Miód to nie tylko naturalne lekarstwo. To prawdziwa kulinarna gwiazda! Odkryj miód jako składnik sosów w Salatino i wypróbuj go w dressingach w swojej kuchni.
Miód w kuchni – co warto o nim wiedzieć?
Miód to naturalny produkt, który od wieków uznawany był za lekarstwo. Powodem są jego właściwości antybakteryjne oraz regeneracyjne. Koi nerwy, korzystnie wpływa na serce i ułatwia gojenie się ran. Jak zauważa Piotr Nowotnik, doświadczony pszczelarz-praktyk i mistrz pszczelarski, walory lecznicze miodu zwiększa wzbogacenie go koncentratami ziołowymi. Dodatek aronii pobudza apetyt, obniża ciśnienie krwi; pokrzywy ─ poprawia przemianę materii, pracę trzustki. Miód z melisą ma działanie uspokajające i rozkurczowe, z podbiałem wykrztuśne, przeciwzapalne, a także przeciwbakteryjne[1].
Miód w dressingach – z jakimi smakami najlepiej go łączyć?
Miód to fantastyczny dodatek do potraw. Sprawdzi się nie tylko jako składnik słodkich deserów, choć zdecydowanie warto zastąpić nim cukier. Miód świetnie komponuje się również z sałatkami, mięsami, warzywami, a także z rybą. Warto wypróbować go jako element dressingów czy sosów. Powód: wydobywa głębię smaku z potraw i nadaje im wyjątkowy charakter. Z jakimi produktami koresponduje najlepiej? Na przykład z masłem, cytryną, imbirem, ale też z intensywnymi smakami czosnku, sosu sojowego, sosu rybnego, octu jabłkowego, cynamonu i świeżych ziół. Nasz patent: wypróbuj dressing, w którym miód będzie współgrać z tymiankiem lub rozmarynem. Jakie miodowe inspiracje jeszcze warto wykorzystać w swojej kuchni? Dodaj miodu do dressingów sałatkowych, dipów i humusów – lekko słodkawy smak połączy harmonijnie wszystkie składniki sosów. Balsamiczny vinegret, dip miodowo-musztardowy czy humus z zielonych ziół to tylko niektóre z propozycji[2].
Miód w sałatkach Salatino ProAge
Możesz sama przygotować aromatyczny sos z dodatkiem miodu lub sięgnąć po wygodne rozwiązanie od Salatino. Czy wiesz, że w sałatkach rybnych z linii Salatino ProAge znajdziesz miód pszczeli wielokwiatowy, który stanowi istotny składnik pysznego sosu? W sałatce Salatino Tuńczyk z kukurydzą, marchewką, groszkiem i czarnymi oliwkami z wyciągiem ziół 30+ miód współgra z sosem ziołowo-owocowym, w którym znalazł się między innymi sok z mango i jabłek, ekstrakty z ziół i witaminy. Jesteś dynamiczną czterdziestolatką? Odkryj danie Salatino Tuńczyk z kuskusem perłowym i suszonymi pomidorami z wyciągiem ziół 40+, w którym miód wielokwiatowy świetnie komponuje się między innymi z ekstraktem z lawendy, melisy i żeń-szenia syberyjskiego.
Jak prawidłowo przechowywać miód?
Miód jest niezwykle trwałym produktem, który podczas przechowywania zmienia swoją konsystencję, barwę i smak, jednak nie traci wartości odżywczych. Warto wiedzieć, jak prawidłowo go przechowywać, by jak najdłużej się nim cieszyć. Jak zauważa dr n. med. Dominika Wnęk, miód najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym, porcelanowym lub kamionkowym pojemniku. Optymalna temperatura przechowywania miodu powinna wynosić od 0° do 10°C, a wilgotność powietrza 65–75%. Pomieszczenie, w którym przechowuje się miód, powinno być zaciemnione[3]. Przygotowując potrawy z dodatkiem tego cennego składnika, warto jednak pamiętać, że aby miód zachował wszystkie wartości odżywcze, nie może być podgrzany do temperatury przekraczającej 45°C, gdyż dochodzi do inaktywacji enzymów[4].
Miód to niezwykle wartościowy i inspirujący składnik, którego nie warto trzymać na dnie szafki z przeznaczeniem wyłącznie na zimowe przeziębienia. Wykorzystaj jego potencjał w swojej kuchni jako dodatek do potraw lub składnik dressingów. Odkryj również miód w naturalnych sałatkach Salatino!
[1] Nowotnik P. i Nowakowska S. (2015) „Miód: wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu” [w:] „Poradnik Zdrowie”. Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/miod-wartosc-odzywcza-i-wlasciwosci-lecznicze-miodu-aa-JStw-TBBJ-hYXV.html (data dostępu: 23.08.2019 r.)
[2] Bylinowska J. (2012) „Miód – przepisy i pomysły”. Źródło: https://dietetycy.org.pl/miod-przepisy-pomysly/ (data dostępu: 23.08.2019 r.)
[3] Wnęk D. (2017) „Miód” [w:] „Medycyna Praktyczna”. Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/173079,miod (data dostępu: 23.08.2019 r.)
[4] Wnęk D. (2017) „Miód” [w:] „Medycyna Praktyczna”. Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/173079,miod (data dostępu: 23.08.2019 r.)
zobacz nas na facebook.com/graalpolska/