Łysienie androgenowe - na czym polega i które leczenie przynosi najlepsze efekty?

Łysienie androgenowe – na czym polega i które leczenie przynosi najlepsze efekty?

Polecne i promocje

Łysienie androgenowe, czyli stopniowa utrata włosów, to problem dotyczący zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie androgenowe typu męskiego dotyka aż 80% panów, z kolei łysienie androgenowe typu żeńskiego to problem około 42% kobiet rasy białej. Warto wiedzieć, na czym polega i skąd się bierze, by jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Objawy łysienia androgenowego typu męskiego

Sklasyfikowano siedem głównych typów łysienia androgenowego u mężczyzn (według wzoru Hamiltona i Norwood). Utrata włosów zaczyna się najczęściej w okolicy czołowo-skroniowej, później ciemieniowej i postępuje ku skroni. Łysienie androgenowe jest oczywiście łatwe do klasyfikacji, co nie oznacza, że nie warto skonsultować sprawy z lekarzem specjalistą, zwłaszcza, że ten typ łysienia może mieć powiązanie z innymi schorzeniami.

Przyczyny wypadania włosów

W przypadki łysienia androgenowego typu męskiego, wiele badań potwierdza związek wypadania włosów z chorobą niedokrwienną serca, zwłaszcza u panów poniżej 36 roku życia. Drugą przyczyną może być łagodny rozrost prostaty. Oczywiście, łysienie ma często podłoże genetyczne, lub inne – którego przyczyny po prostu nie znamy.

Ostatnie badania wskazują również, że za łysienie u mężczyzn odpowiadają pochodne testosteronu, czyli 5α-reduktaza, regulująca aktywności androgenów.

Łysienie u kobiet –  objawy i przyczyny

U pań znaczące przerzedzenie włosów można zaobserwować w centralnym punkcie głowy, które rozlewa się na boki i postępuje w kierunku uszu i skroni.

U kobiet łysienie przed okresem przekwitania ma podłoże genetyczne, natomiast po menopauzie może mieć związek ze zmniejszeniem estrogenów. Łysienie androgenowe typu żeńskiego bywa również powiązane ze schorzeniami ogólnoustrojowymi, na przykład zespołem policystycznych jajników lub otyłością.

Czy można zapobiegać łysieniu?

Niestety, nie. Ponieważ jest ono w większości uwarunkowane genetycznie (lub chorobami współistniejącymi), możemy je leczyć, ale nie zapobiegać. Ważne jest natomiast, aby w przypadku zaobserwowania nadmiernego wypadania włosów, nie próbować leczenia na własną rękę, bo stosowanie różnych kosmetyków lub wcierek może pogorszyć stan włosów i skóry głowy. Najlepiej od razu zgłosić się na konsultację do kliniki, bo im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większe szanse na powrót do pięknej, bujnej fryzury.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Zadbane, gęste włosy to wizytówka każdego człowieka – nie mniej ważna od pięknych zębów. Właśnie dlatego wart to leczyć łysienie. Jedną z najskuteczniejszych metod jest przeszczep włosów, wykonywany w warszawskiej Dr Osuch Clinic. To metoda, pozwalająca na powrót do pięknych włosów, a dzięki pobraniu graftów od pacjenta, zyskujemy gwarancję, że przeszczep się przyjmie.

Przeszczep włosów – dlaczego jest tak skuteczny w przypadku łysienia androgenowego?

W Dr Osuch Clinic pacjent ma do wyboru aż trzy metody przeszczepu:

  • Zabieg metodą STRIP – pobierany jest podłużny pasek owłosionej skóry z potylicy.
  • Zabieg metodą FUE – pobiera się grafty z tyłu głowy.
  • Zabieg metodą BHT – włosy pobiera się z innych części ciała, na przykład klatki piersiowej lub brody.

Doświadczony specjalista oceni, która metoda sprawdzi się u pacjenta najlepiej. Warto wiedzieć, że chirurgia odtwórcza włosa gwarantuje obecnie wspaniałe efekty, zwłaszcza, że doktor Piotr Osuch to jeden z najbardziej uznanych chirurgów plastycznych i specjalistów chirurgii odtwórczej włosów w Polsce. Nie tylko sam dokonuje zabiegów, ale również szkoli innych, dzieląc się swoją wiedzą. Jego doświadczenie pokazuje, że to właśnie przeszczep jest najskuteczniejszy – w przeciwieństwie do leków, nie daje żadnych skutków ubocznych, za to efekty są długotrwałe i bardzo satysfakcjonujące.

Koszt przeszczepu włosów dla mężczyzn w Dr Osuch Clinic, mieszczącej się w Warszawie, to – w zależności od wybranej partii – od 9 000 do 29 000 zł. W przypadku pań, koszt obniżania linii włosów wynosi od 8 000 do 20 000 zł. Warto podkreślić, że to orientacyjny cennik, bo każdy zabieg jest wyceniany indywidualnie. Zważywszy na to, że nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek jednorazowo, istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.

Czy warto? Pozytywne opinie pacjentów mówią same za siebie, a renoma doktora Osucha stanowi najlepszą rekomendację.

Subscribe
Powiadom o
guest
Daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments