Kiedy przyjść z dzieckiem do stomatologa dziecięcego?

Kiedy przyjść z dzieckiem do stomatologa dziecięcego?

Stomatologia

Dentysta jest lekarzem, który diagnozuje, leczy choroby i zaburzenia rozwojowe zębów, narządów jamy ustnej i szczęki, dlatego już od najmłodszych lat trzeba z dzieckiem przychodzić na kontrole do tego specjalisty.

 

Stomatolog dziecięcy pomaga rodzicom i dzieciom dbać o zęby, ponieważ higiena i profilaktyka są niezbędne dla zdrowia i harmonijnego rozwoju dziecka. Gabinet stomatologiczny nie może budzić strachu u dziecka, dlatego tak ważne jest przyzwyczajanie malucha do kontaktu z dentystą i sprzętem stomatologicznym.

W dzisiejszych czasach stomatolog dziecięcy ma odpowiednie podejście do małych pacjentów. Zdolność do dogadania się z dzieckiem to nie tylko ważna, ale istotna część pracy stomatologa dziecięcego, bez której nie można zdobyć zaufania dziecka. Ważne jest, aby dziecko zgodziło się otworzyć usta, bo tylko wtedy dentysta będzie mógł przeprowadzić kontrolę uzębienia.

W gabinecie stomatologicznym powinna być spokojna atmosfera, co jest gwarancją, że dziecko będzie dobrze znosić zabiegi stomatologiczne, co oznacza, że jest gotowe regularnie odwiedzać lekarza. Często zdarza się, że konieczny jest aparat ortodontyczny i dentysta – protetyk musi dokonać szczególnych oględzin, aby przygotować dobrze dostosowane urządzenie.

Kiedy przyjść z dzieckiem do stomatologa dziecięcego?

Po raz pierwszy dziecko musi zostać pokazane stomatologowi dziecięcemu w wieku 6-7 miesięcy, gdy zęby dziecka zaczynają wyrastać. Należy sprawdzać zęby dziecka i jeśli są na nich białe plamki, szkliwo staje się porowate, to wieku 2-3 lat konieczna jest wizyta u dentysty. Dentysta-chirurg oceni stan wędzidełka u dzieci z problemami z mową. Czy konieczne jest jego przycinanie lub rozciąganie go stopniowo.

Próchnica zębów mlecznych może i powinna być leczona. Wczesne usunięcie zębów mlecznych może doprowadzić do przesunięcia uzębienia, powstania nieprawidłowego zgryzu. Jeżeli jednak usunięcie jest konieczne, musi być przeprowadzone w taki sposób, aby zminimalizować to ryzyko. Stomatolog dziecięcy może zdiagnozować nieprawidłowości w rozwoju gryzienia u dziecka. Takie anomalie rozwijają się u ponad połowy dzieci i ważne jest, aby podejmować na czas działania, aby stworzyć piękne i równomierne uzębienie. Aparat ortodontyczny jest często najlepszym rozwiązaniem.

W wieku 6-10 lat warto podążać za początkiem zmiany zębów. Pierwsze stałe zęby są bardzo wrażliwe. Procedura uszczelniania bruzd i powlekania ich fluorem może zapobiec wczesnemu rozwojowi próchnicy zębów, te zęby są na całe życie. Stomatolog dziecięcy nie tylko leczy, ale także uczy dziecko, jak prawidłowo myć zęby i dbać o nie. I, oczywiście, należy pilnie sprowadzić dziecko do gabinetu stomatologicznego z ostrym bólem zęba lub uszkodzeniem zęba.