Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawów, leczeń

Odsłonięte szyjki zębowe to częsty problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem poważnych chorób, a w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od przyczyny tej dolegliwości, należy się nią zająć i wdrożyć środki zaradcze.

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „cofania się” czy też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale proces ten jest nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada przyczyny i zaleca optymalne postepowanie.

Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

Przyczyn może być wiele, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

 • Niestety, problemy z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Odsłanianie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.
 • Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często również higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak i ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
 • „Zanik dziąseł” (w wyniku gromadzenia się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
 • „Cofanie” czy też „opuszczanie się” dziąseł to niekiedy proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego powodu zębów.
 • Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
 • Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
 • Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy odsłaniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

 • Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a także na słodki i kwaśny smak oraz na dotyk to typowy objaw obnażonych szyjek zębowych. Doświadcza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o określonym smaku i temperaturze, jak i w kontakcie z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
 • W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
 • Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta część jest ciemniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od przyczyny powstania problemu, a także od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaczyna się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

 • Piaskowanie i skaling to pierwsze etapy w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi wykonuje się w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.
 • Potrzebna może być również zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Istotna jest też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w kierunku od dziąsła) Dobrze jest stosować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do odkładania się osadu nazębnego.
 • Warto zaopatrzyć się również w odpowiednie preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
 • Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i gorącego, a także słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
 • Czasami konieczne jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
 • W niektórych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
 • W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Poznaj więcej porad zdrowotnych dotyczących higieny jamy ustnej na https://www.sunstargum.com/pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Kategorie

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

sokker.net.pl

Strona: sokker.net.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny „Sokker.net.pl” to strona internetowa, która z pewnością przyciągnie uwagę miłośników piłki nożnej. Jest to portal ogólnotematyczny, który skupia się na

Czytaj więcej »

seks-telefon.pl

Strona: seks-telefon.pl kategoria tematyczna: Erotyka „Seks-telefon.pl” to strona internetowa dedykowana miłośnikom erotyki i rozmów o seksie. Na naszej stronie znajdziesz wiele atrakcyjnych kobiet, które z

Czytaj więcej »

kaatalog-stron.pl

Strona: kaatalog-stron.pl kategoria tematyczna: Katalog „Kaatalog-stron.pl – Katalog witryn internetowych” Kaatalog-stron.pl to katalog stron internetowych, który umożliwia promocję Twojej witryny w Internecie. Dzięki naszej platformie

Czytaj więcej »

bajkidladziecionline.pl

Strona: bajkidladziecionline.pl kategoria tematyczna: Dzieci „Bajki dla dzieci online” to idealna strona dla rodziców i opiekunów, którzy poszukują wartościowych i edukacyjnych treści dla najmłodszych. Na

Czytaj więcej »

123szyjeszty.pl

Strona: 123szyjeszty.pl kategoria tematyczna: Moda i uroda 123szyjeszty.pl to strona internetowa, która skupia się na modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów, porad oraz

Czytaj więcej »

ubezpieczeniekoszalin.pl

Strona: ubezpieczeniekoszalin.pl kategoria tematyczna: Finanse Witaj na stronie internetowej ubezpieczeniekoszalin.pl, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu ubezpieczeń dla mieszkańców Koszalina i okolic. Znajdziesz tutaj szeroką

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x