Okołoustne zapalenie skóry to dolegliwość, która objawia się zmianami rumieniowo-krostkowymi zlokalizowanymi głównie wokół ust i okolicy nosa. Obszary skóry dotknięte tego typu wykwitami przeważnie powodują pieczenie lub swędzenie, a także niezbyt estetycznie wyglądają. Nieleczone schorzenie często doprowadza do rozprzestrzenienia się choroby na całą twarz, wymagając wyłącznie specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Czym dokładnie jest okołustne zapalenie skóry i jak można temu zaradzić? Oto kilka faktów, które z pewnością warto wiedzieć o tej dolegliwości.
Spis treści
ToggleOkołoustne zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną
Okołustne zapalenie skóry, nazywane również dermatozą okołoustną, jest chorobą dermatologiczną, którą należy odpowiednio leczyć. Początkowym objawom można jednak skutecznie zapobiec, stosując preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry podrażnionej, które są naprawdę łatwo dostępne, np. Vitella Ictamo w aptekach. Wykwity w bardziej zaawansowanym stadium wymagają już konsultacji ze specjalistą.
Schorzenie dotyka głównie młode kobiety
Z okołoustnym zapaleniem skóry borykają się głównie młode kobiety w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat. Wykwity mogą też jednak pojawić się u dzieci czy osób starszych. Występowanie schorzenia nie jest uwarunkowane genetycznie.
Najczęstsze objawy okołustnego zapalenia skóry
Dermatoza okołoustna najczęściej objawia się różowymi lub czerwonobrunatnymi wykwitami grudkowo-rumieniowymi pojawiającymi się w okolicach ust i w fałdach nosowo-wargowych. Zmiany rzadziej występują na szyi, podbródku oraz brodzie. Okołoustnemu zapaleniu skóry przeważnie towarzyszy swędzenie, pieczenie lub ból. Można również zaobserwować nadmierne łuszczenie się naskórka.
Przyczyny okołustnego zapalenia skóry
Przyczyny występowania choroby nie zostały jeszcze do końca poznane, jednak niektóre czynniki mogą w dużym stopniu wpłynąć na powstanie tych charakterystycznych wykwitów skórnych. Okołoustne zapalenie skóry może więc wywoływać:
- stosowanie glikokortykosteroidów, które często wchodzą w skład różnych preparatów dermatologicznych,
- częste używanie kosmetyków do makijażu lub codziennej pielęgnacji,
- infekcja grzybicza lub bakteryjna,
- antykoncepcja hormonalna,
- promieniowanie ultrafioletowe,
- skłonność do alergii,
- niedobór witamin i soli mineralnych,
- przewlekły stres.
Leczenie dermatozy okołoustnej
Okołoustne zapalenie skóry najczęściej wymaga długiego i skrupulatnego leczenia. Przede wszystkim należy natychmiastowo wyeliminować wszystkie czynniki, które mogły spowodować pojawienie się wykwitów (w tym kosmetyków lub maści z glikokortykosteroidami). Ponadto warto stosować łagodne dermokosmetyki o właściwościach nawilżająco-natłuszczających. W zależności od stadium zaawansowania choroby oraz nasilenia istniejących objawów dermatolog może wdrożyć antybiotyki podawane doustnie lub miejscowo. W przypadku niedoboru witamin zaleca się także efektywną suplementację oraz zmianę codziennych nawyków żywieniowych.
bardzo swędzi