Słyszałeś pewnie nie raz, że mikrobiom jelit o drugi mózg Twojego organizmu. Odpowiada za odporność i obronę organizmu przed wdzierającymi się patogenami. Kiedy zostaje zaburzony, Ty zaczynasz chorować, pogarsza się Twoje samopoczucie i często odczuwasz zmęczenie. A czy wiesz, czym jest mikrobiom skóry? Jak wpływa na jej kondycję i w zasadzie, za co jest odpowiedzialny? Przeczytaj artykuł, a z pewnością znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Czym jest mikrobiom skóry?
Mikrobiom to zespół organizmów zamieszkujących skórę, a więc bakterie, grzyby, wirusy i roztocza. Bytują one na całym ciele i mają ważną rolę do spełnienia – odpowiedzialne są za utrzymanie zdrowia i kondycji skóry. Mikrobiota to także zewnętrza warstwa skóry, która w 10% składa się z naskórka, zaś w 90% ze wspomnianych mikroorganizmów. Jej zadaniem jest nawilżenie, elastyczność oraz ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Musisz wiedzieć, że na mikrobiom skóry wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zatem na kondycję Twojej skóry wpływać będzie: styl życia, czyli aktywność fizyczna, stres oraz dieta, a także miejsce zamieszkania, higiena osobista i wiek, płeć, a także genetyka i zmiany hormonalne. Dlatego tak ważne jest, by wspierać barierę ochronną swojej skóry każdego dnia.
Jakie są funkcje mikrobiomu skóry?
Mikrobiota skóry przede wszystkim na za zadanie ochronić kolejne warstwy skóry przed przeniknięciem w głąb organizmu różnych patogenów. Ponadto bariera ochronna ma:
- nawilżać skórę produkując lipidy, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawodnienia komórek skóry,
- wzmocnić elastyczność i sprężystość – mikroorganizmy skórne wpływają na produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność naskórka,
- przeciwdziałać chorobom skórnym – odpowiednie proporcje mikroorganizmów skórnych mogą przeciwdziałać trądzikowi, łuszczycy, egzemie czy chociażby atopowemu zapaleniu skóry.
Jak wzmocnić mikrobiom skóry?
Najlepszym sposobem na wzmocnienie bariery ochronnej skóry jest codzienna jej pielęgnacja. Staranna, przemyślana i delikatna. Na czym powinna polegać? Przede wszystkim na odbudowaniu płaszcza hydrolipidowego. Odstaw agresywne kosmetyki z detergentami, grube i mocno ścierające peelingi, kwasy i wszystkie produkty, w których składach znajdują się sztuczne składniki.
Stosuj prebiotyki, które sprzyjają rozwojowi korzystnych bakterii na skórze. Najlepiej przyjmować je regularnie z równymi odstępami czasowymi. Jeśli masz naruszony mikrobiom, to stosuj również kosmetyki z pebiotykami – inuliną, ksylitolem, oligosacharydami czy laktitolem. Warto też sięgać po produkty z fermentami i lizatami, np. Lactobacillus, Bacillus Ferment Filtrate czy chociażby Saccharomyces Ferment. Świetnie sprawdzą się także synbiotyki w formie kosmetyków, a więc połączenie prebiotyków i probiotyków, które działają synergicznie.
Duże znaczenie w przywrócenie odpowiedniego funkcjonowania skórze ma też zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty. Włącz do codziennego jadłospisu niskotłuszczowe białka oraz produkty bogate w kolagen. Nie tylko świetnie podziałasz na mikrobiom skóry, ale wzmocnisz cały organizm.
Pamiętaj również o ochronie przed promieniowaniem UV. Nadmierne narażenie skóry na słońce może negatywnie wpłynąć na równowagę mikrobiomu skóry. Stosuj więc kremy z filtrem UV niezależnie od pory roku, a latem unikaj słońca w godzinach największego nasilenia promieniowania.