Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy?

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy?

Warto przeczytać

Ostra białaczka limfoblastyczna to nowotwór krwi o bardzo gwałtownym przebiegu. Dowiedz się, kto może zachorować na tego raka krwi, jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej i jak się ją leczy.

Ostra białaczka limfoblastyczna – j. angielskiego acute lymphoblastic leukemia, czyli ALL – gdy nie jest leczona może doprowadzić do śmierci nawet w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni.

Kto może zachorować na ostrą białaczkę limfoblastyczną?

Na nowotwór krwi może zachorować każdy, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, zarówno dziecko, osoba młoda, w średnim wieku lub starsza. Rak krwi może bowiem dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Jeśli chodzi o ostrą białaczkę limfoblastyczną dotyka ona przede wszystkim dzieci i młodzież. Najwięcej zachorowań przypada na wiek pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Jest to najczęściej występująca choroba nowotworowa w tej kategorii wiekowej. Stanowi 30 proc. wśród wszystkich nowotworów u dzieci i młodzieży.

Ostra białaczka limfoblastyczna – jak rozwija się nowotwór krwi?

W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej dochodzi do nieprawidłowego, klonalnego rozrostu komórek i wypierania przez nie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących komórek w szpiku w rezultacie czego organizm nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości właściwych krwinek.

Komórki nowotworowe, nazywane również limfoblastami, przedostają się do krwi i wpływają na pracę pozostałych komórek w krwi. Po pewnym czasie mogą także dotrzeć do innych narządów, a nawet ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla życia człowieka. Więcej informacji o białaczce znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Poszczególne rodzaje i typy nowotworów krwi mogą się różnić od siebie przebiegiem. Często przebieg choroby jest uzależniony np. od wieku, stanu zdrowia czy tzw. chorób towarzyszących pacjenta.

Wśród głównych objawów ostrej białaczki limfoblastycznej są m.in. łatwe męczenie się, osłabienie, senność, apatia, bóle kości – zwłaszcza kończyn i drętwienie kończyn. Chory może także cierpieć na trudne do leczenia, częste infekcje. Może też zauważyć łatwo pojawiające się siniaki czy wybroczyny w postaci małych, krwistych plamek. U pacjentów z tym rodzajem białaczki zdarzają się także trudne do zatamowania krwotoki, np. z błon śluzowych, nosa i dziąseł.

Leczenie białaczki

W leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej często stosuje się chemioterapię i radioterapię. Nieraz, jeśli stan zdrowia pacjenta na to pozwala i znajdzie się odpowiedni dawca, wykonuje się przeszczepienie szpiku.