Właściwości czarnuszki i oleju z jego nasion były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie głównie przy dolegliwościach żołądkowych, czy zmianach skórnych. Według współczesnych badań posiada on właściwości łagodzące reakcje alergiczne, zmiany skórne czy wspomagające leczenie różnego rodzaju infekcji. Na co jeszcze pomaga? Jak go stosować? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym artykule.
Jak powstaje olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki powstaje w procesie tłoczenia na zimno nasion czarnuszki siewnej – rośliny z rodziny jaskrowatych pochodzącej z terenów Azji Zachodniej i Europy Południowej, znanej także jako kmin czarny. Olej z czarnuszki ma postać tłustej, gęstej cieczy o miodowej lub ciemnobrązowej barwie i specyficznym, intensywnym zapachu.
Olej z czarnuszki – skład
W składzie oleju z czarnuszki znajdziemy liczne substancje o prozdrowotnym działaniu. Stanowi on źródło wielu alkaloidów, flawonoidów, saponin i steroli roślinnych. Zawiera on także cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe (np. linolenowy, arachidonowy, palmitynowy, stearynowy, linolowy) oraz liczne witaminy z grupy B oraz minerały (m.in. wapń, żelazo, miedź, cynk czy fosfor). Jednak najsilniej działającym składnikiem oleju z czarnuszki jest wchodzący w skład olejku lotnego tymochinon – związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.
Jak olej z czarnuszki wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
- niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników
- wzmacnia odporność i systemy obronne organizmu
- łagodzi objawy alergii
- działa antybakteryjnie i antygrzybiczo
- wspomaga leczenie wrzodów
- korzystnie wpływa na pracę wątroby i nerek
- reguluje trawienie i metabolizm
- korzystnie wpływa na stan skóry
- wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego
- redukuje ryzyko rozwoju chorób serca i wzmacnia układ krążenia
Jak stosować olej z czarnuszki?
Ze względu na charakterystyczny smak, który nie każdemu może przypaść do gustu, olej z czarnuszki najlepiej spożywać po wymieszaniu z miodem lub sokiem owocowym. Można dodawać go także do sałatek lub warzywnych koktajli.