Wiele osób wciąż traktuje okulary przeciwsłoneczne jedynie jako modny dodatek do stroju, co niestety może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Czy wiesz jak wybrać okulary, które będą nie tylko dobrze się prezentować, ale również chronić Twój wzrok? Jeżeli nie to koniecznie zapoznaj się z poniższymi radami.
Okulary przeciwsłoneczne
Zwróć uwagę na oznaczenia
Najważniejszą sprawą, jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, jest filtr UV, który ma za zadanie ochronę naszych oczu przed szkodliwym dla nich promieniowaniem UVA oraz UVB. Brak takiego zabezpieczenia może się wiązać z naprawdę poważnymi konsekwencjami, takimi jak ostre zapalenie spojówki czy oparzenia plamki oka, które prowadzić może nawet do ślepoty. Sprawdzajmy więc, czy do okularów dołączona jest informacja o wysokości filtra, najlepszy to ten, którego wartość wynosi 400 (UV 400), ponieważ pochłania on 100% promieniowania słonecznego.
Zobacz propozycje okulary przeciwsłoneczne
Kolejną ważną kwestią jest to, iż sama naklejka informującą o wysokości filtra nie jest wystarczająca, dobre okulary powinny posiadać europejskie atesty, czego potwierdzeniem są symbole takie jak: EN 166:2001 czy CE.
Zawsze pamiętajmy jednak o ograniczonym zaufaniu do sprzedawcy, kupując okulary przeciwsłoneczne w sklepie spożywczym czy na bazarze, nie możemy mieć pewności, że informacja umieszczona na produkcie jest na pewno prawdziwa, być może to jedynie chwyt marketingowy. Kupując ciemne okulary, które nie posiadają odpowiedniego filtra UV, ryzykujemy uszkodzeniem wzroku, co związane jest z rozszerzaniem się źrenic pod wpływem zaciemnienia. Brak odpowiedniej ochrony, w postaci filtra UV może być wówczas naprawdę sporym zagrożeniem (udowodniono, że używanie nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych jest gorsze od nieużywania ich wcale).
Kupując okulary, możemy się także bardzo często spotkać z kategoriami od 1 do 4 – co one właściwie oznaczają? Jest to informacja o kategorii filtra zastosowanego w okularach, która wiąże się z ilością przepuszczanego przez soczewkę światła. Filtr należący do kategorii 1 przepuszcza ok. 40% światła, z kolei ten z kategorii 4, jedynie 8%, różnica jest więc spora. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależnić należy od warunków, w jakich przyjdzie nam je używać. Ważną informacją jest to, że kierowcy nie mogą używać okularów z filtrem oznaczonym kategorią 4, ponieważ są one po prostu za ciemne.
Zobacz propozycje okulary korekcyjne
Ostatnią kwestią jest filtr polaryzacyjny, który traktowany jest jako dodatkowe uszlachetnienie soczewki, wpływające na komfort korzystania z okularów. Okulary zawierający tego rodzaju filtr sprawiają bowiem, że odbite od różnych powierzchni (takich jak woda, śnieg czy maska samochodu) światło zostaje skutecznie zniwelowane, przez co jest to rozwiązanie idealne dla kierowców.
Kolor też ma znaczenie!
Niewiele osób wie, że kolor soczewki ma również bardzo duże znaczenie. Najczęściej stosowane są aktualnie trzy rozwiązania – soczewki szare, brązowe i pomarańczowe. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to ich cechą charakterystyczną jest to, że zachowują naturalny kontrast, jak i barwę otoczenia, nadają się one praktycznie dla wszystkich, szukających okularów przeciwsłonecznych, które jak najdokładniej odwzorują rzeczywistość.
Drugim bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem są soczewki brązowe, które wyostrzają kontrast, poprawiając również ostrość, co prowadzi do tego, że oko odpoczywa – takie okulary są idealne dla posiadaczy nieco bardziej wrażliwych oczu. Żółte i pomarańczowe soczewki są natomiast idealne w przypadku nocnej jazdy, ponieważ dzięki temu, że poprawiają kontrast widzenia, mogą ich używać kierowcy.
Polecana marka ray ban
Dobór okularów do kształtu twarzy
Głowna zasada, która mówi o doborze okularów do kształtu twarzy brzmi następująco: kształt oprawek powinien być inny niż kształt twarzy, na której się znajdują. Idąc tym tropem, w przypadku twarzy okrągłej wybieramy oprawki prostokątne, dla twarzy kwadratowej najlepsze będą oprawki okrągłe (sprawdzą się również popularne od kilku sezonów „muchy”), z kolei w przypadku twarzy kwadratowej idealnie okazują się oprawki o zaokrąglonych kształtach lub te, posiadające wyraźnie zarysowane linie poziome. Problemu nie ma natomiast w przypadku twarzy owalnej – w tym wypadku obowiązuje dowolność, pamiętając jednak o tym, że oprawki nigdy nie powinny być szersze niż szerokość samej twarzy.
Na sam koniec należy jednak przypomnieć o tym, co zostało powiedziane na samym początku – najistotniejszą sprawą w przypadku okularów przeciwsłonecznych są zawsze filtry, od modnego wyglądu ważniejsze jest nasze zdrowie, stąd nawet nie do końca dopasowany do naszej twarzy model okularów, ale taki z odpowiednimi certyfikatami, będzie lepszy niż pięknie wyglądający „bubel” ze straganu.
Najlepsze oferty okularów i soczewek znajdziecie na twojesoczewki.com