Jak podaje definicja, badanie histopatologiczne polega na ocenie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta, w celu oceny charakteru procesu chorobowego. Taki fragment materiału pobierany jest najczęściej w trakcie operacji lub przed zabiegiem poprzez biopsję. Co należy wiedzieć o zabiegu i w jaki sposób jest przeprowadzany? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
ToggleJak wygląda badanie histopatologiczne?
Materiał lub fragment pobrany od pacjenta do badania, lekarz umieszcza w tak zwanym utrwalaczu, na przykład w formalinie medycznej. W drugiej kolejności poddaje fragment obróbce histopatologicznej, polegającej na zamieszczeniu wspomnianego wycinka tkanki w stężonym roztworze etanolu lub innym płynie, który taką próbkę odwodni. Tak przygotowany materiał umieszczany jest następnie w płynnej parafinie, aby otrzymać parafinowy bloczek. Wszystko po to, aby specjalnym przyrządem zwanym mikrotomem, pociąć go na jak najmniejsze skrawki, przystosowane do oglądania i dokładnej analizy komórkowej pod mikroskopem.
Oceny histopatologicznego preparatu najczęściej podejmuje się lekarz, specjalizujący się w dziedzinie patomorfologii lub histopatologii. Dzięki dokładnej analizie mikroskopowej wyciąga precyzyjne i szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych negatywnych zmian w organizmie. Preparat jest w stanie wykazać wszystkie nieprawidłowości, dzięki którym lekarz może zaplanować odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian jest szczególnie istotne.
Kiedy zdecydować się na badanie histopatologiczne?
W przypadku niektórych zmian chorobowych do zdiagnozowania problemu nie wystarczą badania takie jak USG lub cytologia. Histopatologię wykonuje się w celu wykluczenia lub potwierdzenia zmian w organizmie. Jeżeli wyniki wspomnianych badań potwierdzają zmiany chorobowe, lekarz może zlecić jej wykonanie w celu dokładniejszej analizy i oceny. Biorąc pod uwagę, jak ważne jest nasze zdrowie, wysoki stopień skuteczności badań histopatologicznych jest nie do zastąpienia w diagnostyce między innymi nowotworów.