Historia kawy i jej odkrycia sięgają czasów jeszcze przed narodzinami Chrystusa. Mniej więcej w I tysiącleciu p.n.e. owoce kakaowca wykorzystywali mieszkańcy Etiopii. Wtedy nie znano jeszcze sposobów przetwarzania ziaren więc najczęściej spożywano je po ugotowaniu z solą i masłem.
Według historyków, kawę jako napój odkrył lud zamieszkujący etiopski region Kaffa. Potem ziarna trafiły do Jemenu, skąd zostały rozpowszechnione w Arabii. Na dwory królewskie Europy trafiły właśnie za pośrednictwem kupców arabskich a także wraz z napływającym na nasz kontynent wojskiem muzułmańskim. Współcześnie, kawę pijemy pod wieloma postaciami. Rano, przed wyjściem do pracy sprawdza się szybka „rozpuszczalka”, po południu ta z ekspresu, która pomoże utrzymać dobrą formę umysłową. Zawarta w kawie kofeina działa na nas pobudzająco. Mimo, że kawę najczęściej pijemy rozpuszczalną lub z ekspresu to kawosze są zgodni, że najlepiej smakuje ta przygotowana z całych ziaren. By odpowiednio zmielić ziarna przed podaniem przyda się dobry młynek do kawy. Takie urządzenie powinno się znaleźć w szafce każdego miłośnika tego aromatycznego napoju. Ręczny młynek do kawy sprawi, że każdy poranek będzie zaczynał się o przepysznej, pachnącej i świeżo zmielonej kawy prosto z nasłonecznionych zboczy gór Kolumbii. Co ważne, młynek do kawy ręczny nie powoduje, że ziarna kawy tracą swoje właściwości. Wręcz przeciwnie, utrzymają swoją świeżość i aromat zdecydowanie dłużej od kupionej w sklepie kawy uprzednio zmielonej.
Młynek do pieprzu – ważny element wyposażenia kuchni
Już w Starożytnym Rzymie, ówcześni ludzie cenili sobie dobrej jakości przyprawy.
Pieprz traktowany był nie tylko jako wspaniały przysmak o ostrym charakterze, ale również jako skuteczne lekarstwo. O jego leczniczych właściwościach pisał m.in. sam Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny. Kiedyś pieprz był droższy niż złoto, potem stał się przyprawą używaną głównie przed biedotę. Podobnie historia traktuje sól. Pierwsze wzmianki o soli pochodzą jeszcze ze Starego Testamentu. Wczytując się w Biblię można zauważyć, że wierni ofiary składali między innymi w postaci soli. W starożytności z kolei sól traktowana była jako środek płatniczy a nawet jej niewielka ilość stanowiła równowartość wielu cennych przedmiotów czy towarów. Dziś solniczka i pieprzniczka stoją na każdym stole i ciężko wyobrazić sobie europejską kuchnię bez soli i pieprzu. By wydobyć najważniejsze aromaty tych dwóch przypraw warto samodzielnie mielić grube ziarna, dlatego niezbędne w kuchni staje się młynek do soli i pieprzu. Jeśli pozostajemy kuchennymi purystami, możemy postawić na tradycyjny, ręczny młynek do pieprzu. Z kolei dla tych nieco bardziej leniwych coraz więcej producentów w swojej ofercie posada elektryczny młynek do soli i pieprzu. Tego typu urządzenia wciąż są modyfikowane. W ofercie m.in. sklepu msell24h.pl znaleźć można elektryczny młynek do pieprzu, posiadający regulację stopnia zmielenia ziaren: od gruboziarnistego aż po drobny!