Męskie problemy – gdzie szukać fachowej pomocy?

Męskie problemy – gdzie szukać fachowej pomocy?

Polecne i promocje

Mężczyźni zmagają się z różnymi wstydliwymi problemami zdrowotnymi, zwykle dotyczącymi sfery intymnej i dysfunkcji seksualnych. W wielu przypadkach trudno im zdobyć się na odwagę i poszukać pomocy u specjalisty. Bardzo często też nie wiedzą, do jakiego lekarza powinni tak naprawdę się zwrócić. Nie trzeba jednak wstydzić się żadnych dolegliwości – nierzadko okazuje się, ze istnieją proste sposoby na ich rozwiązanie. Warto więc wiedzieć, gdzie najlepiej szukać fachowej pomocy.

Pomoc urologiczna i andrologiczna

W przypadku typowo męskich problemów, bardzo często w pierwszej kolejności internista wystawia skierowanie do urologa. Lekarz ten specjalizuje się w wadach, dysfunkcjach i chorobach układu moczowo-płciowego. Urolog może pomóc np. w przypadku zapalenia dróg moczowych, schorzeń gruczołu krokowego czy nieprawidłowości w budowie organów płciowych. W zależności od rodzaju problemu, najczęściej lekarz ten zapisuje leczenie farmakologiczne lub przeprowadza prosty zabieg. Jeżeli jednak dysfunkcja seksualna ma inne podłoże, urolog zwykle przekierowuje pacjenta w stronę innego specjalisty. Androlog posiada specjalizację pokrewną do urologii, jednak męskie problemy są przez niego ujmowane w szerszym kontekście. Lekarz ten diagnozuje organizm pacjenta holistycznie, przez co często bywa nazywany męskim ginekologiem. Androlog zajmuje się głównie układem rozrodczym. Warto się do niego zwrócić zarówno w przypadku zaburzeń seksualnych, jak i problemów z bezpłodnością. Niektóre męskie dysfunkcje wymagają interwencji neurologa lub neurochirurga. Dotyczy to jednak najpoważniejszych zburzeń, spowodowanych poważnymi uszkodzeniami układu nerwowego czy też wadami w jego obrębie.

Męskie problemy – gdzie szukać fachowej pomocy?

Wsparcie seksuologa

Seksuolodzy kompleksowo podchodzą do problemów ludzkiej seksualności. Specjalizują się w leczeniu zaburzeń seksualnych zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. W przeciwieństwie jednak do chociażby urologa, nie używają oni w swojej pracy skalpela oraz nie przeprowadzają typowych zabiegów chirurgicznych. Seksualność jest przez seksuologa postrzegana nie tylko w kontekście ludzkiego organizmu, ale też wielu innych ważnych czynników – stanu psychiki, utrwalonych wzorców kulturowych czy relacji międzyludzkich. Wszystkie te aspekty mogą mieć kluczowy wpływ na rozwój zaburzeń w sferze intymnej zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Do seksuologa warto się zwrócić w przypadku dysfunkcji wynikających z problemów natury emocjonalnej, spowodowanych złymi doświadczeniami, nieodpowiednimi nawykami, lękami czy blokadami. Z reguły seksuologowie podejmują się przeprowadzenia terapii behawioralnej. Jeżeli jednak zaburzenia mają szczególnie głębokie podłoże, pacjent może zostać przekierowany do psychologa lub psychiatry.

Męskie problemy – gdzie szukać fachowej pomocy?

Leczenie męskich dysfunkcji seksualnych

W zależności od skali problemu, leczenie męskich zaburzeń w sferze seksualnej odbywa się na różnych płaszczyznach. Lekarz musi przede wszystkim zebrać jak najwięcej informacji od pacjenta. Specjalista przeprowadza więc wywiad, podczas którego poznaje okoliczności występowania problemów z potencją. Nie bez znaczenia pozostaje wiedza dotycząca przebytych schorzeń, które mogłyby mieć wpływ na rozwój zaburzeń. Z reguły pacjent powinien przekazać lekarzowi opis wykonywanych badań i zabiegów, a także listę przyjmowanych leków. Na podstawie tych informacji specjalista ustala program leczenia. Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest zalecenie przyjmowania odpowiedniego środka na poprawę erekcji. Jednym z takich preparatów jest żel Erogen X. W przeciwieństwie do wielu substancji pobudzających libido, wykazuje on działanie całkowicie nieinwazyjne dla organizmu i skupia się wyłącznie na członku. Szczegółowy opis tego preparatu znajduje się na stronie: https://wntt.pl/erogen-x/. Jego działanie opiera się na usprawnieniu napływu krwi do prącia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że poza poprawą potencji oraz przedłużeniem czasu erekcji Erogen X przyczynia się również do zwiększenia rozmiarów penisa.