lekarz, doktor, ginekolog, ciąża, zdrowie

Kiedy lekarza ginekolog może stwierdzić, że jesteśmy w ciąży?

Zdowie i uroda Zdrowa żywność Zdrowie Zdrowie i medycyna Zdrowie i Uroda

Potwierdzenie ciąży u kobiety jest często wynikiem przypuszczeń i podejrzeń każdej przyszłej mamy o swoim błogosławionym stanie. Już samo zatrzymanie miesiączki nie jest natomiast jedynym sygnałem, który wskazywałby ciąże. Ginekolodzy wykonują również badania umożliwiające stwierdzenie ciąży.


Kiedy ginekolog może stwierdzić, że jesteśmy w ciąży?

Przyszła matka chce dowiedzieć się swojej ciąży tak szybko jak się tylko da. Natomiast pierwszym znakiem poczęcia jest najczęściej brak okresu. O ciąży można dowiedzieć się nie wcześniej niż miesiąc po zapłodnieniu. I dopiero zalecane jest zrobienie testów ciążowych. W innym razie nie będą one pokazywać prawdziwego wyniku.

Jeśli natomiast chcemy dowiedzieć się o swojej ciąży wcześniej, możemy wybrać się na wizytę do ginekologa. Lekarz ginekolog zleci badanie krwi ,które wykaże ilość hCG. Hormon ten jest wydzielany już 48h od zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

Niska wartość hCG oznacza, że komórka jajowa nie zagnieździła się albo wystąpiło wczesne poronienie. Natomiast w przypadku jego zbyt wysokiej wartości możemy mieć do czynienia z zaśniadową ciążą – nieprawidłowym zagnieżdżeniem komórki.

Zanim lekarz otrzyma wyniki badań przeprowadzi również badanie palpacyjne. Objawami ciąży może być rozpulchnienie pochwy a ponadto zasinienie i rozpulchnienie szyjki macicy. Może wykonać również badanie USG dopochwowo. Poprzez takie badanie można stwierdzić ciąże od 4 tygodnia. Natomiast pierwsze badanie USG zostanie zlecone na 11-14 tydzień ciąży, wtedy to wyznaczony będzie termin porodu.

zobacz również rodzaje prezerwatyw