobieta karmiąca powinna spożywać także produkty pełnoziarniste, a mianowicie powinna spożywać ziemniaki, które zawierają skrobie. Powodują one, że kobieta przez długi czas czuje się syta.

Kobieta powinna wzbogacić swój organizm o białka, węglowodany oraz tłuszcze.
Białko znaleźć można w: serach żółtych, chudym twarogu, chudym mięsie, rybach oraz jajach.
W przypadku tłuszczu kobieta powinna spożywać ryby morskie, oliwę, olej sojowy, olej słonecznikowy, olej arachidowy.

Węglowodany znajdują się w produktach zbożowych, a mianowicie w kaszy oraz w chlebie.
Kobieta karmiąca powinna wypijać dziennie około 2-2,5 litra płynów. Zalecana jest woda mineralna niegazowana, soki owocowe, które należy rozcieńczyć wodą oraz różnego rodzaju herbaty owocowe.

Kobieta karmiąca nie powinna jeść:
– surowego mięsa,
– serów pleśniowych,
– warzyw o silnym, drażniącym zapachu (czosnek, cebula),
– absolutnie zabrania się spożywania alkoholu,
– nie jest zalecane picie zbyt dużej ilości kawy czy herbaty,
– warto odstawić również na bok napoje słodzone oraz gazowane,
– oraz produkty, które zawierają sztuczne barwniki oraz konserwanty, czyli konserwy, różnego rodzaju dania gotowe, napoje czy żelki.

Każda powinna zdawać sobie sprawę, że wszystko, co zjada, przekazuje to swojemu dziecku. Kiedy kobieta nie zdrowo się odżywia, zapewne nie będzie to korzystne dla jej maluszka.

Dieta matki karmiącej suplementy diety
Podczas karmienia piersią bardzo ważne by organizm matki zawierał następujące witaminy: witaminę A, witaminę D, witaminę C oraz witaminę B1 i witaminę B2. Nie zawsze w każdych produktach o danej porze kobieta znajdzie dane witaminy. Dlatego też warto by skorzystała z suplementów diety, które są specjalnie dla matek karmiących przeznaczone. Oczywiście nigdy pod żadnym względem kobieta nie powinna sama na własną rękę przyjmować takich suplementów diety. Zawsze powinna się w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania, które wykażą czy kobieta potrzebuje danych suplementów diety, czy też nie, a jeżeli potrzebuje, to badania wykażą, jakie są potrzebne.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Kategorie

Podobne wpisy

hlibny dar wódka

Znaleziony temat: hlibny dar wódka Hlibny dar wódka – jak poradzić sobie z uzależnieniem? Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, z którym

szpital trzebnica laboratorium

Znaleziony temat: szpital trzebnica laboratorium „Jak zadbać o zdrowie w Trzebnicy? Praktyczny poradnik dla mieszkańców” Trzebnica to urokliwe miasto, w którym znajduje się wiele atrakcji

lekarz w wielkim mieście

Znaleziony temat: lekarz w wielkim mieście „Jak znaleźć dobrego lekarza w wielkim mieście?” Wielkie miasta to miejsca, w których dostęp do różnych usług medycznych jest

za tych co nie mogą bo w dupie wszywka

Znaleziony temat: za tych co nie mogą bo w dupie wszywka Jak poradzić sobie z alkoholizmem? Odkryj nowe życie dzięki leczeniu esperalem i wszywką alkoholowymi!

ośrodek nowe życie wapnica

Znaleziony temat: ośrodek nowe życie wapnica Ośrodek Nowe Życie w Wapnicy – pomoc w walce z alkoholizmem Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, który

przeziębienie a badanie krwi i moczu

Znaleziony temat: przeziębienie a badanie krwi i moczu Przeziębienie a badanie krwi i moczu – jak się przygotować? Przeziębienie to powszechna choroba, która dotyka nas

papierosy bez nikotyny apteka

Znaleziony temat: papierosy bez nikotyny apteka „Papierosy bez nikotyny – czy warto sięgnąć po alternatywę?” Papierosy bez nikotyny cieszą się coraz większą popularnością wśród osób,

opieka zdrowotna dla wszystkich co dzień

Znaleziony temat: opieka zdrowotna dla wszystkich co dzień Opieka zdrowotna dla wszystkich – jak dbać o swoje zdrowie każdego dnia Opieka zdrowotna jest nieodłącznym elementem

kiedy alkoholik sięga dna

Znaleziony temat: kiedy alkoholik sięga dna Kiedy alkoholik sięga dna – jak pomóc? Alkoholizm to poważne uzależnienie, które może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla zdrowia

rak co to

temat wybrany: rak co to Rak – co to jest? Rak to choroba, która polega na niekontrolowanym wzroście komórek, które tworzą guz nowotworowy. Komórki rakowe

1-sex.pl

Strona: 1-sex.pl kategoria tematyczna: Erotyka Strona internetowa 1-sex.pl to miejsce dla osób poszukujących erotycznych doznań i rozrywki. Znajdziesz tutaj artykuły i porady na temat seksu,

Kto ma lek Rydułtowy

Znaleziona miejscowość: Kto ma lek Rydułtowy Miejscowość Rydułtowy leży: gmina miejska w województwie ŚLĄSKIE Gdzie kupić lek w Rydułtowach? Jeśli jesteś mieszkańcem Rydułtów lub okolicznych

nalog 71

Znaleziony temat: nalog 71 Jak pozbyć się nałogu alkoholowego i zacząć nowe życie? Alkoholizm to poważne uzależnienie, które może prowadzić do wielu negatywnych skutków zarówno

vicks saszetki na przeziębienie

Znaleziony temat: vicks saszetki na przeziębienie Poradnik: Jak skutecznie zwalczać przeziębienie za pomocą saszetek Vicks Przeziębienie to powszechna dolegliwość, która może nas dopaść w najmniej

Kto ma lek Czarnocin

Znaleziona miejscowość: Kto ma lek Czarnocin Miejscowość Czarnocin leży: gmina wiejskaw województwie ŁÓDZKIE Czarnocin – malownicza wieś w województwie łódzkim Czarnocin to urokliwa wieś położona

apteka jak kraj

temat wybrany: apteka jak kraj Apteka jak kraj – poradnik medyczny Apteka można porównać do kraju, w którym każdy z nas mieszka. Właśnie tam znajdziemy

szpital solec

Znaleziony temat: szpital solec „Solec – szpital pełen troski o Twoje zdrowie” Solec to jedno z najważniejszych miejsc w naszym mieście, gdy chodzi o opiekę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

123szyjeszty.pl

Strona: 123szyjeszty.pl kategoria tematyczna: Moda i uroda 123szyjeszty.pl to strona internetowa, która skupia się na modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów, porad oraz

Czytaj więcej »

ubezpieczeniekoszalin.pl

Strona: ubezpieczeniekoszalin.pl kategoria tematyczna: Finanse Witaj na stronie internetowej ubezpieczeniekoszalin.pl, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu ubezpieczeń dla mieszkańców Koszalina i okolic. Znajdziesz tutaj szeroką

Czytaj więcej »

promator.pl

Strona: promator.pl kategoria tematyczna: Marketing Witaj na stronie internetowej promator.pl, gdzie znajdziesz kompleksowe rozwiązania z zakresu marketingu dla Twojego biznesu. Nasza firma oferuje szeroką gamę

Czytaj więcej »

sluzbapracy.pl

Strona: sluzbapracy.pl kategoria tematyczna: Praca Witaj na stronie internetowej sluzbapracy.pl – Twoim centrum zatrudnienia! Nasza firma oferuje szeroką gamę usług związanych z rekrutacją i pośrednictwem

Czytaj więcej »

hotxxx.pl

Strona: hotxxx.pl kategoria tematyczna: Turystyka Pragniemy zaprosić Cię na stronę internetową hotxxx.pl – Twojego przewodnika po turystyce! Nasza strona internetowa oferuje szeroki wybór atrakcji turystycznych,

Czytaj więcej »

sokker.net.pl

Strona: sokker.net.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny „Sokker.net.pl” to strona internetowa, która z pewnością przyciągnie uwagę miłośników piłki nożnej. Jest to portal ogólnotematyczny, który skupia się na

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x