Niedosłuch to powolna utrata słuchu, inaczej ubytek słuchu. Badania wskazują, że Polacy zarówno dzieci, jak młodzież czy dorośli tracą słuch
Niedosłuch to powolna utrata słuchu, inaczej ubytek słuchu. Badania wskazują, że Polacy zarówno dzieci, jak młodzież czy dorośli tracą słuch. Jednakże niedosłuch pojawia się częściej wraz z wiekiem. W przedziale wiekowym powyżej 75 roku życia niedosłuch występuje u 35% populacji.
Spis treści
ToggleNiedosłuch – przyczyny
Niedosłuch może mieć wiele przyczyn, ale na pewno należy wymienić następujące:
- uraz głowy lub ucha
- zapalenie ucha środkowego, infekcje wirusowe
- otoskleroza, inaczej dysfunkcja kosteczek słuchowych
- guzy
- choroby genetyczne, wady wrodzone
- woskowina lub ciało obce w przewodzie słuchowym
- zaburzenia drożności trąbki słuchowej
- urazy akustyczne lub ciśnieniowe.
Niedosłuch – leczenie
Oczywiście niedosłuch można leczyć, ale sposób zależy od indywidualnego przypadku, od przyczyny. Otolaryngolog po dokładnym badaniu i postawieniu diagnozy zleci jedną z następujących metod:
- usunięcie woskowiny lub ciała obcego z przewodu słuchowego
- leczenie zapaleń i infekcji
- zaaplikowanie odpowiedniego aparatu słuchowego
- wszczepienie implantu słuchowego
- przepisanie odpowiednich środków farmakologicznych
- operacje chirurgiczne, usuwające między innymi zmiany nowotworowe.
W przypadku dzieci, które mają problem z niedosłuchem, oprócz wymienionych wcześniej elementów leczenia zwykle potrzebna jest pomoc logopedy i tym samym poprawa wymowy.
Aparaty słuchowe
Zwykle założenie i używanie aparatu słuchowego jest problemem zarówno dla osoby dorosłej, jak również dla dzieci. Głównym powodem jest wstyd noszenia aparatów, choć aktualnie aparaty słuchowe są tak małe, iż stają się niewidoczne. W zależności od umiejscowienia wyróżniamy aparaty pudełkowe – kieszonkowe lub okularowe, zauszne, wewnątrzuszne lub całkowicie wewnątrzkanałowe. Nie warto czekać i udawać, że słyszymy, warto rozwiązać problem i cieszyć się życiem.
czasami tak bywa