Problemy ortopedyczne dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Do najczęstszych dolegliwości należą kłopoty z kończynami dolnymi. W szczególności stopy narażone są na wiele schorzeń i wad. Istnieją jednak sposoby walkę z zaburzeniami. Jednym z nich jest obuwie ortopedyczne.
Przede wszystkim należy odróżnić obuwie ortopedyczne od profilaktycznego. Wbrew powszechnej opinii nie jest to tym samym. Buty ortopedyczne stosuje się, aby zapobiec, skorygować lub całkowicie wyeliminować wady stóp. Chronią i odciążają miejsca zmienione chorobowo. Najczęściej używa się ich w przypadku stwierdzenia takich wad jak: płaskostopie, paluch sztywny lub koślawy, stopa cukrzycowa i stopa wrażliwa. Wyróżnić można kilka rodzajów butów ortopedycznych. Obuwie z obcasem Thomasa i odwróconym obcasem Thomasa stosuje się odpowiednio w przypadku koślawych stóp i kolan oraz szpotawości stępu i podwyższonego ryzyka skręcania stawu skokowego.
Obuwie redresyjne ma natomiast korygować kształt stóp, w szczególności w przypadku stopy końsko-szpotawej. Buty ortopedyczne mogą także wyrównywać skrócenie kończyn, a połączone z ortezą odpowiednio stabilizować stopę. Ten rodzaj obuwia wykonywany jest zazwyczaj na zamówienie, dostosowując właściwości buta do konkretnych zaleceń lekarza. W tym celu pobiera się miarę stopy, a buty wykonywane są ręcznie. Koszt wykonania takiego obuwia jest zazwyczaj dość wysoki, jednak buty ortopedyczne mogą być częściowo refundowane przez NFZ. Z kolei buty profilaktyczne wykonywane są seryjnie, częściowo z półproduktów. Mają przede wszystkim zapobiegać powstawaniom wad i deformacji. Noszone przez dzieci zapewnią prawidłowy rozwój stóp. Istnieje jednak wiele schorzeń, które nie są tak poważne i do ich korekcji lub całkowitej eliminacji wystarczą wkładki ortopedyczne.
Zmniejszają obciążenie nóg, korygują postawę i układ kości, likwidują ból. Aby je odpowiednio dobrać, należy zdecydować się na badanie podoskopowe. W przypadku dużej wady konieczne będzie wykonanie wkładek na miarę, przy mniej poważnych wystarczy zakup już gotowych. Kiedy dojdzie do urazów stawu skokowego dobrym rozwiązaniem jest orteza kostki. Stabilizuje i unieruchamia, zmniejszając ból i chroniąc przed dalszymi urazami. Stosuje się ją również w trakcie rehabilitacji koniecznej po złamaniach i skręceniach.