Chodzimy, biegamy, stoimy czy naciskamy pedały gazu. Do wszystkich tych czynności używamy stóp, dlatego są one oprócz dłoni najczęściej wykorzystywaną partią ciała. Niestety w związku z tym również najbardziej narażoną na wszelkiego rodzaju urazy. Należą do nich tak zwane modzele, czyli zgrubienia warstwy naskórka powstające w miejscach narażonych na ucisk. Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
ToggleW jaki sposób powstają modzele?
Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, modzele powstają najczęściej w miejscach, w których skóra narażona jest na stały ucisk, otarcia przez materiał butów, lub nieprawidłowo dobraną podeszwę. Eksperci podają, że jest to naturalna forma obronna organizmu, polegająca na wytworzeniu się zgrubienia. Naskórek obumiera, zostawiając po sobie tak zwaną warstwę rogową. Niestety nie ulega ona złuszczeniu, ale narasta, tworząc grubą warstwę. Warto zauważyć, że modzele w początkowej fazie rozwoju nie stanowią dyskomfortu i nie powodują bólu. Niestety, jeżeli nie zaradzimy im na starcie, problem będzie narastał.
Gdzie najczęściej występują modzele?
Modzele najczęściej pojawiają się tam, gdzie nacisk na skórę jest największy. Do charakterystycznych objawów należą: pęknięcia, szary lub żółtawy kolor naskórka oraz ból. Jeżeli zależy Ci na wczesnym wykryciu problemu, warto obserwować w szczególności miejsca takie jak:
- pięta,
- podeszwa stopy,
- pod dużym palcem u stopy,
- stawy palców,
- pomiędzy palcami.
Jak zapobiegać modzelom?
Aby uchronić się przed powstawaniem modzeli, wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim, nie należy nosić obuwia, uciskającego stopę. Najbardziej szkodliwe są buty za ciasne na wysokim obcasie. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku modeli zbyt ciasnych, ocierających naskórek. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich cierpiał już na modzele, staraj się nie wybierać butów na zbyt cienkiej podeszwie (trampki, espadryle). Aby zapobiec powstawaniu modzeli, należy również zrezygnować z chodzenia boso po dworze czy w domu oraz zbyt mocnego szorowania stóp pumeksem.
Leczenie modzeli
Jak mówi stare polskie porzekadło, lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku modzeli, od których może nas uchronić odpowiednia profilaktyka. Niestety czasami jest już za późno i wtedy jesteśmy zmuszeni oddać się w ręce specjalisty lub podologa. Jeżeli modzele są we wczesnym etapie rozwoju, pomoc i ulgę może przynieść proste zastosowanie wkładek do butów czy ortez. W poważniejszym przypadkach dochodzi jednak do leczenia chirurgicznego lub za pomocą innych nieinwazyjnych metod.