Polacy wobec koronawirusa

Polacy wobec koronawirusa

Choroby

Pierwsze informacje na temat koronawirusa zaczęły pojawiać się na początku 2020 roku. Wiadomości o zakażeniach w Azji przyjmowaliśmy z rezerwą, sądząc, że wirus nie dotrze do Europy a już na pewno nie do naszego kraju. Tymczasem bardzo szybko okazało się, że zagrożenie jest całkiem realne, bo pierwsze przypadki wirusa w Polsce odnotowano już na początku marca 2020 roku.
Koronawirus-czy jest groźny?

Polacy wobec koronawirusa

Koronawirus okazuje się być groźną chorobą, na którą póki, co nie ma lekarstwa. Choć większość osób przechodzi tego wirusa całkiem łagodnie to jest on bardzo śmiertelny, szczególnie w przypadku osób starszych i osłabionych. Równie niepokojące jest to, że wirus łatwo się rozprzestrzenia. Odbywa się to głównie drogą kropelkową. Przebywanie w odległości 1 metra z osobą zakażoną może być groźne.

baner-srodki-czystości-dezynfekcja

Jak Polacy próbują się chronić przed koronawirusem?
Polskie władze stosunkowo szybko podjęły działania mające na celu zabezpieczyć obywateli przed tą straszną chorobą. W stanie gotowości są wszystkie oddziały zakaźne w kraju i nie przyjmują one pacjentów w normalnym trybie. Podwyższony stan gotowości przyjęły także Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Rząd polski uchwalił w trybie pilnym specjalną ustawę, która również ma pomóc w zapewnianiu bezpieczeństwa Polakom. Ustalony został także zakaz wywozu z kraju określonych leków. Niestety w początkowym etapie nie obyło się bez wpadek i zdarzały się szpitale, gdzie na przykład brakowało maseczek ochronnych. W całym kraju występują pewne problemy z nabyciem środków dezynfekujących. W mediach nieustannie powtarzane są komunikaty na temat tego jak należy się zachować w razie podejrzenia u siebie wirusa. Obywatele są także instruowani na temat sposobu mycia rąk. Odwołano znaczną część imprez masowych, szczególnie tych odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych. Zaleca się obywatelom by unikali dużych skupisk ludzkich i zaprzestali witania się poprzez pocałunki czy uściski rąk.

maseczki-baner-kup-treaz

Czy grozi nam panika?
Polacy jak na razie zachowują się wyjątkowo rozsądnie. Wbrew temu, co sugerują media nie widać pustych półek w sklepach a codzienna aktywność odbywa się w standardowy sposób. W odróżnieniu od innych krajów na naszych ulicach spotyka się jeszcze stosunkowo mało osób w maseczkach ochronnych. Zauważalne jest natomiast powstrzymywanie się od turystycznych wyjazdów za granice. To właśnie osoby powracające z innych krajów są w Polsce pierwszymi nosicielami wirusa.

 

myj-ręce-1

Jak epidemia może wpłynąć na gospodarkę?
Jeśli epidemia wirusa potrwa dłużej będzie to miało negatywny wpływ także na polską gospodarkę. Już teraz widać pewne zaburzenia w łańcuchu dostaw, gdyż bardzo dużo podzespołów, również w polskim przemyśle importuje się z Chin. Ujemne skutki już zaczęła odczuwać branża turystyczna, gdzie drastycznie spada liczba chętnych do zagranicznych wyjazdów. W miarę postępowania epidemii należy spodziewać się, że obywatele będą coraz mniej wychodzić z domów a wiec zaprzestaną korzystania z usług kulturalnych czy gastronomicznych.

wycieraj-ręce-unikaj

 

Gdyby sytuacja przedłużała się może to wszystko zakończyć się nawet dużym wzrostem inflacji i bezrobocia. Miejmy jednak nadzieje, że tak jak sugerują lekarze wraz ze wzrostem temperatur wirus w Polsce straci na sile.