Hemostaza jest zjawiskiem złożonym, polegającym na jednoczesnym utrzymaniu krwi w postaci płynnej i powstrzymywaniu krwawień w sytuacji przerwania ciągłości naczyń krwionośnych.
Brak równowagi pomiędzy procesem krzepnięcia a rozpuszczaniem zakrzepów może skutkować zarówno patologicznymi zakrzepami, jak również chorobami o podłożu zakrzepowo-zatorowym. O czym mogą świadczyć zaburzenia hemostazy? Koniecznie sprawdź!
Spis treści
ToggleCzym jest hemostaza?
Hemostaza jest fizjologicznym działaniem organizmu i obejmuje szereg procesów, których celem jest zapobieganie wypływaniu krwi z naczyń krwionośnych w warunkach normalnych i w sytuacji uszkodzenia tych naczyń. W hemostazie uczestniczą zarówno ściany naczyń krwionośnych i układ fibrynolizy, jak również – układ krzepnięcia i płytki krwi. W procesie prawidłowej hemostazy przepływ krwi zawsze jest swobodny.
Hemostaza w warunkach prawidłowych
Jeśli hemostaza ma przebiegać w warunkach prawidłowych, konieczne jest równoczesne:
– zachodzenie szeregu procesów, które pozwalają utrzymać krew w stanie płynnym;
– zachowanie ciągłości śródbłonka naczyń krwionośnych;
– zapobieganie wynaczynieniu poprzez niczym niezaburzone tworzenie skrzepów (w sytuacji przerwania ciągłości naczyń krwionośnych).
Hemostazę w warunkach prawidłowych umożliwiają natomiast m.in.:
– obecność czynników krzepnięcia krwi w osoczu;
– wydzielanie tlenku azotu;
– obecność kwasu 13-hydroksyoktadekadienowego w komórkach śródbłonka;
– naturalne inhibitory krzepnięcia.
Ocenę prawidłowego przebiegu procesu hemostazy i konieczną diagnostykę w tym obszarze umożliwiają nowatorskie rozwiązania: https://www.roche.pl/pl/roche-diagnostyka/obszary-dzialalnosci/hemostaza.html. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych urządzeń, pozwalają one m.in. na monitorowanie aktywności płytek krwi.
O czym mogą świadczyć zaburzenia hemostazy?
Zaburzenia hemostazy najczęściej świadczą o toczącym się w organizmie stanie chorobowym, ale mogą także być objawem skaz krwotocznych (tj. zaburzeń krzepnięcia krwi). Do nieprawidłowości w przebiegu procesu krzepnięcia i fibrynolizy może dochodzić także u osób, które zmagają się z:
– niedoborem witaminy K;
– niedoborem białka C;
– niedoborem białka S;
-niedoborem antytrombiny;
– zakrzepicą;
– zespołem rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego;
– zakrzepową plamicą małopłytkową.